شهردار پس از اینکه اولین زنی بود که به عنوان رئیس انتخاب شد کشته شد


ونسا بوششلوتر،اخبار بی بی سی

فیس بوک/ یولاندا سانچز یولاندا سانچز برای عکس رسمی خود به عنوان شهردار کاتیا در مقابل پرچم و نشان رسمی مکزیک ژست گرفت.فیس بوک / یولاندا سانچز

یولاندا سانچز گزارش داد که سال گذشته تهدید به مرگ شده و ربوده شده است

چند ساعت پس از برگزاری جشن انتخاب کلودیا شاینبام به عنوان اولین رئیس جمهور زن در مکزیک، مردان مسلح شهردار زن یکی از شهرهای مکزیک را کشتند.

یولاندا سانچز در شهر کوتیجو که از سپتامبر 2021 بر آن حکومت می کرد، به ضرب گلوله کشته شد.

او اولین زنی بود که به این سمت انتخاب شد.

خشونت گسترده علیه سیاستمداران، انتخابات عمومی مکزیک را تحت الشعاع قرار داده است که در آن دو زن برای ریاست جمهوری نامزد شدند.

روز دوشنبه، یولاندا سانچز توسط افراد مسلح در مرکز شهر کوتیها، میچوآکان مورد کمین قرار گرفت.

رسانه های محلی گزارش دادند که او 19 گلوله خورد و اندکی پس از حمله در بیمارستان جان باخت. محافظ او نیز در این تیراندازی کشته شد.

تاکنون کسی در ارتباط با این حمله دستگیر نشده است، اما به طور گسترده گمان می رود که افراد مسلح متعلق به یک گروه جنایی سازمان یافته بوده اند.

خانم سانچز گفت از زمانی که در سپتامبر 2021 به قدرت رسید تهدید به مرگ شده است.

او به مدت سه روز توسط مردان مسلحی در حین بازدید از ایالت همسایه جالیسکو در سال 2023 با اسلحه دستگیر شد. این سیاستمدار گفت که قبل از آزادی او، آدم ربایان “خواسته” و “ترور روانی” را علیه او مطرح کردند.

در حالی که او گفت نمی‌داند آنها به کدام گروه جنایتکار تعلق دارند، روزنامه‌های محلی گزارش دادند که کارتل نسل جدید Jalisco (CJNG) محتمل‌ترین مقصر است.

CJNG در قاچاق مواد مخدر و همچنین آدم ربایی برای باج گیری و اخاذی شرکت می کند.

او همچنین به دلیل حمله به مقامات دولتی که از اجرای دستورات او سر باز می زنند، بدنام است.

خانم سانچز گفت که مردانی که پس از روی کار آمدن او او را تهدید کردند، از او خواستند که امنیت شهر را به افسران پلیس ایالتی در پرداخت حقوق باندهای جنایتکار سازمان یافته بسپارد.

او نپذیرفت و از ارتش خواست تا شهر را تقویت کنند. پس از این حادثه امنیت مسلحانه نیز برای شهردار تامین شد.

رویترز پس از اعلام برنده انتخابات ریاست جمهوری مکزیکو سیتی، مکزیک، 3 ژوئن 2024، کلودیا شاینباوم خندان به طرفداران اشاره می کند.رویترز

کارتل های خشونت آمیز در مکزیک یکی از چالش های متعددی خواهد بود که خانم شینباوم به عنوان رئیس جمهور با آن روبرو خواهد شد

قتل او در روز دوشنبه کمتر از یک روز پس از انتخابات عمومی رخ داد تحت الشعاع ترور نامزدهای محلی.

بر اساس آمارهای رسمی، بیش از 20 نفر که برای انتخابات شرکت کرده اند از سپتامبر تاکنون کشته شده اند، اما مطالعات مستقل این تعداد را نزدیک به 40 نفر نشان می دهد.

رقابت ریاست جمهوری کلودیا شینبام برنده شدکه در اول اکتبر به عنوان اولین زنی که بالاترین مقام را در مکزیک دارد سوگند یاد خواهد کرد.

رقیب شکست خورده خانم Scheinbaum، Xochitl Galves، از خشونتی که کمپین را خدشه دار کرد، انتقاد کرد.

خانم گالوز گفت که وقتی روز دوشنبه با خانم شاینباوم تماس گرفت، به او گفت که “من مکزیک را با درد و خشونت فراوان دیدم. می خواستم او بتواند مشکلات جدی مردم ما را حل کند.”

اگرچه خانم گالوز پس از اعلام برتری قاطع خانم شینبام در نظرسنجی ها شکست خود را پذیرفت، اما از آن زمان مبارزات ریاست جمهوری را به عنوان “رقابتی نابرابر علیه کل دستگاه دولتی که به نفع نامزدش است” توصیف کرد.

او همچنین گفت که پیروزی خانم شاینبام را به چالش خواهد کشید، بدون اینکه مشخص کند چگونه این کار را انجام خواهد داد.

با بیش از 95 درصد شمارش آرا، خانم شاینبام با بیش از 31 درصد از خانم گالوز جلوتر بود.

دیدگاهتان را بنویسید