دستیار سابق ترامپ به زندان افتاد


یک قاضی فدرال ایالات متحده به استیو بنن، استراتژیست سابق دونالد ترامپ دستور داده است که تا اول ژوئیه برای اجرای حکم چهار ماهه خود به زندان معرفی شود.

دستور روز پنجشنبه پس از سال‌ها کشمکش حقوقی صادر شد، زمانی که دادگاه تجدیدنظر ماه گذشته محکومیت کنگره را در سال 2022 تایید کرد.

مشخص شده است که یک پادکست راست افراطی به طور غیرقانونی از شهادت در مقابل کمیته تحقیق در مورد شورش های 6 ژانویه 2021 در کاپیتول امتناع کرده است.

بنن 70 ساله هرگونه تخلف را رد کرده است و وکیل وی این حکم را “تصمیمی وحشتناک” خوانده است.

پس از حکم روز پنجشنبه، بنن گفت که او و وکلایش “اگر مجبور باشیم تا پایان راه به دادگاه عالی خواهند رفت.”

او با سرکشی به خبرنگاران در بیرون دادگاه در واشنگتن گفت: «هیچ زندان یا زندانی ساخته نشده است که من را ببندد.

او احضاریه‌ها علیه خود را طرحی برای «تعطیل جنبش ماگو» خواند که اشاره‌ای به شعار تبلیغاتی رئیس‌جمهور سابق ترامپ «دوباره آمریکا را بزرگ کنیم».

بنن گفت که با امتناع از شهادت در برابر کمیته مجلس نمایندگان که در مورد شورش های 6 ژانویه که ساختمان کنگره آمریکا را غارت کردند تا از تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات جلوگیری کرد، از توصیه های حقوقی پیروی می کرد.

وکیل بنن، دیوید شاون، که پرونده علیه موکلش را دارای انگیزه سیاسی خواند، نیز قول داد که به دادگاهی بالاتر شکایت کند.

آقای شوئن گفت که موکلش در صورت شهادت در مقابل کنگره، ادعای امتیاز اجرایی ترامپ – مفهومی قانونی که به روسای جمهور اجازه می دهد برخی ارتباطات را خصوصی نگه دارند – نقض می کند.

اما یک هیئت سه نفره از دادگاه استیناف منطقه دی سی، زمانی که محکومیت او را در ماه مه تایید کرد، به اتفاق آرا این استدلال را رد کرد و گفت که ادعای او “مخالف قانون است”.

قاضی بردلی گارسیا در آن تصمیم نوشت: «دفاع دقیق از «توصیه وکیل» اصلاً دفاعی نیست.

دادگاه استیناف می تواند روز پنج شنبه صدور حکم را به تعویق بیاندازد، زمانی که این پرونده را در دست بگیرد و تصمیم خود را برای توقف آن بگیرد.

بنن در سال 2016 نقش کلیدی در ارتقاء ترامپ به دفتر بیضی شکل داشت و بعدها به عنوان استراتژیست ارشد کاخ سفید انتخاب شد.

او پس از تظاهرات خشونت آمیز راست افراطی در شارلوتسویل، ویرجینیا، در آگوست 2017، دولت را ترک کرد، اما یکی از متحدان کلیدی رئیس جمهور سابق است.

یکی دیگر از دستیاران ارشد ترامپ، پیتر ناوارو، در ماه مارس پس از محکوم شدن به توهین به کنگره به زندان افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید