آمریکا می گوید اسرائیل باید در مورد حمله به مدارس غزه باز باشد


Getty Images یک مدرسه سازمان ملل در اردوگاه پناهندگان نصیرات در مرکز نوار غزه که در اثر حمله اسرائیل آسیب دید (6 ژوئن 2024)گتی ایماژ

ایالات متحده به اسرائیل گفته است که باید در مورد حمله هوایی که بر اساس گزارش ها دست کم 35 نفر را در صبح روز پنجشنبه به مدرسه ای در مرکز غزه که مملو از افراد آواره شده بود، کاملا “شفاف” باشد.

روزنامه‌نگاران محلی به بی‌بی‌سی گفتند که یک هواپیمای جنگی دو موشک به کلاس‌های درس در طبقه بالای یک مدرسه در اردوگاه پناهندگان نصیرات شلیک کرد.

ارتش اسرائیل گفته است که یک حمله “دقیق” به “پایگاه حماس” در این مدرسه زده است، اما دفتر رسانه ای دولت غزه که تحت مدیریت حماس است این ادعا را رد کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که اسرائیل باید علناً شبه نظامیان حماس را که ادعا می کند کشته شده اند شناسایی کند. اسرائیل اغلب شبه نظامیانی را که هدف حملات هوایی قرار داده است شناسایی می کند، اما به ندرت از سوی ایالات متحده برای انجام این کار فراخوانده می شود.

آقای میلر گفت: «دولت اسرائیل گفته است که اطلاعات بیشتری درباره این حمله منتشر خواهد کرد، از جمله اسامی کسانی که در آن جان باختند».

ما انتظار داریم که آنها در انتشار این اطلاعات کاملاً شفاف باشند.»

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی شامگاه پنجشنبه نام 9 تن از مبارزان حماس و جهاد اسلامی را که به گفته وی در این حمله کشته شدند، اعلام کرد. او مدعی شد که پس از کار برای “تأیید اطلاعات” موارد بیشتری شناسایی خواهد شد.

این حمله تنها یک هفته پس از کشته شدن 45 نفر در حمله اسرائیل به شهر رفح غزه صورت می گیرد.

روزنامه نگاران و ساکنان محلی گفتند که اعتصاب روز پنجشنبه در ساعات اولیه روز پنجشنبه در مدرسه الساردی، واقع در منطقه جنوب شرقی اردوگاه پرجمعیت و ده ها ساله که میزبان آژانس سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی، اونروا است، صورت گرفت. خدمات ارائه می کند.

ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی تخریب چندین کلاس درس در یکی از ساختمان های مدرسه و همچنین اجساد پوشیده شده در کفن ها و پتوهای سفید را نشان می دهد.

کشته ها و مجروحان به سرعت به بیمارستان شهدای الاقصی در شهر دیرالبلاح نزدیک، که از زمان آغاز عملیات زمینی جدید ارتش اسرائیل علیه حماس در مرکز غزه در این هفته، مملو از جمعیت است، منتقل شدند.

بی بی سی در حال بررسی جزئیات اعتصاب در اردوگاه نصیرات است. گزارش ها از تعداد دقیق کشته شدگان متفاوت بود.

وزارت بهداشت در غزه تحت کنترل حماس اعلام کرد که 40 نفر از جمله 14 کودک و 9 زن کشته شدند و 74 نفر دیگر زخمی شدند.

در همین حال، فیلیپ لازارینی، کمیسر کل UNRWA گفت که حداقل 35 نفر کشته و تعداد زیادی زخمی شده اند. مدیر ارتباطات آژانس، جولیت توما، به بی بی سی گفت که “این ارقام از همکاران ما Unrwa در زمین آمده است”.

شاهدان عینی صحنه ویرانی پس از برخورد را توصیف کردند.

«وقتی این حادثه رخ داد، خواب بودم. عدی ابوالیاس، مردی که در مدرسه زندگی می‌کرد، به بی‌بی‌سی عربی گفت: ناگهان صدای انفجار مهیبی را شنیدیم و شیشه‌های شکسته و آوار ساختمان به ما ریخته شد.

دود هوا را پر کرده بود و من چیزی نمی دیدم. من انتظار نداشتم که زنده بیرون بیایم. شنیدم که کسی از بازماندگان خواست که از زیر آوار بیرون بیایند. من به سختی می دیدم، روی اجساد شهدا زمین می خوردم.»

اونروا گفت که در آن زمان 6000 آواره در محوطه مدرسه بودند. بسیاری از مدارس و سایر تأسیسات سازمان ملل به عنوان سرپناه برای 1.7 میلیون نفری که در طول جنگ تقریباً هشت ماهه خانه های خود را ترک کردند، استفاده شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، این حمله را از طریق سخنگویی محکوم کرد و گفت که ساختمان سازمان ملل باید “تخلف ناپذیر” باشد و در طول درگیری ها توسط “همه طرف” محافظت شود.

نقشه ای که محل برخورد را نشان می دهد

در بیانیه ای، نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) اعلام کردند که جت ها “حمله دقیقی را به محوطه حماس واقع در داخل” مدرسه انجام دادند. یک عکس هوایی مشروح شده، کلاس‌های درس را در دو طبقه بالای ساختمان که به گفته ارتش اسرائیل «مکان‌های تروریستی» است، نشان می‌دهد.

اما آقای میلر پنجشنبه شب در واشنگتن گفت: «ما ادعاهایی را دیده‌ایم که در این حمله ۱۴ کودک کشته شده‌اند، و البته وقتی می‌بینید – اگر این درست باشد – که ۱۴ کودک کشته شده‌اند، این درست نیست. تروریست ها”.

در همین حال، مقامات ایالات متحده همچنان برای آنچه که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، پیشنهاد آتش بس اسرائیل نامید، لابی می کنند.

این طرح سه قسمتی با یک آتش بس شش هفته ای آغاز می شود که منجر به خروج ارتش اسرائیل از غزه می شود. همچنین افزایش کمک های بشردوستانه و همچنین مبادله برخی گروگان ها برای اسرای فلسطینی وجود خواهد داشت.

این توافق در نهایت به یک “آتش بس” نهایی و یک طرح بازسازی بزرگ برای غزه منجر خواهد شد. آلمان، فرانسه و بریتانیا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مشترک با آمریکا بر حمایت خود از این توافق تاکید کردند و خواستار “پایان پایدار به بحران” شدند.

ویلیام برنز، رئیس سیا، روز پنجشنبه با میانجی‌های مصر و قطر در دوحه دیدار کرد تا درباره این برنامه‌ها گفتگو کند، اما مقامات ارشد قاهره به رویترز گفتند که هیچ نشانه‌ای از پیشرفت در این توافق وجود ندارد.

به گفته وزارت بهداشت حماس، در نزدیک به هشت ماه درگیری در غزه حداقل 36470 نفر کشته شده اند.

حماس در جریان حملات خود به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر حدود 1200 نفر را کشت و 251 نفر را گروگان گرفت.

گزارش تکمیلی رشدی ابوالوف در استانبول و دیوید گریتن در لندن.

دیدگاهتان را بنویسید