نیروهای اسرائیلی عملیاتی را در کمپ آوارگان مرکزی آغاز کردند


پس از آغاز عملیات زمینی ارتش اسرائیل، آوارگان فلسطینی EPA از اردوگاه آوارگان بوریج در مرکز غزه گریختند. EPA

خانواده های فلسطینی شروع به فرار از اردوگاه بوریج و مناطق اطراف کردند

ارتش اسرائیل می گوید که عملیات زمینی را علیه حماس در اردوگاه آوارگان بوریج و شرق شهر دیرالبلاح در مرکز نوار غزه آغاز کرده است.

نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) در بیانیه‌ای اعلام کردند که این نیروها با پشتیبانی حملات هوایی، “تروریست‌ها و زیرساخت‌های تروریستی را در بالا و زیر زمین” هدف قرار دادند.

به گفته مقامات بهداشت، فلسطینیان در مرکز غزه از گلوله باران شدید شب گذشته خبر دادند که به کشته شدن دست کم 15 نفر منجر شد.

این در حالی صورت گرفت که میانجی‌های آمریکا، مصر و قطر در دوحه و قاهره دیدار کردند تا درباره چگونگی نهایی کردن آتش‌بس جدید و آزادی گروگان‌ها گفتگو کنند.

روز سه شنبه، ایالات متحده اعلام کرد که همچنان منتظر پاسخ حماس به پیشنهاد اسرائیل است. رئیس جمهور جو بایدن بیان کرد در جمعه.

قطر گفت که این طرح را به مقامات حماس رسانده است و خاطرنشان کرد که همچنان منتظر موضع روشن دولت اسرائیل است.

اسرائیل در پاسخ به حمله فرامرزی این گروه به جنوب اسرائیل در روز 7 اکتبر که حدود 1200 نفر را کشت و 251 گروگان را گرفت، کارزار نظامی را در غزه برای نابودی حماس آغاز کرد.

به گفته وزارت بهداشت منطقه تحت کنترل حماس، از آن زمان تاکنون حداقل 36580 نفر در غزه جان خود را از دست داده اند.

بوریج یکی از کوچکترین کمپ های تاریخی پناهجویان در غزه است. مساحت آن 0.5 کیلومتر مربع (0.2 مایل مربع) است و بیش از 46000 ساکن آن قبل از جنگ در آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل متحد (Unrwa) ثبت نام کرده بودند.

این اردوگاه در جنوب بستر رودخانه وادی غزه و «دالان مرکزی غزه» ارتش اسرائیل قرار دارد، محدوده ای از قلمرو تحت کنترل نیروهای اسرائیلی که از شرق به غرب از مرز با اسرائیل تا دریای مدیترانه کشیده شده و غزه را به دو نیم می کند.

اردوگاه‌های پناهندگان نصیرات و مغازی نیز در نزدیکی بریج واقع شده‌اند و شهر دیرالبلاح حدود 5 کیلومتر (3 مایل) به سمت جنوب غربی فاصله دارد.

این چهار منطقه در حال حاضر مملو از مردمی است که به دلیل جنگ در جاهای دیگر آواره شده اند، از جمله بسیاری از بیش از یک میلیون نفر که از زمان شروع جنگ از شهر جنوبی رفح گریخته اند. عملیات زمینی اسرائیل یک ماه پیش وجود دارد

در اوایل سال جاری، نیروهای ارتش اسرائیل عملیات زمینی انجام داد علیه جنگجویان حماس در اردوگاه های مرکز غزه که چندین هفته به طول انجامید.

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه گفت که عملیات “هدفمند” جدید در بریج و شرق دیرالبال با هدف از بین بردن زیرساخت های “در چند کیلومتری مرز با اسرائیل در بالا و زیر زمین” انجام شده است.

در این بیانیه آمده است: «این عملیات با یک سری حملات هوایی علیه اهداف تروریستی از جمله مجتمع های نظامی، انبارهای تسلیحات و زیرساخت های زیرزمینی آغاز شد». در جریان این حملات چندین تروریست حماس از بین رفتند.

دود EPA پس از حمله اسرائیل به ساختمانی در اردوگاه آوارگان براج در مرکز نوار غزه در آوریل 2024 بلند شد.EPA

ارتش اسرائیل می گوید تروریست ها و زیرساخت های تروریستی را هدف قرار داده است.

مردی از بوری به برنامه غزه امروز بی بی سی عربی گفت که با تشدید بمباران اسرائیل در روز سه شنبه، خانواده اش از اردوگاه گریختند.

او گفت: «ما از اینکه ارتش دوباره در حال انجام عملیات زمینی در «بوریه» است، متحیر شدیم. ما بر اثر گلوله هایی که از هر طرف بر سر ما اصابت کرد، به خانه های شهروندان، در خیابان ها… که منجر به کشته شدن تعدادی از شهروندان شد، مجروح شدیم.»

وی افزود: «وضعیت کلی بسیار دشوار است. ما خانه هایمان را ترک کردیم تا جان خود و فرزندانمان را نجات دهیم.»

زن جوانی گفت: ترکش به خانه ما افتاد و به برخی از آپارتمان های مسکونی خانه مان افتاد… چون همه در طبقات پایین بودند زنده ماندیم.

ما در یک ساختمان مسکونی پر از حدود 40 نفر بودیم که برخی از آنها ساکنان خود ساختمان بودند، در حالی که برخی دیگر افرادی بودند که از شمال و جنوب آواره شده بودند، در رفح… حالا از بورئی کجا برویم. ? »

صبح چهارشنبه، مقامات بهداشتی فلسطین به رویترز گفتند که از روز سه‌شنبه تاکنون دست‌کم ۴۴ نفر در حملات هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل در مرکز غزه کشته شده‌اند.

در همین حال، خبرگزاری فلسطینی وفا به نقل از امدادگران و امدادگران گزارش داد که دست کم 11 نفر در شب گذشته در حملات هوایی اسرائیل به چندین خانه در مغازی کشته شدند.

بر اساس این گزارش، دو نفر دیگر در حمله به خانه ای در نزدیکی ورودی بوریج کشته شدند، در حالی که دو نفر دیگر بر اثر آتش توپخانه در منطقه ابوالعجن در جنوب شرقی دیرالبلاح کشته شدند.

رویترز مردی یک امدادگر فلسطینی مجروح را در دیرالبالح، در مرکز نوار غزه حمل می کند، 4 ژوئن 2024.رویترز

مجروحان در حال انتقال به بیمارستان دیرالبلاح هستند

در آغاز عملیات خود در رفح در 6 مه، ارتش اسرائیل به غیرنظامیان دستور داد تا به یک “منطقه بشردوستانه گسترده” که از منطقه ساحلی المواسی تا دیرالبلح امتداد دارد، تخلیه شوند و گفت که در آنجا چادرهایی پیدا خواهد کرد. بیمارستان های صحرایی و لوازم .

اما اونروه روز دوشنبه هشدار داد که فضا برای خانواده‌های آواره در دیرالبلاح در حال تمام شدن است، زیرا مردم همچنان به امید امنیت می‌رسند، جایی که وجود ندارد.

وی گفت: «شرایط زندگی برای خانواده ها و خدمات ضروری مناسب نیست و تدارکات محدود است.

ارتش اسرائیل همچنین روز چهارشنبه گفت که نیروها به “عملیات هدفمند” در رفح ادامه می دهند. این منبع افزود که آنها “اسلحه را شناسایی و تروریست های مسلح را از بین بردند” بدون ارائه جزئیات بیشتر.

ساکنان به رویترز گفتند که تانک های اسرائیلی قبل از عقب نشینی به سمت مناطق شرقی و جنوبی به مرکز رفح و غرب آن حمله کردند.

نقشه ای که خسارات وارده در جنوب نوار غزه را نشان می دهد

دیدگاهتان را بنویسید