بیمارستان الشفا پس از خروج اسرائیل


یولاندا نل،رشدی ابوالوف

فلسطینیان رویترز در حال بررسی خسارت در بیمارستان الشفاء هستندرویترز

نیروهای اسرائیلی در ماه آوریل از بیمارستان الشفا در شهر غزه عقب نشینی کردند

پس از خروج نیروهای اسرائیلی از مجتمع بیمارستانی گسترده الشفا در شهر غزه در روز 1 آوریل پس از دومین حمله خود، فلسطینیان حیرت زده که به ویرانه های سوخته نگاه می کردند، گفتند که بوی مرگ می دهد.

بیمارستان ها در هشت ماه گذشته جنگ بارها مورد حمله قرار گرفته اند و اسرائیل مدعی است که از آنها به عنوان پایگاه حماس استفاده می شود. چیزی که گروه تکذیب می کند.

اما وقایع الشفاء – زمانی بزرگترین و مجهزترین مرکز پزشکی در نوار غزه – شاید دراماتیک ترین آنها بود.

این حمله غافلگیرکننده دو هفته‌ای که پس از آن آغاز شد که اسرائیل اعلام کرد حماس در زمین خود را دوباره جمع‌آوری کرده است، توسط دولت اسرائیل “دقیق و جراحی” توصیف شد.

آوی هیمن، سخنگوی او، گفت که او “استاندارد طلایی جنگ شهری” را تعیین کرده است. وی گفت: ما بیش از 200 تروریست را بیرون آورده ایم. ما بیش از 900 تروریست را بازداشت کردیم و به هیچ غیرنظامی آسیبی نرساندیم.”

با اجساد پوسیده بیرون زده از شن های انباشته شده توسط بولدوزرهای نظامی در محوطه های الشف، ادعای عدم تلفات غیرنظامی بلافاصله زیر سوال رفت.

در هفته های اخیر چهار گور دسته جمعی در این مکان پیدا شده است و تیم های جستجوی فلسطینی گفته اند چند صد جسد پیدا شده است.

ما با یک خبرنگار در غزه کار کردیم تا تحولات را دنبال کنیم.

گتی ایماژ، بازرس پزشکی و دفاع مدنی فلسطینی اجساد را در محوطه بیمارستان الشفا پیدا کردند.گتی ایماژ

تیم های جستجوی فلسطینی می گویند صدها جسد را پیدا کرده اند

رامی دبابش، مسئول دفاع غیرنظامی فلسطینی، در 8 مه، درحالی که با چهره ای در نزدیکی صفی از کیسه های پلاستیکی سفید بدن در الشفا ایستاده بود، با ناراحتی به ما گفت: «ما شهدا را بیرون آوردیم، بسیاری از آنها تجزیه شده و غیرقابل شناسایی بودند. ماسک و تجهیزات محافظ کامل

وی افزود: «ما اجساد زنان، کودکان و افراد بدون سر و همچنین اعضای بریده شده بدن را پیدا کردیم.

دفاع غیرنظامی فاقد تجهیزات و تخصص پزشکی قانونی است، اما تیم‌های آن از عکس‌ها و فیلم‌ها برای مستندسازی بقایای بقایا استفاده می‌کنند. دکتر محمد مغیر به ما اطلاع داد که یافته های مشکوکی وجود دارد. با تشریح اینکه چگونه «اثر اعدام های میدانی، آثار رباط، شلیک گلوله به سر و آثار شکنجه روی دست و پا بر روی بدن برخی از شهدا دیده می شود».

شورای امنیت سازمان ملل متحد از کشف گورهای دسته جمعی در بیمارستان های الشفاء و ناصر در جنوب غزه ابراز نگرانی کرد. او به همراه ایالات متحده و اتحادیه اروپا خواستار تحقیقات مستقل در مورد جنایات جنگی احتمالی شد.

نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) می‌گویند که در جریان حملات به بیمارستان‌های غزه، سربازان آن اجساد را که قبلاً توسط فلسطینی‌ها دفن شده بودند، به عنوان بخشی از جست‌وجوی بقایای حدود 250 گروگانی که در جریان حملات مرگبار حماس به اسرائیل در 7 اکتبر ربوده شده بودند، بیرون آوردند.

او مدعی است که اجساد با احترام مورد بررسی قرار گرفتند و آنهایی که متعلق به اسرای اسرائیلی نبودند به مکان هایشان بازگردانده شدند.

با این حال، حداقل برخی از جسدهایی که اخیراً در الشف کشف شد، اجساد بیمارانی بودند که در عملیات نظامی اخیر اسرائیل کشته شدند. یک امدادگر درگیر در جستجو گفت که برخی از آنها هنوز کاتتر وصل کرده بودند.

در 15 آوریل، بی بی سی با دو مرد ملاقات کرد که مادرانشان آخرین بار در بیمارستان تحت درمان قرار گرفتند. اجساد آنها به تازگی از گور دسته جمعی بیرون آورده شده بود.

محمد الخطیب که روز گذشته به دنبال مادرش کاولا بود، گفت: «وقتی خبر قبر را به من دادند، به اینجا دویدم. به لطف خداوند متعال جسد او پیدا شد.»

ولید فتیمه گفت که مادر سالخورده او، لینا ابولیلا، به دلیل سوءتغذیه و کم آبی شدید تحت درمان بود که درگذشت. جسد او تجزیه شد و او تنها توانست او را از جراحات ناشی از بمباران اسرائیل در سال گذشته شناسایی کند. “[She] او در هر پا انگشتانش قطع شده بود.”

پس از آغاز عملیات در بیمارستان در اوایل 18 مارس، ارتش اسرائیل به هزاران غیرنظامی که در آنجا مخفی شده بودند و در نزدیکی آن زندگی می کردند دستور داد که آن را ترک کرده و به سمت جنوب حرکت کنند. با این حال، او گفت که این بیمارستان می تواند به کار خود ادامه دهد. بر اساس گزارش ها، تنها حدود 140 بیمار و پزشک تا پایان دو هفته باقی مانده اند.

دکتر ریک فلفل کورن

دکتر ریک پیپرکورن سازمان جهانی بهداشت گفت کسانی که در بیمارستان ماندند به مراکز درمانی “کاملاً نامناسب” رفتند.

نماینده محلی WHO، دکتر ریک پیپرکورن، می گوید که این گروه “شرایط وحشتناکی” را تحمل کردند. او می گوید که پس از چندین بار جابجایی در اطراف مجتمع، آنها “به طور موثر در یک ساختمان کارکنان بودند که برای درمان کاملاً نامناسب بود.” وی گفت: در نهایت 20 بیمار جان خود را از دست دادند.

چندین بیمار زنده مانده – که همگی در حملات قبلی اسرائیل مجروح شده بودند – به ما گفتند که فقط مقدار کمی غذا مانند ماهی تن به آنها داده می شد. گفتند کمبود شدید آب آشامیدنی و دارو وجود دارد.

محمد الندیم که نیمه فلج است، گفت: «بمباران 24 ساعته ما را محاصره کرد. “من مریض هستم و نمی توانم حرکت کنم. بدون پتو روی زمین خوابیدم.”

رفیف داگموش 15 ساله که پایش قطع شده است می گوید: «هیچ بانداژ و مسکن وجود نداشت.

ارتش اسرائیل به خبرنگاران گفت که هیچ یک از پرسنل یا بیماران به دلیل “نتیجه مستقیم” اقدامات آنها جان خود را از دست نداده اند، اما برخی ممکن است به دلایل طبیعی جان خود را از دست داده باشند.

در طول این حمله، این شرکت گفت که به بیماران کمک کرده تا از خطر آسیب نبینند و لوازم و تجهیزات پزشکی و همچنین غذا، آب و یک ژنراتور به بیمارستان تحویل داده شد.

تصاویری که توسط پهپادهای بدون سرنشین پخش شده توسط ارتش اسرائیل پس از شروع حمله در 18 مارس به اشتراک گذاشته شده است، مردان مسلح فلسطینی را نشان می دهد که سربازان بیمارستان الشفا را شلیک می کنند. بعداً، مردان مسلح خود را در بخش ها و راهروها سنگر گرفتند و آتش گشودند و مواد منفجره پرتاب کردند.

تایید کشته شدن سه سرباز اسرائیلی در جریان عملیات دو هفته ای.

ارتش اسرائیل به خبرنگاران گفت که اقدام خود در این بیمارستان بر اساس «اطلاعات خاص» است که حماس و جهاد اسلامی فلسطین بخشی از این سایت را تصرف کرده اند و معتقدند عوامل آنها از آن برای دسترسی به تجهیزات ضروری و همچنین برق و اینترنت استفاده می کنند. .

تصویری که تخریب الشیف را در طول زمان نشان می دهد

در حالی که حماس استفاده از الشف به عنوان پایگاه را رد کرده است، مقامات آن حضور برخی از اعضا در این مجتمع را تکذیب نکرده اند و این نشان می دهد که آنها احتمالاً جزو آوارگانی بوده اند که به آنجا پناه برده اند.

اسرائیل گفت “بیش از 200 تروریست” در الشفا و اطراف آن کشته شدند و صدها نفر بازداشت شدند، اما تنها نام چند نفر را ذکر کرد.

از جمله فائق المبحوح است که از او به عنوان رئیس عملیات سرویس امنیت داخلی حماس یاد می شود. سرویس رسانه ای دولت حماس گفت که او یک فرمانده پلیس بود که ارسال کمک به شمال غزه را هماهنگ می کرد.

سایر کشته‌شدگان رائد ثابت، فرمانده ارشد حماس، که گفته می‌شود رئیس سربازگیری و تدارکات، و محمود زکزوک، معاون فرمانده واحد موشکی حماس در شهر غزه بود، شناسایی شدند. دو عامل دیگر حماس به نام های فادی دویک و زکریا نجیب شناسایی شده اند که گفته می شود در سازماندهی حملات در کرانه باختری اشغالی دست داشته اند.

در ماه آوریل، ارتش اسرائیل همچنین فیلمی را منتشر کرد که گفته بود از بازجویی طارق ابو شالوف، سخنگوی شاخه سیاسی جهاد اسلامی است. گفته شد که او در الشفاء اسیر شده است.

حماس و جهاد اسلامی به طور معمول اسامی شبه نظامیان سطح پایین کشته شده در عملیات نظامی اسرائیل را تایید نمی کنند و تخمین تعداد تلفات در داخل و اطراف بیمارستان را بسیار دشوار می کند. این احتمال وجود دارد که برخی از کشته شدگان در گورهای دسته جمعی باشند.

گتی ایماژ عکسی تخریب یک واحد دیالیز در بیمارستان تخریب شده الشفا در غزه را نشان می دهد.گتی ایماژ

گزارش های متناقضی مکرر از آنچه در الشفا و اطراف آن رخ داده است، منتشر شده است

علیرغم ادعای اسرائیل مبنی بر اینکه حمله این رژیم منجر به “هیچ تلفات غیرنظامی” نشده است، ما شواهد محکمی دریافت کردیم که نشان می دهد غیرنظامیان فلسطینی در اثر بمباران شدید اسرائیل و تیراندازی شدید در مناطق اطراف کشته شده اند.

دفاع مدنی فلسطین به ما گفت که صدها فلسطینی از زمان حمله در ماه مارس مفقود شده اند.

گزارش های متناقضی مکرر از آنچه در الشفا و اطراف آن رخ داده است، منتشر شده است.

ارتش اسرائیل در اولین حمله جنجالی خود ابراز امیدواری کرد که گروگان های اسرائیلی در این مکان پیدا شوند. او همچنین گرافیکی را منتشر کرد که شبکه گسترده ای از تونل های زیرزمینی را به تصویر می کشد که گمان می رود در زیر بیمارستان قرار دارند و به عنوان مرکز اصلی فرماندهی و کنترل حماس عمل می کنند.

در حالی که ارتش اسرائیل گفته است که اجساد دو گروگان اسرائیلی را در نزدیکی بیمارستان پیدا کرده است، اما اعلام نکرد که آنها را در داخل محوطه پیدا کرده است. تصاویر دوربین های مداربسته در واقع نشان می دهد که حداقل دو زندانی خارجی در 7 اکتبر به آنجا برده شدند.

ارتش اسرائیل فاش کرد که به گفته آنها، یک تونل 55 متری در قلمرو بیمارستان تقویت شده است. این با ادعاهای اولیه در مورد اندازه تونل های مخفی مطابقت نداشت، اگرچه گزارش های بعدی نشان داد که گذرگاهی که منفجر شد در واقع طولانی تر بوده و احتمالاً به شبکه گسترده تری در زیر شهر غزه متصل است.

در بازگشت به سایت در ماه مارس، ارتش اسرائیل پیشنهاد کرد که اکتشافات کلیدی ماهیت متفاوتی دارند و عکس‌هایی از پول نقد، سلاح و مهمات که در آنجا پیدا کرده‌اند به همراه اسناد حماس منتشر کردند.

اسلحه های ارتش اسرائیل که ارتش اسرائیل می گوید در بیمارستان الشفا پیدا شده است ارتش اسرائیل

ارتش اسرائیل می گوید نیروهایش سلاح و مهمات را در این سایت کشف کرده اند

الشفا در مرکز بحث بر سر اینکه آیا حماس از سایت های پزشکی به عنوان پوشش استفاده می کند یا خیر، بوده است. اسرائیل پیوسته استدلال کرده است که این گروه جنگنده‌ها و زیرساخت‌های خود را پشت بیماران و مجروحان پنهان می‌کند، که به گفته آن، بیمارستان‌ها را به اهداف نظامی قانونی تبدیل می‌کند.

حماس سوء استفاده از اهداف غیرنظامی را رد می کند و اسرائیل را به نقض قوانین بین المللی بشردوستانه با حمله به بیمارستان ها متهم می کند.

در ماه آوریل، در حالی که سازمان ملل خواستار “تحقیق روشن، شفاف و معتبر” در مورد گورهای دسته جمعی در غزه شد، استفان دوجاریک سخنگوی این سازمان به خبرنگاران گفت که خبرنگاران بیشتری باید بتوانند با خیال راحت در این منطقه کار کنند تا حقایق را گزارش کنند. در طول جنگ، اسرائیل و مصر دسترسی آزاد به رسانه های خارجی را ممنوع کردند.

آقای دوجاریک همچنین گفت: “مهم است که تمام شواهد پزشکی قانونی به خوبی حفظ شود.” تا اینجا ثابت شده است که این یک مشکل است.

کارشناسان پزشکی قانونی بین المللی نتوانستند برای تحقیق در مورد آنچه در الشفا رخ داده است به غزه برسند. این امر تمرکز زیادی را در سطح محلی بر روی ثبت نام و شناسایی مردگان در صورت امکان و تدفین مناسب به آنها داد.

کارشناسان می گویند نقض مکان های دفن دسته جمعی در نهایت کشف حقیقت در مورد آنها را بسیار دشوارتر می کند.

در همین حال، اگرچه الشفا تا حد زیادی تخریب شده است، اما اخیراً تلاش هایی برای بازگرداندن خدمات پزشکی بسیار محدود در این مکان صورت گرفته است. زمانی که اسرائیل سایر مراکز درمانی را که حماس از آنها استفاده می کرد، به ویژه بیمارستان کمال عدوان در شمال غزه، هدف قرار داد، آنها شتاب بیشتری گرفتند.

در پایان ماه مه، در اتاق بازسازی شده عجولانه واحد دیالیز کلیه در الشفا، روزنامه نگاری که با ما کار می کرد، چهار بیمار را ملاقات کرد که به دستگاه هایی متصل بودند که دائماً بوق می زدند. بعد از این همه مرگ، بیمارستان اینجا یک بار دیگر درمان نجات بخش ارائه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید