فنلاند و سوئد قوانین سختگیرانه الکل را کاهش می دهند


سوئد و فنلاند قوانین سختگیرانه‌ای را در مورد فروش الکل کاهش داده‌اند و در عین حال انحصارات دولتی گسترده‌تری را حفظ کرده‌اند.

دولت در استکهلم قصد دارد به آنچه که «فروش کشاورزان» می‌نامد، اجازه دهد که طی آن تولیدکنندگان الکل نوشیدنی‌ها را مستقیماً به مشتریان بازدیدکننده عرضه می‌کنند.

در همین حال، پارلمان فنلاند فروش نوشیدنی‌های تخمیری مانند آبجو، شراب و سیب را در سوپرمارکت‌ها تصویب کرده است که محتوای الکل آن تا 8 درصد است، از حد فعلی 5.5 درصد.

در سوئد و فنلاند، مشروبات الکلی معمولاً فقط در مغازه‌های دولتی یا بارها و رستوران‌های دارای مجوز خریداری می‌شود.

اینها تنها کشورهای اتحادیه اروپا هستند که انحصار الکل دارند. این عمل دیرینه بخشی از یک سنت گسترده‌تر نوردیک است و هدف آن محدود کردن مصرف به نفع سلامت عمومی است.

نمایندگان پارلمان فنلاند با 102 رای موافق در برابر 80 رای موافق به قانون نوشیدنی های تخمیری رای مثبت دادند، در حالی که همه اعضای یکی از احزاب ائتلاف دولتی، دموکرات مسیحی، رای منفی دادند.

کسانی که با این قانون مخالف بودند، موضع خود را با ملاحظات بهداشتی و ترس از افزایش مصرف الکل توجیه کردند.

آبجو، شراب و سیب قوی تر هفته آینده وارد فروشگاه ها می شود. با این حال، قانون جدید در مورد نوشیدنی های مقطر اعمال نمی شود.

در همین حال، دولت راست میانه سوئد قصد دارد با باز کردن خرده فروشی شراب، آبجو، سیب و مشروبات الکلی به کارآفرینان کمک کند.

وزیران می گویند که این به ایجاد “خاطرات عالی” کمک خواهد کرد.

انتظار می رود این اقدام در صورت تصویب در سال 2025 اجرایی شود.

ممکن است لازم باشد هر دو تصمیم به کمیسیون اروپا ارجاع شوند تا اطمینان حاصل شود که قوانین رقابت را نقض نمی کنند.

این کمیسیون قبلاً به تصمیم فنلاند مبنی بر حذف نوشیدنی های مقطر از قانون جدید اعتراض کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید