آژانس سازمان ملل از تهران می خواهد که همکاری کند


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از ایران می‌خواهد فوراً همکاری کند و تصمیم خود برای ممنوعیت برخی از بازرسان خود را لغو کند.

این نگرانی وجود دارد که ایران تلاش می کند تا سلاح هسته ای بسازد، اتهامی که تهران آن را رد می کند.

20 کشور به قطعنامه پیش نویس بریتانیا، فرانسه و آلمان رای مثبت دادند و تنها چین و روسیه به آن رای منفی دادند. دوازده کشور رای ممتنع دادند و یک کشور شرکت نکرد.

تلویزیون دولتی ایران گزارش داد که ایران این تصمیم را “عجولانه و غیرمنطقی” خوانده است.

در این قطعنامه که در نشست سه ماهه در وین به تصویب رسید، آمده است که ایران باید فورا، به طور کامل و بدون ابهام با آژانس همکاری کند.

این بیانیه همچنین گفت که تهران باید به سؤالات دیرینه درباره آثار اورانیوم یافت شده در دو تأسیسات آنجا پاسخ دهد و به برخی از مجرب ترین بازرسان آژانس غنی سازی اجازه دهد به کشور بازگردند.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران اکنون در حال غنی‌سازی اورانیوم با خلوص 60 درصد – نزدیک به 90 درصد مورد نیاز برای درجه تسلیحات – است، در حالی که به تولید ذخایر بزرگ اورانیوم ادامه می‌دهد.

هدف از این طرح افزایش فشار دیپلماتیک بر ایران است.

فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترک جداگانه‌ای از ایران خواستند «تشدید هسته‌ای را متوقف کند» و از تهدید به ساخت سلاح هسته‌ای خودداری کند.

در این بیانیه آمده است: «بسیاری از برنامه هسته‌ای ایران برای کشوری که برنامه تسلیحات هسته‌ای ندارد، بی‌سابقه است.

«تولید فلز اورانیوم گامی کلیدی برای توسعه سلاح های هسته ای است. ما از ایران می‌خواهیم که دیگر این کار را انجام ندهد.»

ایالات متحده که از این قطعنامه حمایت کرد، ابراز نگرانی کرد که ایران می تواند با تشدید تنش هسته ای پاسخ دهد.

در گذشته، قطعنامه ها و تحریم های مشابه، تهران را مجبور به مقابله به مثل کرده است حذف دوربین های مداربسته و افزایش غنی سازی اورانیوم.

تلویزیون دولتی ایران روز چهارشنبه گزارش داد که نمایندگی کشورشان در سازمان ملل متحد اعلام کرد: تصمیم کشورهای غربی عجولانه و غیرعاقلانه بود و بی‌تردید بر روند تعامل دیپلماتیک و همکاری‌های سازنده (میان ایران و طرف‌های مقابل) تأثیر مخربی خواهد داشت. “

دیدگاهتان را بنویسید