“حقوق ماهانه من نمی تواند یک کیسه برنج بخرد”


با شروع یک اعتصاب عمومی نامحدود در نیجریه، یکی از کارگران به بی‌بی‌سی می‌گوید که زنده ماندن با حداقل دستمزدی که دولت ارائه می‌دهد غیرممکن است، زیرا خرید یک کیسه برنج کافی نیست.

این اعتصاب منجر به خاموشی در بیشتر نقاط کشور شد زیرا کارگران شبکه سراسری را تعطیل کردند.

ملام ماگاجی گاربا، نگهبان امنیتی، می گوید که او به 50 کیلوگرم برنج، که قیمت آن 75000 نایرا (56 دلار؛ 44 پوند) است، برای تغذیه خانواده خود هر ماه قبل از در نظر گرفتن سایر هزینه ها نیاز دارد.

حداقل دستمزد ماهانه در حال حاضر 30000 نایرا (18 پوند؛ 22 دلار) است که دولت پیشنهاد کرده است تا دو برابر شود.

اتحادیه های کارگری نیجریه، زیر چتر کنگره کارگری نیجریه و کنگره اتحادیه کارگری، خواستار افزایش آن به 494000 نایرا (290 پوند؛ 369 دلار) هستند که به گفته آنها نشان دهنده واقعیت های اقتصادی امروز است.

دولت می گوید که تصویب این الزامات اقتصاد را فلج می کند و منجر به از دست دادن مشاغل می شود زیرا بسیاری از مشاغل نمی توانند حقوق کارگران خود را پرداخت کنند و بنابراین باید تعطیل شوند.

مدارس، ادارات و بیمارستان ها در سراسر کشور به دلیل اعتصابات تعطیل هستند.

این قطعی باعث اختلال در شلوغ ترین فرودگاه کشور، فرودگاه بین المللی مورتالا محمد در لاگوس شد و مسافران می گویند که در خارج از ترمینال داخلی سرگردان شده اند.

خاموشی سراسری حوالی ساعت 02:00 به وقت محلی (01:00 به وقت گرینویچ) آغاز شد و بخش زیادی از کشور را در تاریکی فرو برد.

با این حال، برق در بهترین زمان قابل اعتماد نیست، بنابراین بسیاری از نیجریه ای ها که می توانند آن را بپردازند و اکثر مشاغل ژنراتور دارند.

آقای ماگاجی که برای وزارت آموزش و پرورش در شهر شمالی کانو کار می کند، می گوید که او و خانواده 14 نفره اش برای زنده ماندن در تلاش هستند.

«از دولت می خواهم که فکری کند و حداقل دستمزد را افزایش دهد تا بتوانیم آبرومندانه زندگی کنیم و بخوریم.

این منصفانه نیست که ما مقامات ارشد دولتی داشته باشیم که هر ماه میلیون ها درآمد داشته باشند، در حالی که کوچکترین کارگران درآمد بسیار کمی دارند و برای تامین غذای خود تلاش می کنند.

این مرد 59 ساله گفت که گاهی اوقات مجبور است پیاده تا محل کارش برود زیرا توانایی پرداخت هزینه حمل و نقل را ندارد.

از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور بولا تینوبو در یک سال پیش، نیجریه ها با ضربه مضاعف حذف یارانه سوخت و فروپاشی نایرا آسیب دیده اند.

آقای تینوبو می‌گوید که اقدامات لازم برای اصلاح اقتصاد لازم است تا در بلندمدت بهتر عمل کند، اما در کوتاه‌مدت تورم تقریباً به ۳۴ درصد رسیده است.

دولت به سیاست پیوند نایرا با دلار آمریکا پایان داد و به آن اجازه داد به شدت کاهش یابد. در حالی که در ماه مه گذشته، 10000 نایرا 22 دلار می خرید، اکنون فقط 6.80 دلار می خرید.

دیدگاهتان را بنویسید