هیچ ارتباطی از Cryptoqueen Rui Ignatova با دنیای جنایتکار بلغارستان وجود ندارد


BBC Eye Investigations، تیم پانوراما و پادکست The Missing Cryptoqueen،سرویس جهانی بی بی سی و اخبار بی بی سی

شاتراستاک روزا ایگناتواشاتر استاک

روزا ایگناتوف از زمان پرواز از صوفیه به آتن در اکتبر 2017 دیگر دیده نشده است.

Ruja Ignatova فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد که در بلغارستان به دنیا آمده و در آلمان بزرگ شده است، قبل از راه اندازی ارز دیجیتال OneCoin در سال 2014، حرفه ای موفق در زمینه امور مالی داشت.

خانم ایگناتوا میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان متقاعد کرد که در OneCoin سرمایه‌گذاری کنند.

اما در واقعیت، خانم ایگناتوا، که برای بسیاری با نام دکتر روجا شناخته می‌شود، یک کلاهبرداری سرمایه‌گذاری هوشمندانه مبدل بدون سابقه دیجیتالی ایجاد کرد که زیربنای ارزهای دیجیتال قانونی مانند بیت‌کوین است.

هنگامی که بازرسان آلمانی و آمریکایی در اکتبر 2017 به خانم ایگناتوا نزدیک شدند، او صبح زود سوار هواپیمای رایان ایر از صوفیه به آتن شده بود و دیگر هرگز دیده نشد.

در طول یک سال گذشته، تحقیقات چشمی سرویس جهانی بی‌بی‌سی و پانوراما در تلاش بوده‌اند تا در مورد آنچه برای او اتفاق افتاده و اینکه آیا او هنوز زنده است، اطلاعات بیشتری کسب کنند.

کلید این کار مشخص کردن این بود که حلقه درونی او کیست.

ریچارد راینهارت، که تحقیقات OneCoin را با اف‌بی‌آی برای سرویس درآمد داخلی ایالات متحده رهبری می‌کرد، با بی‌بی‌سی درباره یک شخصیت کلیدی صحبت کرد که بازرسان پیش از این هرگز به طور علنی نامی از او نبرده بودند.

پخش کننده بنر

ملکه رمزنگاری گمشده: مرده یا زنده؟

مدیر عامل ارز دیجیتال جعلی OneCoin، روزا ایگناتوا، تحت تعقیب ترین زن FBI است. او میلیاردها دلار دزدید، سپس ناپدید شد. شواهد جدید نشان می دهد که چه اتفاقی ممکن است افتاده باشد. آیا او گم شده یا کشته شده است؟

اکنون در iPlayer BBC تماشا کنید (فقط در انگلستان) یا در BBC One در ساعت 8 بعد از ظهر دوشنبه 3 ژوئن (22:40 در ولز). خارج از انگلستان، در یوتیوب تماشا کنید

یا گوش کن The Missing Cryptoqueen در صداهای BBC

بنر برای iplayer

بی‌بی‌سی می‌داند که این مردی است که نقش امنیتی خانم ایگناتوا به او داده شد – کریستوفوراس نیکوس آماناتیدیس، معروف به تاکی.

آقای راینهارت در اولین مصاحبه خود پس از بازنشستگی در اواخر سال 2023 گفت: «به ما گفته شد که یک فروشنده بزرگ مواد مخدر مسئول امنیت فیزیکی او بوده است.

“بیش از یک بار ظاهر شد، نه آنقدرها. این یک موضوع تکراری بود.”

این اطلاعات مشابهی بود که ما قبلاً داشتیم: وکلای دولت ایالات متحده در سال 2019 گفتند که رئیس امنیت خانم ایگناتوا یکی از شخصیت‌های اصلی جرایم سازمان‌یافته در بلغارستان است، اما نامی از او نبردند.

ما شواهدی داریم که نشان می‌دهد، اگر نگوییم پرکارترین قاچاقچی مواد مخدر در بلغارستان، ارتباط نزدیکی با OneCoin داشته است. [Ruja Ignatova’s] دستیار دادستان گفت: محافظ شخصی.

این همان “رئیس امنیت” بود که یک وکیل دیگر دولت ایالات متحده گفت که “در ناپدید شدن” خانم ایگناتوا یک روز قبل در دادگاه دست داشته است.

ریچارد راینهارت، بازرس سابق IRS

ریچارد راینهارت، بازپرس سابق IRS که پرونده را در OneCoin باز کرد

به گفته آقای راینهارت، خانم ایگناتوا مجرمی بسیار پیچیده تر از آن چیزی بود که بیشتر مردم تصور می کنند.

این مانند یک جنایتکار یقه سفید است که با یک فروشنده مواد مخدر یا اوباش استروئید ترکیب شده است.»

به نظر می رسد که این نظریه توسط اسناد لو رفته یوروپل که توسط بی بی سی دیده شده است، تأیید می شود که نشان می دهد قبل از ناپدید شدن خانم ایگناتوا در سال 2017، پلیس بلغارستان بین او و تاکی ارتباط برقرار کرده است.

در این اسناد، پلیس تاکی را به استفاده از شبکه مالی OneCoin برای پولشویی مواد مخدر مظنون می‌داند.

تاکی در زادگاهش بلغارستان موقعیتی تقریباً افسانه ای دارد – ال چاپو یا پابلو اسکوبار. او به طور گسترده مظنون به ریاست یک سازمان جنایی سازمان یافته در بلغارستان و دست داشتن در قاچاق مواد مخدر است. او و همکارانش در آنجا به دلیل سرقت مسلحانه، قاچاق مواد مخدر و قتل مورد بازجویی قرار گرفتند، اما او هرگز به خاطر چیزی تحت تعقیب قرار نگرفت.

اعلامیه قرمز اینترپل برای کریستوفوراس نیکوس آماناتیدیساینترپل

زمانی در «لیست قرمز» اینترپل قرار گرفت

“اگر ما در مورد تاکی صحبت می کنیم، پس این رئیس مافیا در بلغارستان است. او بسیار قدرتمند است.”، معاون وزیر سابق بلغارستان، ایوان کریستانوف، که در سال 2022 ادعاهایی مبنی بر اینکه تاکی یک شبکه جنایی را با کمک مقامات فاسد اداره می کرد، تحقیق کرد و معتقد است که این مورد است.

“چنین شبحی. هرگز او را نخواهی دید. شما فقط در مورد او می شنوید. او از طریق افراد دیگر با شما صحبت می کند. اگر اطاعت نکنید، به سادگی از روی زمین محو خواهید شد.

“تنها کسی که می تواند از او محافظت کند [Ignatova] از تمام آن تحقیقات، از جمله تحقیقات آژانس های خارجی، تاکی بود.”

بی بی سی در مورد اتهامات مقامات فاسد به دولت بلغارستان نامه نوشته است. جواب نداد. دفتر دادستانی پایتخت صوفیه می گوید که “جرایم و افرادی را که ممکن است مرتکب جرم شده باشند را پنهان نمی کند.”

اکنون گمان می رود تاکی در دبی زندگی می کند، جایی که خانم ایگناتوا یک پنت هاوس مجلل خریده است و ده ها میلیون دلار در نتیجه کلاهبرداری OneCoin به حساب های بانکی او سرازیر شده است.

اگرچه معلوم نیست تاکی و خانم ایگناتوا چگونه با هم آشنا شدند یا اینکه آیا او از ابتدا با OneCoin درگیر بود یا خیر، منابع متعدد می گویند که آنها رابطه شخصی نزدیکی داشتند و او پدرخوانده دخترش بود.

یکی از منابع بلغاری نزدیک به خانم ایگناتوا به بی‌بی‌سی گفت که او ممکن است ماهیانه 100000 یورو برای محافظت به تاکی پرداخت کرده باشد.

به نظر می رسد که روابط مالی دیگری بین خانم ایگناتوا و تاکی وجود دارد.

اسناد یوروپل به یک معامله پیچیده برای فروش یک قطعه زمین در سواحل دریای سیاه بلغارستان اشاره می کند که یکی از شرکت های خانم ایگناتوا را به همسرش تاکی مرتبط می کند.

اسناد پلیس مخفی توسط فرانک اشنایدر، جاسوس سابق و مشاور خانم ایگناتوا، که از آن زمان ناپدید شده است، به بی بی سی داده شد.

او به ما گفت که رئیس قدیمی اش با «کلاهبرداران» و «اراذل و اوباش» کار می کند.

فرانک اشنایدر، مشاور سابق روزا ایگناتوا

تنها چند ماه پس از صحبت با ما، فرانک اشنایدر نیز ناپدید شد

وقتی با آقای اشنایدر در خانه اش در فرانسه مصاحبه کردیم، او در بازداشت خانگی در انتظار استرداد به ایالات متحده در ارتباط با کلاهبرداری OneCoin بود. با این حال، او آماده نام بردن از نام ها نبود.

من نمی گویم چه کسی چون خانواده دارم… این جنایت سازمان یافته واقعی است.»

اما در نتیجه، مدافع خانم ایگناتوا می تواند به یک مهاجم تبدیل شود.

در سال 2022، روزنامه‌نگار تحقیقی بلغاری دیمیتار استویانوف و همکارانش از نشریه خبری bird.bg گزارش پلیسی دریافت کردند که در خانه یک پلیس کشته شده بلغاری پیدا شده‌اند.

در این سند توضیح داده شده است که چگونه یک خبرچین پلیس متوجه شد که برادر شوهر تاکی در حالت مستی به او می گوید که خانم ایگناتوا به دستور تاکی در اواخر سال 2018 کشته شده است و جسد او قطعه قطعه شده و از یک قایق تفریحی در دریای ایونی پرتاب شده است. آقای استویانوف می‌گوید که چنین گزارشی «بسیار بسیار ممکن» است.

آقای استیانوف می گوید که صحت سند پلیس توسط مقامات بلغارستانی تایید شده است و چند تن از شرکای جنایتکار تاکی معتقدند که این نظریه که او به قتل رسیده است درست است.

با این حال، بی بی سی نتوانست به طور مستقل این ادعا را تأیید کند.

استدلال همکاران این است که خانم ایگناتوا که تحت تعقیب است، یکی از مسئولیت‌های تاکی شد که می‌خواست ارتباط خود را با کلاهبرداری OneCoin از بین ببرد.

در میان همکاران کراسیمیر کامنوف معروف به کورو است که به اتهام قتل توسط اینترپل تحت تعقیب است.

آقای استویانوف می‌گوید که کورو به او گفت که شنیده است تاکی در برابر خانم ایگناتوا در مورد تجارت جنایی‌اش صحبت می‌کند، و وقتی کورو از تاکی پرسید که آیا او باید این کار را انجام دهد، تاکی پاسخ داد: «نگران نباش، او مثل مرده است. »

کورو همچنین ادعا کرد که در مورد تاکی با سیا صحبت کرده است، از جمله این ادعا که تاکی دستور قتل خانم ایگناتوا را صادر کرده است. منابع نزدیک به کورو به بی بی سی تایید کرده اند که این دیدار در اواخر سال 2022 انجام شده است.

در ماه می 2023، کورو به همراه همسرش و دو نفر دیگر که برای او کار می‌کردند، در خانه‌اش در کیپ تاون به قتل رسید. پلیس آفریقای جنوبی همچنان به دنبال قاتلان است، اما معاون سابق وزیر بلغارستان، هریستانوف معتقد است که قتل کورو با تاکی مرتبط است.

«برخی از افراد مجبور شدند حذف شوند زیرا اطلاعات زیادی درباره تاکی داشتند.

«این یک نوع اعدام در ملاء عام بود که بیشتر شبیه یک بیانیه بود. مواظب باشید با چه کسی سروکار دارید.”

از زمانی که ادعاهای قتل خانم ایگناتوا منتشر شد، دیمیتار استویانوف روزنامه نگار می گوید که او و همکارانش تهدید به مرگ شده اند و او را مجبور به ترک موقت بلغارستان برای چهارمین بار در زندگی حرفه ای خود کرده است.

آقای استویانوف ادعا نمی کند که انگیزه قتل ادعایی را می داند، اما سوابق اموال نشان می دهد و شاهدان به او گفته اند که از زمان ناپدید شدن او، تعدادی از املاک بلغارستانی او اکنون توسط افراد مرتبط با تاکی استفاده می شود.

عمارت هایی که به روی ایگناتوا تعلق داشت

شواهد نشان می دهد که عمارت های روژا ایگناتوا اکنون توسط افراد مرتبط با تاکی مورد استفاده قرار می گیرد.

تاکی هرگز به اتهام قتل خانم ایگناتوا دستگیر نشد. جسد او هرگز پیدا نشده است و بازرسان می گویند که شواهد کافی برای محاکمه او ندارند.

اما ریچارد راینهارت، بازپرس سابق IRS معتقد است که خانم ایگناتوا به احتمال زیاد مرده است. در حالی که او هیچ مدرکی دال بر ارتباط مرگ او با تاکی ندیده است، اما می گوید که با نحوه عملکرد کارتل های مواد مخدر مطابقت دارد.

«در میان دزدها هیچ افتخاری وجود ندارد… با دانستن اینکه کارتل ها چقدر بی رحم هستند، اگر [Taki] فکر می‌کرد که او تهدیدی برای اوست… احتمالا او را به جای اینکه گرفتار شود، بیرون آورده است.”

بی بی سی به وکلای تاکی در مورد اتهامات مطرح شده در این تحقیقات نامه نوشته است، اما آنها پاسخی نداده اند.

در سال 2022، خانم ایگناتوا در فهرست ده مورد تحت تعقیب اف‌بی‌آی قرار گرفت و تا به امروز در آنجا باقی مانده است.

تیم بی بی سی پشت پادکست The Missing Cryptoqueen مشاهدات و جزئیات مختلفی از محل اختفای خانم ایگناتوا از زمان قتل ادعایی او دریافت کرده است، از جمله جزئیات عملیات نافرجام پلیس در یونان برای دستگیری او در سال 2022.

این کاملاً ممکن است که شایعات مرگ او فقط یک ترفند نابغه‌ای دیگر باشد که اعصاب همه را از بین ببرد.

اگر اینطور باشد، با گذشت سالها، فرار برای او به احتمال زیاد دشوارتر می شود.

آقای کریستانوف می گوید: “در یک نقطه به نظر می رسد که الویس پریسلی هنوز زنده است … بعید است.”

به گفته آقای راینهارت، FBI «فقط افراد را بازداشت نمی کند [the] ده برتر برای سرگرمی. اما آنها فقط در صورت وجود “اثبات قطعی” مبنی بر مرده بودن یک نفر را حذف می کنند. و با توجه به شرایط، ممکن است با روزا ایگناتوا این اتفاق نیفتد.

و این بدان معنی است که حداقل در حال حاضر، ملکه رمزنگاری گم شده یک زن شکار شده باقی می ماند.

دیدگاهتان را بنویسید