اقتصاد روسیه در حال رشد است، اما آیا می تواند دوام بیاورد؟


استیو روزنبرگ،سردبیر روسیه، @BBCSteveR

مونتاژی از گتی ایماژ یک میدان نفتی، بشکه های نفت و ولادیمیر پوتین را نشان می دهدگتی ایماژ

تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در فوریه 2022 نه تنها باعث خشم بین المللی شد. همچنین موجی از تحریم ها را به راه انداخت که برای تضعیف توانایی کرملین برای جنگ علیه همسایه اش طراحی شده بود.

دارایی های روسیه در خارج مسدود شد، اقتصاد آن از سیستم مالی جهانی قطع شد، صادرات انرژی آن هدف قرار گرفت.

به یاد دارم که مقامات و مفسران غربی تحریم‌ها را «فلج‌کننده»، «ناتوان‌کننده» و «بی‌سابقه» توصیف کردند. با وجود چنین صفت هایی که امواج رادیویی را پر می کرد، وضعیت روشن به نظر می رسید. بدون شک اقتصاد روسیه نتوانست در برابر فشارها مقاومت کند.

در مواجهه با چشم انداز سقوط اقتصادی، کرملین مجبور به عقب نشینی و خروج نیروهایش خواهد شد. این درست نیست؟

بیست و هفت ماه بعد، جنگ ادامه دارد. اقتصاد روسیه به دور از فلج شدن، در حال رشد است. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که اقتصاد روسیه در سال جاری 3.2 درصد رشد کند. به کنار اخطارها، این رقم هنوز بیشتر از هر یک از اقتصادهای پیشرفته جهان است.

تحریم های «ناتوان کننده» به کمبود در فروشگاه ها منجر نشد. قفسه های سوپرمارکت های روسیه پر است. با این حال، افزایش قیمت ها یک مشکل است. و به دور از هر آنچه در فروش بود باقی مانده است – تعدادی از شرکت های غربی بازار روسیه را به نشانه اعتراض به حمله به اوکراین ترک کردند.

اما بسیاری از محصولات آنها هنوز از طریق مسیرهای مختلف به روسیه ختم می شود. اگر با دقت نگاه کنید، هنوز هم می توانید کوکای آمریکایی را در فروشگاه های روسیه پیدا کنید.

مدیرانی از اروپا و آمریکا ممکن است دیگر به رویداد اقتصادی سالانه روسیه هجوم نبرند، اما برگزارکنندگان مجمع اقتصادی بین‌المللی سن پترزبورگ امسال (که زمانی به نام داووس روسیه شناخته می‌شد) می‌گویند نمایندگانی از بیش از 130 کشور و منطقه در آن شرکت می‌کنند.

اقتصاد روسیه به جای فروپاشی تحت فشار تحریم های غرب، بازارهای جدیدی را در شرق و جنوب جهانی ایجاد می کند.

همه اینها به مقامات روسی اجازه می دهد به خود ببالند که تلاش ها برای منزوی کردن روسیه از نظر سیاسی و اقتصادی موفقیت آمیز نبوده است.

Yevhen Nadorshin، اقتصاددان ارشد در PF Capital می گوید: «به نظر می رسد که اقتصاد روسیه توانسته است خود را با شرایط خارجی بسیار نامطلوب سازگار کند. «بی شک تحریم ها خیلی چیزها را در سازوکار کار در داخل اقتصاد شکسته است. اما بسیاری از آنها بازسازی شده است. انطباق در حال وقوع است.”

یک راه حل

آیا این به معنای شکست تحریم ها است؟

الینا ریباکووا، محقق ارشد موسسه اقتصاد بین‌الملل پترسون، می‌گوید: «سوال بزرگ درک ما از اینکه تحریم‌ها چه کاری می‌توانند انجام دهند و نمی‌توانند انجام دهند، بود.

اینطور نیست که یک سوئیچ را بزنی و روسیه ناپدید شود. تحریم ها می توانند به طور موقت یک کشور را از تعادل خارج کنند تا زمانی که راهی برای دور زدن تحریم ها پیدا کند، تا زمانی که راه های جایگزین برای تامین منابع یا فروش نفت خود پیدا کند. ما دقیقاً در فضایی هستیم که روسیه راهی برای دور زدن آن پیدا کرده است.”

مسکو صادرات نفت از اروپا را به چین و هند هدایت کرد. در دسامبر 2022، رهبران گروه 7 و اتحادیه اروپا طرح سقف قیمتی را با هدف محدود کردن درآمد روسیه از صادرات نفت در تلاش برای نگه داشتن آنها زیر 60 دلار در هر بشکه معرفی کردند. اما کارشناسان غربی اعتراف می کنند که روسیه به راحتی توانسته از این موضوع عبور کند.

نمایی Getty Images از شرکت نفت Tatnaft در تاتارستان، روسیهگتی ایماژ

تاریخچه محدودیت قیمت، معضلی را برای ایالات متحده و شرکای آن برجسته می کند.

آنها با درک اینکه روسیه یکی از بزرگترین بازیگران بازار جهانی انرژی است، سعی کردند جریان نفت روسیه را حفظ کنند تا از افزایش قیمت انرژی جلوگیری کنند. در نتیجه، مسکو همچنان در حال کسب درآمد است.

الینا ریباکووا خلاصه می کند: «به یک معنا، ما از تحریم نفت روسیه به درستی خودداری کردیم. “این سقف قیمت تلاشی برای داشتن کیک و خوردن آن است. اولویت ها اجازه ورود نفت روسیه به بازار و کاهش درآمد روسیه است. و وقتی این دو اولویت با هم تضاد داشته باشند، متاسفانه اولی برنده می شود. این به روسیه اجازه می دهد تا درآمدهای زیادی دریافت کند و به جنگ ادامه دهد.”

روسیه به بزرگترین تامین کننده نفت چین تبدیل شده است. اما اهمیت پکن برای مسکو بسیار فراتر از صادرات انرژی است. چین به یک حلقه نجات برای اقتصاد روسیه تبدیل شده است. تجارت بین دو کشور در سال گذشته به رکورد 240 میلیارد دلار (188 میلیارد پوند) رسید.

در سن پترزبورگ یا مسکو قدم بزنید و نیازی نیست که یک متخصص اقتصاد باشید تا بفهمید چین برای تحریم روسیه چقدر اهمیت دارد. فروشگاه های لوازم الکترونیکی اینجا مملو از تبلت ها، گجت ها و موبایل های چینی است. اکنون بازار خودروهای محلی تحت تسلط دلالان خودروی چینی است.

نه اینکه صنعت خودروی روسیه در حال چرخاندن انگشت شست خود نشسته باشد. اخیراً در یک نمایشگاه تجاری در نیژنی نووگورود، نخست وزیر روسیه، میخائیل میشوستین، نسخه جدیدی از برند کلاسیک روسی “ولگا” به نمایش گذاشته شد. فقط یک چیز وجود داشت – “ولگا” جدید بر اساس ماشین چینی “چانگان” ایجاد شد.

«این فرمان کجا ساخته شده است؟ چینی است؟» نخست وزیر، ظاهراً از نبود اجزای روسی عصبانی شده است.

“ما می خواهیم که [the wheel] روسی بودن.»

با این حال، در نهایت، صنعت خودرو نیروی محرکه رشد اقتصادی روسیه نیست.

هزینه های نظامی این کار را می کند.

گتی ایماژ ولادیمیر پوتین از یک کارخانه تانک در اورال بازدید کردگتی ایماژ

بازدید ولادیمیر پوتین از یک کارخانه تانک در اورال

از زمانی که روسیه آنچه را که کرملین هنوز «عملیات نظامی ویژه» خود را در اوکراین می‌نامد، آغاز کرد، کارخانه‌های اسلحه سازی شبانه روزی فعالیت می‌کنند و تعداد بیشتری از روس‌ها در بخش دفاعی استخدام می‌شوند.

به همین دلیل حقوق در مجتمع نظامی-صنعتی افزایش یافته است.

اما پول زیادی را برای سربازی خرج کنید و برای هر چیز دیگری می توانید کمتر هزینه کنید.

کریس ویفر، شریک موسس شرکت مشاوره اوراسیا Macro-Advisory می گوید: «در دراز مدت، شما اقتصاد را نابود می کنید. هیچ پولی برای توسعه آینده وجود ندارد.»

به گفته وی، از اوایل سال 2020، بحث های زیادی در مورد برنامه “پروژه ملی” وجود داشت که در چارچوب آن 400 میلیارد دلار برای بهبود زیرساخت ها، حمل و نقل و ارتباطات روسیه برنامه ریزی شده بود. در عوض، «تقریباً تمام این پول صرف تأمین مالی مجتمع نظامی-صنعتی و حمایت از ثبات در اقتصاد شد».

پس از بیش از دو سال خصومت، اقتصاد روسیه با فشار جنگ و تحریم ها سازگار شده است. اما اکنون ایالات متحده تحریم های بیشتری را علیه بانک های خارجی که به معاملات با مسکو کمک می کنند، تهدید می کند و این باعث ایجاد یکسری مشکلات برای روسیه شده است.

کریس ویفر می گوید: «محصولات برای رسیدن به روسیه کند شده اند. «دستیابی به قطعات یدکی سخت‌تر است. هر روز داستان‌هایی در مورد امتناع بانک‌های چین، ترکیه و امارات از معامله با روسیه منتشر می‌شود، خواه پول از روسیه برای خرید کالا باشد یا پولی که به عنوان پرداخت نفت یا سایر واردات به روسیه بازمی‌گردد. اگر این مشکل حل نشود، تا پاییز در روسیه یک بحران مالی رخ خواهد داد.

بنابراین، اشتباه است که نتیجه بگیریم روسیه تحریم ها را شکست داده است. تاکنون راه هایی برای مقابله با آنها، دور زدن آنها و کاهش تهدید آنها پیدا شده است.

اما فشار تحریم ها بر اقتصاد روسیه از بین نرفته است.

بی بی سی در عمق وب سایت و برنامه جدید خانه برای بهترین تجزیه و تحلیل و تخصص از بهترین روزنامه نگاران ما است. تحت یک نام تجاری متمایز جدید، ما دیدگاه‌های تازه‌ای را برای شما به ارمغان می‌آوریم که مفروضات و گزارش‌های عمیق در مورد بزرگترین مسائل را به چالش می‌کشد تا به شما کمک کند دنیای پیچیده را درک کنید. و ما محتوای فکر برانگیز را از BBC Sounds و iPlayer نیز به نمایش خواهیم گذاشت. ما از کوچک شروع می کنیم، اما بزرگ فکر می کنیم، و می خواهیم بدانیم که شما چه فکر می کنید – می توانید با کلیک کردن روی دکمه زیر، بازخورد خود را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید