رای دهندگان پس از یک مبارزات انتخاباتی تلخ رهبر جدیدی را انتخاب می کنند


ونسا بوششلوتر،اخبار بی بی سی

رویترز تصویر ترکیبی از کلودیا شاینبام (سمت چپ) و خوچیتل گالوزرویترز

کلودیا شینباوم (چپ) و رقیبش خوچیتل گالوز در حال مبارزه برای تبدیل شدن به اولین رئیس جمهور زن مکزیک هستند.

مکزیکی ها روز یکشنبه در انتخاباتی به پای صندوق های رای می روند که تقریباً به طور قطع اولین رئیس جمهور زن این کشور را انتخاب می کند.

هر دو نامزد پیشتاز، کلودیا شاینبام، و رقیب اصلی او، ژئوچیتل گالوس، در نظرسنجی ها از تنها نامزد مرد، خورخه آلوارز ماینز، بسیار جلوتر هستند.

رای دهندگان همچنین تمامی اعضای کنگره مکزیک و فرمانداران هشت ایالت و همچنین رئیس دولت مکزیکو سیتی را انتخاب خواهند کرد.

این کمپین با حملات خشونت آمیز که منجر به کشته شدن بیش از 20 نامزد محلی در سراسر مکزیک شد، خدشه دار شد.

رویترز، نامزد ریاست جمهوری برای حزب حاکم MORENA، کلودیا شاینبام، در جریان گردهمایی انتخاباتی نهایی در میدان Zocal در مکزیکو سیتی، مکزیک، 29 مه 2024 اشاره می کند.رویترز

کلودیا شینبام یکی از حامیان سیاسی رئیس جمهور مستعفی است

خانم شینبام، یک آکادمیک 61 ساله که از سال 2018 تا 2023 به عنوان شهردار مکزیکوسیتی خدمت کرده است، از حمایت رئیس جمهور مستعفی آندرس مانوئل لوپز اوبرادور برخوردار است.

آقای لوپز ابرادور که از سال 2018 قدرت را در دست دارد، نمی‌تواند دوباره برای پست اصلی کاندید شود، زیرا بر اساس قانون اساسی مکزیک، روسای جمهور محدود به یک دوره شش ساله هستند.

رهبر محبوب – نظرسنجی‌های اخیر میزان محبوبیت او را نزدیک به 60 درصد نشان می‌دهد – در عوض از خانم شینباوم که بخشی از حزب مورنو او است، حمایت کرده است.

اگرچه بسیاری از وعده‌های رئیس‌جمهور لوپز اوبرادور هنگام روی کار آمدن او محقق نشده است، تلاش‌های او برای کاهش فقر و کمک به مکزیکی‌های مسن مورد توجه ذینفعان این برنامه‌های اجتماعی است.

حمایت رئیس جمهور ممکن است پایگاه رای دهندگان خانم شینباوم را تا حد زیادی گسترش داده باشد، اما همچنین سؤالاتی را در مورد اینکه او چقدر مستقل از رهبر گاهی اوقات با اراده قوی است ایجاد کرد.

خانم Scheinbaum تاکید کرد که او یک زن به تنهایی است، در حالی که قول داد به آنچه که او می‌گوید دستاوردهای بسیار آقای لوپز اوبرادور است، ادامه دهد.

حزب آنها، مورنو، به رهایی میلیون ها مکزیکی از فقر در شش سال گذشته می بالد.

مورنو می‌گوید تعداد افرادی که در فقر زندگی می‌کنند به لطف سیاست‌های او، مانند بیش از دو برابر کردن حداقل دستمزد، در حال کاهش است.

اما اقتصاددانان خاطرنشان کردند که عوامل دیگری مانند افزایش حواله هایی که مکزیکی های مقیم خارج از کشور برای دوستان و خانواده خود به خانه می فرستند، دخیل هستند.

رویترز Xochitl Galves، نامزد ریاست‌جمهوری ائتلاف Fuerza y ​​Corazon por Mexico از احزاب اپوزیسیون، در دیدار با اعضای جامعه LGBTQ+ قبل از انتخابات عمومی 2 ژوئن در مکزیکو سیتی، مکزیک، 17 مه 2024، ژست می‌گیرد.رویترز

Xóchitl Gálvez به نمایندگی از ائتلاف متنوعی از احزاب مخالف انتخاب شد

Xochitl Galvez، سناتور و بازرگان، در برابر خانم شینباوم در انتخابات شرکت می کند.

خانم گالوز 61 ساله توسط ائتلاف گسترده ای از احزاب که تمایل مشترکی برای پایان دادن به حکومت حزب مورنو دارند، انتخاب شد.

او و ائتلاف “قدرت و قلب برای مکزیک” که از آن نامزد می شود، از افزایش خشونت ها در این کشور در آستانه انتخابات انتقاد کردند.

او در سخنرانی خود در آخرین گردهمایی خود، به مکزیکی ها گفت که اگر به او رای دهند، “شجاع ترین رئیس جمهور، رئیس جمهوری که در مقابل جنایت می ایستد” خواهند داشت.

و در حالی که او بارها استراتژی لوپز اوبرادور را که در ابتدای ریاست جمهوری او تعیین شده بود، زمانی که او برای مبارزه با جرم و جنایت وعده “آغوش، نه گلوله” داد، به سخره گرفت، خانم گالوز جزئیات کمی در مورد چگونگی مقابله با باندهای جنایتکار قدرتمند ارائه کرد. که پشت بسیاری از خشونت هایی هستند که کشور را ویران می کند.

او گفت که دستمزد بالاتری برای پلیس ارائه خواهد کرد و به طور کلی بیشتر در زمینه ایمنی سرمایه گذاری خواهد کرد.

اما چیزی که ممکن است او را در میان رای دهندگان منتقد رئیس جمهور مستعفی محبوب تر کرده باشد، قول او برای تقویت نهادهایی است که به گفته لوپز اوبرادور سعی در تضعیف آنها داشته است، مانند دادگاه قانون اساسی و موسسه ملی انتخابات.

خانم گالوز آقای لوپز اوبرادور را به اقتدارگرایی و تضعیف نهادهای دموکراتیک مکزیک متهم کرد و دولت او را “متکبر و مستبد” خواند.

هر کسی که برنده شود، در پایان ماه سپتامبر به قدرت می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید