دستور مرزی بایدن مورد حمله جمهوریخواهان رقیب قرار گرفته است


گتی ایماژ مهاجران زمانی که توسط مرزبانان آمریکایی بازداشت می شوند، سعی می کنند از مرز آمریکا از مکزیک عبور کنند گتی ایماژ

گروهی از مهاجران که دیروز هنگام تلاش برای عبور از مرز آمریکا از مکزیک بازداشت شدند

رقبای جمهوری خواه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و برخی از متحدان دموکرات او از فرمان اجرایی جدید او با هدف جلوگیری از هجوم بی سابقه مهاجران به مرز ایالات متحده و مکزیک انتقاد کرده اند.

بر اساس این فرمان که در نیمه شب اجرایی شد، مقامات می‌توانند به سرعت مهاجرانی را که به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده می‌شوند بدون در نظر گرفتن درخواست‌های پناهندگی‌شان خارج کنند.

دموکرات های جناح چپ، فعالان و سازمان ملل ابراز نگرانی کردند، در حالی که جمهوری خواهان از این طرح به عنوان یک ترفند سال انتخابات انتقاد کردند و خواستار اقدامات سخت تر شدند.

اما آقای بایدن می‌گوید مخالفان جمهوری‌خواه او مانع توافق دو حزبی در مورد امنیت مرزی شدند که در اوایل سال جاری در کنگره شکست خورد.

بایدن عبور غیرقانونی مهاجران از مرز را ممنوع کرد

رئیس جمهور روز سه شنبه، روز صدور فرمان اجرایی خود، با حمله دونالد ترامپ، رقیب خود در انتخابات نوامبر مواجه شد.

ترامپ در شبکه های اجتماعی نوشت: آقای بایدن “مرز جنوبی ما را تسلیم کرد” و اکنون “تظاهر می کند که بالاخره کاری برای آن انجام می دهد.” این مورد توسط دیگران از جمله سناتور تگزاس تد کروز تکرار شد.

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به این اقدام، اردوگاه ترامپ را به یک «حرکت سیاسی بسیار بدبینانه» با فشار بر قانونگذاران جمهوری خواه برای جلوگیری از طرح مرزی پیشنهادی در کنگره در اوایل سال جاری متهم کرد.

رئیس جمهور در سخنرانی روز سه شنبه وعده داد که فرمان اجرایی وی “به ما کمک می کند تا مرز خود را کنترل کنیم.”

او از منتقدان چپ طلب صبر کرد. او گفت: «ما الان لاغر هستیم. “هیچ کاری نکردن یک انتخاب نیست.”

روز سه شنبه، حدود دوازده مدافع و قانونگذار دموکرات کنفرانس خبری خود را در خارج از ساختمان کنگره برگزار کردند و از تصمیم آقای بایدن انتقاد کردند.

پرامیلا جایپال، رئیس شورای کنگره مترقی، گفت که “عمیقاً ناامید شده” و این دستور را “گامی در جهت اشتباه” خواند.

قانونگذاران دموکرات از طرح مرزی بایدن انتقاد کردند

بیش از 6.4 میلیون مهاجر از عبور غیرقانونی از خاک آمریکا در دوران دولت آقای بایدن منع شده اند. امسال تعداد ورودی ها به شدت کاهش یافته است، اما کارشناسان معتقدند که این روند بعید است ادامه یابد.

کاخ سفید می‌گوید دستور جدید «زمانی اعمال می‌شود که سطح بالای درگیری در مرز جنوبی از توانایی ما برای واکنش به موقع، همانطور که امروز اتفاق می‌افتد، فراتر رود».

این محدودیت‌ها زمانی اعمال می‌شوند که میانگین هفت روزه گذرگاه‌های روزانه به 2500 گذرگاه برسد – همانطور که کاخ سفید آن را توصیف می‌کند، زمانی که مرز “بیش از حد شلوغ است”.

مقامات توضیح دادند: «آنها کار مقامات مهاجرت را برای اخراج سریع افرادی که دلیل قانونی برای اقامت ندارند آسانتر می کنند.

این مرز تنها در صورتی به روی پناهجویان باز می شود که میانگین تعداد آنها به مدت هفت روز 1500 نفر باقی بماند – و در عرض دو هفته به روی مهاجران باز خواهد شد.

هدف دیگر تدابیر تسریع حل و فصل پرونده های مهاجرتی در دادگاه و تسریع در اخراج افرادی است که مبنای قانونی برای ماندن در ایالات متحده ندارند.

رسیدگی به درخواست های پناهندگی در مبادی ورودی طبق دستور ادامه خواهد داشت.

روزانه حدود 1500 پناهجو در گذرگاه‌های رسمی این پروسه را طی می‌کنند، عمدتاً پس از گرفتن قرار ملاقات با برنامه گمرک و حفاظت از مرز (CBP) که به نام CBP One شناخته می‌شود.

تصویری که یک مهاجر را نشان می دهد "جلسات" توسط گشت مرزی ایالات متحده ماه به ماه، نشان دهنده افزایش تعداد در دوران ریاست جمهوری جو بایدن

از جمله اقدامات اعلام شده استفاده از قانون 1952 برای محدود کردن دسترسی به سیستم پناهندگی بود.

این قانون که به عنوان 212(f) شناخته می شود، به رئیس جمهور این امکان را می دهد که در صورتی که ورود اتباع خارجی «منافع منافع» کشور باشد، «ورود» را به حالت تعلیق درآورد.

همین قانون توسط دولت ترامپ برای ممنوعیت مهاجرت و سفر از چندین کشور عمدتا مسلمان و امتناع از پناهندگی به مهاجران در صورت دستگیری آنها از طریق عبور غیرقانونی از ایالات متحده استفاده شده است که باعث اتهامات نژادپرستی شده است.

جنی موری، رئیس و مدیر عامل انجمن ملی مهاجرت، اظهار داشت: «مایه تاسف است که سیاست مکالمه مهاجرت را به سمتی محدودتر سوق می دهد.

گرلین جوزف، مدیر اجرایی اتحاد پل هائیتی، که با مهاجران هائیتی در مرز همکاری می کند، این بیانیه را “حمله مستقیم به حقوق اساسی بشر برای پناهندگی” خواند.

سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل تاکید کرد که افرادی که از آزار و اذیت می ترسند باید به یک منطقه امن دسترسی داشته باشند.

موضوع مهاجرت در یک سال انتخاباتی برای آقای بایدن دردسرساز شده است. ترامپ قول داده است در صورت انتخاب مجدد، “بزرگترین عملیات اخراج” در تاریخ آمریکا را برای حذف مهاجران غیرقانونی راه اندازی کند.

مقامات دولت بایدن در برابر مقایسه با سیاست‌های ریاست‌جمهوری ترامپ مقاومت کردند و گفتند قوانین جدیدی که روز سه‌شنبه اعلام شد تنها در دوره‌هایی اعمال می‌شود که افزایش ورودها اعمال می‌شود.

آنها گفتند که استثنائاتی برای کودکان بدون همراه و کسانی که قربانی قاچاق انسان شده اند اعمال خواهد شد.

دولت بایدن قصد دارد از سیاست جدید در دادگاه در برابر هرگونه چالش قانونی که ممکن است با آن مواجه شود دفاع کند – خطری که خانم جایپال بر آن تاکید کرد.

رسانه‌های مکزیکی این اقدام را یکی از سخت‌ترین سیاست‌های آقای بایدن توصیف کرده‌اند، اگرچه رئیس‌جمهور آندرس مانوئل لوپز ابرادور تلاش کرده است این موضوع را کم اهمیت جلوه دهد و استدلال می‌کند که مبادلات اقتصادی و فرهنگی بستن مرز را “غیر ممکن” می‌کند.

مقامات تیجوانا پرسیده اند که سرنوشت پناهجویانی که از ورود به ایالات متحده محروم می شوند چه می شود.

یک مقام محلی هشدار داد که پناهگاه ها در شهر مکزیک ممکن است به سرعت شلوغ شوند. ما شروع به دیدن مردم در خیابان ها می کردیم که در چادر می خوابند.

دیدگاهتان را بنویسید