حماس در پاسخ به پیشنهاد غزه به دنبال «پایان کامل» جنگ است


پا مت مورفی، اخبار بی بی سی

Getty Images پسری از میان آوار در غزه عبور می کندگتی ایماژ

حماس می گوید که پاسخ خود را به طرح آتش بس مورد حمایت آمریکا در غزه ارائه کرده است و یک مقام ارشد این گروه به بی بی سی گفت که تعهد اسرائیل به آتش بس دائمی همچنان مورد نیاز است.

در بیانیه ای، این گروه و متحدانش جهاد اسلامی فلسطین (PIJ) “تمایل خود را برای دستیابی به توافق مثبت” ابراز کردند.

طرح پیشنهادی آتش بس – که دوشنبه شب به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید – خواستار یک آتش بس شش هفته ای است که در نهایت دائمی می شود.

قطر و مصر – که به همراه آمریکا میانجیگری مذاکرات بین اسرائیل و حماس را بر عهده داشتند – تأیید کردند که گروه فلسطینی پاسخ خود را ارائه کرده است.

حماس اواخر روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای خواستار «پایان کامل» درگیری‌ها در غزه شد.

حماس و PIJ گفتند: «پاسخ منافع مردم فلسطین ما را در اولویت قرار می‌دهد و بر ضرورت پایان کامل تجاوزات جاری در غزه تأکید می‌کند».

این گروه‌ها افزودند که آماده‌اند “برای دستیابی به توافقی که به این جنگ پایان دهد، تعامل مثبت داشته باشند.”

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید گفت که این “مفید” است که حماس پاسخی ارائه کرده و مقامات آمریکایی از درخواست های این گروه “قدردانی” می کنند.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بر تعهد خود به طرح آتش‌بس غزه تاکید کرده است. جهان منتظر پاسخ حماس بود.

این پیشنهاد که ماه گذشته توسط پرزیدنت بایدن ارائه شد، خواستار آتش‌بس اولیه شش هفته‌ای در صورت آزادی برخی از گروگان‌ها توسط حماس در ازای آزادی تعداد نامشخصی از اسرای فلسطینی توسط اسرائیل است.

مرحله دوم شامل آزادی گروگان‌های باقی‌مانده توسط حماس و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه به عنوان بخشی از یک آتش‌بس “دائمی” است، اما این آتش‌بس همچنان مشمول مذاکرات خواهد بود.

پیشنهاد واقعی اسرائیل – که بنا بر گزارش ها طولانی تر از خلاصه ارائه شده توسط آقای بایدن است – منتشر نشده است و مشخص نیست که آیا با آنچه رئیس جمهور در بیانیه 31 مه خود بیان کرد تفاوت دارد یا خیر. چند روز قبل از سخنرانی آقای بایدن به حماس ارائه شد.

آقای نتانیاهو اذعان کرد که کابینه نظامی وی این طرح را تایید کرده است، اما حمایت صریح از آن ابراز نکرد. اعضای راست افراطی کابینه وی تهدید کرده اند که در صورت تحقق توافق، از ائتلاف خود خارج می شوند و باعث فروپاشی آن می شوند و آن را تسلیم در برابر حماس می دانند.

در جریان دیدار آقای بلینکن با مقامات اسرائیلی در روز سه‌شنبه در تل‌آویو، معترضان بیرون هتل او پرچم‌های آمریکا را در دست داشتند که خواستار توافق بودند. بسیاری تصاویر گروگان ها را در دست داشتند و شعار “SOS USA” و “ما به تو اعتماد داریم بلینکن، معامله کن” سر می دادند.

ویکی کوهن، مادر نمرود کوهن 19 ساله، سرباز اسرائیلی که در 7 اکتبر توسط حماس ربوده شد، بنری با عکس او در دست داشت.

او به بی‌بی‌سی گفت: «ما به اینجا آمدیم تا از بلینکن و دولت آمریکا بخواهیم به ما کمک کنند تا ما را از دست دولتمان نجات دهند. نخست وزیر ما نمی خواهد عزیزان ما را بازگرداند، ما به کمک آنها برای تحت فشار قرار دادن دولت خود نیاز داریم. “

وی سپس به دریای مرده سفر کرد تا در کنفرانسی با رهبران عرب که خواستار دسترسی بیشتر به غزه کمک‌رسانی شده بودند، گفت که اسرائیل «می‌تواند کارهای بیشتری انجام دهد». وی همچنین از کمک 404 میلیون دلاری جدید به فلسطینی ها خبر داد و از سایر کشورها نیز خواست تا کمک های خود را افزایش دهند.

جنگ پس از حمله حماس به اسرائیل در 7 اکتبر آغاز شد و حدود 1200 نفر را کشت و 251 نفر را به عنوان گروگان به غزه بازگرداند. وزارت بهداشت غزه که توسط حماس اداره می شود، می گوید که حمله اسرائیل از آن زمان تاکنون بیش از 37000 کشته برجای گذاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید