مودی مدعی پیروزی در حالی است که به سمت اکثریت کمتری پیش می رود


سایمون فریزر،رابرت گرینال

گتی ایماژ نارندرا مودی به حامیان خود در دهلی - 4 ژوئنگتی ایماژ

آقای مودی از حامیان به خاطر “پیروزی تاریخی” تشکر کرد

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، سومین پیروزی متوالی تاریخی را در انتخابات پارلمانی این کشور به دست آورد، اما به نظر می‌رسد که ائتلاف حاکم او قادر به کسب اکثریت بزرگی که پیش‌بینی کرده بود، نیست.

او از رای دهندگان تشکر کرد و گفت که “کار خوب” دهه گذشته را ادامه خواهد داد.

ائتلاف تحت رهبری آقای مودی در بیش از 290 کرسی از 543 کرسی پیشتاز است که بسیار کمتر از هدف آنها برای 400 کرسی است.

کنگره و دیگر احزاب مخالف هم پیمان ناظران را غافلگیر کرده اند و اکنون انتظار می رود بیش از 230 نفر را به دست آورند.

نتایج حاکی از انبوهی از نظرسنجی‌های خروج از کشور در آخر هفته بود که نشان می‌داد ائتلاف NDA به رهبری BJP به دنبال کسب دو سوم اکثریت در پارلمان است که به آن اجازه می‌دهد قانون اساسی را اصلاح کند.

با این حال، نخست وزیر در اولین اظهارات خود پس از انتخابات می خواست سومین پیروزی تاریخی خود را برجسته کند.

او به ایکس گفت: «من به خاطر این تعهد به مردم سر تعظیم فرود می‌آورم و به آنها اطمینان می‌دهم که به کارهای خوب انجام شده در دهه گذشته برای ادامه تحقق خواسته‌های مردم ادامه خواهیم داد.

او بعداً در صحبت با هواداران، برد خود را “بزرگترین در جهان” خواند و گفت که “امروز بسیار بسیار خوشحال است”.

اما راهول گاندی – رهبر حزب مخالف کنگره – به خبرنگاران گفت که آقای مودی و BJP توسط رای دهندگان در پای صندوق های رای “مجازات” شده اند.

تحلیلگران شکست BJP را به افزایش قیمت ها، بیکاری، اصلاحات بحث برانگیز استخدام ارتش و کمپین تهاجمی و تفرقه افکنانه آقای مودی نسبت دادند که ممکن است رای دهندگان را در برخی از مناطق کشور از خود دور کرده باشد.

طرفداران کنگره گتی ایماژ در دهلی جشن گرفتندگتی ایماژ

حامیان کنگره در دهلی به مخالفت شدید اشاره می کنند

آقای مودی 370 کرسی برای BJP و 400 کرسی برای اتحاد خود تعیین کرده است. این در حالی است که 303 کرسی تنها توسط BJP در آخرین انتخابات عمومی در سال 2019 به دست آورده بود.

با این حال، انتظار نمی رود BJP دیگر به تنهایی 272 کرسی مورد نیاز برای اکثریت در مجلس سفلی را کسب کند.

این یک شکست برای حزب است و به این معنی است که – برای اولین بار – آقای مودی باید برای پیشبرد برنامه خود به احزاب کوچکتر در NDA تکیه کند.

گمانه زنی هایی وجود داشت مبنی بر اینکه آقای گاندی نیز ممکن است برای تشکیل دولت تلاش کند، اما دو حزب کلیدی NDA قبلاً از نخست وزیر فعلی حمایت کرده اند.

برخی از رویدادهای اصلی انتخابات عبارتند از:

  • خود آقای مودی کرسی خود در بنارس را حفظ کرد، اما با اکثریت بسیار کمتر
  • آقای گاندی در ایالت جنوبی کرالا برنده کرسی شد و انتظار می رود دومین کرسی را که در ایالت کلیدی شمالی اوتار پرادش رقابت می کند، به دست آورد.
  • BJP در اوتار پرادش متحمل شکست غیرمنتظره شد: وزیر برجسته اسمریتی ایرانی کرسی خود را از دست داد
  • شکست دیگری در این ایالت در آیودیا بود، جایی که آقای مودی چند ماه پیش یک معبد جنجالی هندو را افتتاح کرد.

بسیاری از مردم این انتخابات را به عنوان یک همه پرسی درباره دهه ریاست جمهوری آقای مودی می دانند که طی آن او بسیاری از جنبه های زندگی در هند را متحول کرده است، بنابراین ناراحتی بزرگی خواهد بود. حال و هوای دفاتر BJP در سرتاسر کشور توسط خبرنگاران بی‌بی‌سی به عنوان “تاریک” توصیف شد.

برعکس، کارگران حزب در مقر کنگره جشن گرفتند. در همین حال، بازارهای هند با افت بیش از 2 درصدی لرزش هایی را نشان می دهند که نشان می دهد این یک نتیجه سریع برای اتحاد حاکم نبوده است.

بر اساس آمار رسمی، به طور متوسط ​​66 درصد از رای دهندگان در انتخابات شرکت کردند. این بزرگترین رویدادی بود که جهان تا به حال دیده بود، با نزدیک به یک میلیارد رای دهنده ثبت نام شده – تقریباً یک نفر از هر هشت نفر جمعیت جهان.

رای گیری در هفت دور از 19 آوریل تا 1 ژوئن به دلایل امنیتی و لجستیکی برگزار شد. بیشتر انتخابات در گرمای شدید و مرگبار برگزار شد و دمای هوا در برخی مناطق هند به نزدیک به 50 درجه سانتیگراد رسید.

طرفداران حزب EPA Bharatiya Janata (BJP) در 4 ژوئن 2024 در حالی که نتایج انتخابات را روی صفحه تلویزیون در مقر BJP در بنگلور هند مشاهده می کنند جشن می گیرند. EPA

حامیان BJP هنوز لبخند می زنند – اما رقابت بسیار فشرده تر از حد انتظار است

BJP و رقبای آن کارزاری تلخ – گاه کوبنده – به راه انداختند و نخست وزیر وقتی رقبای او را به شیطان سازی مسلمانان متهم کردند، تفرقه افکنی را انکار کرد.

آقای مودی از کشور دیدن کرد و به دستاوردهای خود در زمینه هایی مانند ارائه برنامه های رفاه اجتماعی و ارتقای شهرت جهانی هند اشاره کرد.

احزاب اپوزیسیون مشکلات مربوط به هزینه های زندگی، بیکاری بالا – به ویژه در میان جوانان – و ترس از اینکه تغییرات قانون اساسی می تواند محرومان را از بین ببرد، برجسته کرده اند. آنها همچنین قول دادند که جلوی “نزول” هند به استبداد را بگیرند.

تعدادی از رهبران اپوزیسیون و منتقدان دولت در سال‌های اخیر زندانی شده‌اند، از جمله آرویند کجریوال، وزیر دهلی، که در ماه آوریل به اتهام فساد بازداشت شد، اما بعداً برای مدت کوتاهی آزاد شد تا به او اجازه دهد تا مبارزات انتخاباتی خود را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید