مانوئل گوئررو آوینیا در حکم “نیش” گریندر دستگیر شد


جاش پری،کارولین هاولی

جزوه برای خانواده  مردی با موهای مشکی و ریش به دوربین لبخند می زندجزوه خانواده

یک مرد مکزیکی انگلیسی-مکزیکی که در جریان آنچه خانواده‌اش آن را «عملیات تله عسل» در اپلیکیشن دوستیابی همجنس‌بازان Grindr نامیدند، در قطر دستگیر شد، به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شد و از کشور اخراج خواهد شد.

مانوئل گوئررو آوینها، 44 ساله، در یک جلسه دادگاه در دوحه به دلیل داشتن ماده ممنوعه مجرم شناخته شد و 2100 پوند جریمه شد.

خانواده او می گویند پلیس مواد مخدر را در آپارتمانش جاسازی کرده است و آقای گوئررو آوینها معتقد است که او هدف قرار گرفته است زیرا همجنس گرا است.

گروه حقوق بشر FairSquare محاکمه او را “حقوق عدالت” خواند، اما مقامات قطری اصرار دارند که دستگیری این کارمند هواپیمایی در ماه فوریه صرفاً مرتبط با مواد مخدر بوده است.

آقای گوئررو آوینیا این حکم را – که در نظر دارد درخواست تجدید نظر کند – نقض حقوق بشر خود خوانده و می گوید که به دلیل تمایلات جنسی اش هدف قرار گرفته است.

وی گفت: با وجود اینکه از اینکه می‌توانم کشور را ترک کنم، استقبال می‌کنم، اما همچنان محاکمه ناعادلانه‌ای که در آن قرار گرفتم و شکنجه‌ها و بدرفتاری‌هایی که در دوران بازداشت قبلی‌ام با آن‌ها شده بود را محکوم می‌کنم.

آقای Guerrero Avinha، یکی از مقامات هواپیمایی، گفت که او در مورد گزینه های خود “مشاوره می کند”.

دادستان های قطر تا 30 روز فرصت دارند تا نسبت به این حکم تجدید نظر کنند، به این معنی که او نمی تواند بلافاصله کشور را ترک کند حتی اگر حکم را قبول کند.

جیمز لینچ، یکی از مدیران گروه حقوق بشر FairSquare و یک دیپلمات سابق بریتانیایی در قطر، گفت که این پرونده “یک شوخی عدالت” است.

همجنس گرایی در قطر غیرقانونی است، اما خانواده آقای گوئررو آوینیا می گویند که او در هفت سال گذشته در آنجا زندگی عادی داشته و قبلاً هرگز با مقامات مشکلی نداشته است.

این پرونده زمانی که خانواده او گفتند او به تیتر اخبار بین المللی تبدیل شد توسط اپلیکیشن دوستیابی همجنس گرایان Grindr هدف قرار گرفتقرار ملاقات با مردی به نام «گیو».

اما در عوض او توسط پلیس ملاقات کرد و به اتهام مواد مخدر در آنچه خانواده‌اش «عملیات تله عسل» نامیدند دستگیر شد.

پس از 42 روز بازداشت، آقای گوئررو آوینیا به شرط تسلیم گذرنامه آزاد شد.

خانواده اش گفتند که او مجبور شد از این اعتراف که به زبان عربی نوشته شده بود، بدون کمک مترجم یا دسترسی به وکیل انگشت نگاری کند.

مقامات قطری اصرار دارند که این مرد 44 ساله «به دلیل داشتن مواد ممنوعه در شخص و در آپارتمانش» دستگیر شده و «هیچ عامل دیگری در نظر گرفته نشده است».

آنها افزودند که آزمایش مواد غیرقانونی در سیستم او برای آمفتامین و مت آمفتامین مثبت بوده است.

عفو بین‌الملل این آزمایش‌ها را «مشکوک» خواند و با استانداردهای بین‌المللی مطابقت نداشت. آقای Guerrero Aviña مصرف هرگونه دارو را رد می کند.

جزوه خانواده دو مرد در بالای کوه عکس سلفی می گیرندجزوه خانواده

انریکه (راست) قبلاً به بی بی سی گفته بود که پرونده برادرش مانوئل به نظر می رسد “از یک قرن دیگر” باشد.

آیا مجذوب، معاون مدیر منطقه ای عفو بین الملل در خاورمیانه و آفریقا، بیانیه گفت مقامات این کشور باید “محکومیت ظالمانه آقای گوئررو آوینیو را لغو کنند و ممنوعیت ورود او را لغو کنند.”

«نگرانی های جدی وجود دارد [he] به دلیل تمایلات جنسی خود مورد هدف قرار گرفت و مجبور شد اطلاعاتی را به مقامات ارائه دهد که می توانند از آنها برای سرکوب گسترده تر دگرباشان جنسی در قطر استفاده کنند.

موسسات خیریه اچ آی وی نیز پس از ادعای آقای گوئررو آوینها، که اچ آی وی مثبت است، به طور منظم به داروهای خود که ویروس را تحت کنترل نگه می دارد، دسترسی نداشت، مداخله ای را در این پرونده آغاز کردند.

خانواده آقای گوئررو آوینیا به بی بی سی گفتند که درمان معمول او که توسط پزشکان بریتانیایی تجویز شده بود در اواسط آوریل به پایان رسیده است.

مرکز کمک‌های ملی بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت که او باید فوراً برای دریافت این داروها به بریتانیا بازگردد، زیرا این داروها در قطر در دسترس نیستند و ممکن است مقاومتی در برابر آنها ایجاد کرده باشد که اثربخشی آنها را کاهش دهد.

دبورا گلد، مدیر اجرایی مرکز کمک‌های ملی، گفت: “ما بسیار نگران هستیم که او نتواند به مراقبت‌های پزشکی و درمان مداومی که حق انسانی اوست در طول اقامت در قطر دسترسی داشته باشد.”

آوینها انریکه برادر آقای گوئررو به بی‌بی‌سی گفت: برادرم در قطر اعدام می‌شود زیرا همجنس‌گرا است.

ما تا زمان اجرای عدالت و تا زمانی که مانوئل به خانه برگردد به مبارزه ادامه خواهیم داد.

یک مقام قطری گفت: برخلاف برخی گزارش‌های رسانه‌ها، هیچ عامل دیگری در دستگیری در نظر گرفته نشد و با آقای آوینیا در تمام مدت بازداشت با احترام و وقار رفتار شد.

دیدگاهتان را بنویسید