نخست وزیر اسلواکی دلیل این تیراندازی را “نفرت” مخالفان می داند


سه هفته پس از کشته شدن رابرت فیکو در مرکز اسلواکی، او به طور کامل به زندگی سیاسی بازگشته است – در آستانه انتخابات پارلمان اروپا.

نخست وزیر اسلواکی در یک ویدیوی فیس بوک که ظاهراً در خانه در براتیسلاوا ضبط شده است، اپوزیسیون لیبرال اسلواکی، “رسانه های ضد دولتی” و سازمان های غیردولتی تحت حمایت مالی خارجی را مسئول ایجاد فضای نفرت و عدم مدارا دانست که دلیل تیراندازی شده است. شاید

آقای فیزو که در 15 ماه مه پس از اصابت چند گلوله از ناحیه شکم به شدت مجروح شد، گفت که مهاجم خود را – که توسط دادستان یوری اس. 71 ساله معرفی شده بود – بخشید و هیچ تنفری نسبت به او احساس نکرد.

با این حال، وی اظهار داشت که مهاجم یک “فعال مخالف اسلواکی” بوده است.

آقای فیکو گفت که این مرد که به دلیل اقدام به قتل با محکومیت طولانی زندان روبرو است، “پیام آور شرارت و نفرت سیاسی” بود که توسط مخالفان “شکست خورده و سرخورده” اسلواکی تقویت شده بود.

احزاب مخالف – به ویژه اسلواکی لیبرال مترقی که در آستانه انتخابات پارلمان اروپا با حزب پوپولیست جناح چپ آقای فیکو اسمر مبارزه می کند – تیراندازی را محکوم کردند و قاطعانه هرگونه ارتباط با مهاجم را رد کردند.

آقای فیزو که بیش از 10 سال از 18 سال گذشته به عنوان نخست وزیر خدمت کرده است، اکتبر گذشته در راس یک ائتلاف ملی گرای پوپولیستی به قدرت بازگشت.

اسلواکی در ماه های اخیر قطبی تر شده است و این حمله تنها تنش ها را عمیق تر کرد.

در این ویدئو که ظاهراً در راهروی یک ایستگاه پلیس، ساعاتی پس از حمله در مرکز شهر هندلوا ضبط شده است، مظنون که به عنوان شاعر و نویسنده توصیف می شود، گفت که انگیزه او مخالفت با سیاست های آقای فیکو، از جمله لغو پخش عمومی RTVS بوده است. .

فیلم هایی نیز منتشر شده است که او را در چندین تظاهرات ضد دولتی نشان می دهد.

با این حال، ویدئوهای قدیمی‌تر این مرد را نشان می‌داد که در جلسه یک سازمان شبه‌نظامی راست افراطی اسلواکی صحبت می‌کرد، بنابراین در مورد اعتقادات سیاسی او سردرگمی وجود دارد.

آقای فیکو که ظاهر خوبی داشت و یک پیراهن طرح دار سفید و آبی پوشیده بود، گفت اگر همه چیز خوب پیش برود او می تواند در پایان ژوئن به سر کار بازگردد.

او از «رسانه‌های ضد دولتی» – به‌ویژه رسانه‌هایی که به گفته او متعلق به شرکت‌های مرتبط با جورج سوروس، نیکوکار آمریکایی، و همچنین سازمان‌های غیردولتی تحت حمایت مالی خارجی و مخالفان هستند – درخواست کرد که دلایل این حمله را کمرنگ نکنند.

به گفته وی، او ماه ها هشدار داده بود که احتمال حمله به یک مقام دولتی “به قطعیت نزدیک تر” است.

او گفت که این حمله در فضایی صورت گرفت که مخالفان از این واقعیت سوء استفاده کردند که غرب دسته جمعی تلاش می کرد “یک سیاست خارجی واحد قابل قبول” را دنبال کند، به ویژه در رابطه با اوکراین، و با کشورهای کوچکتر که تلاش می کردند بی ادبانه رفتار کنند. راه مستقل خود را بروند

آقای فیکو با کمک های نظامی به کی یف مخالف است و می گوید که غرب ولادیمیر پوتین را به اشتباه “اهریمن سازی” کرده است.

به گفته وی، “افراط های خشونت آمیز یا نفرت انگیز” اپوزیسیون علیه دولت منتخب دموکراتیک با سکوت سازمان های بین المللی مواجه شده است، تنها به این دلیل که دیدگاه های مخالفان با سیاست غرب در قبال اوکراین مطابقت دارد.

او گفت که این فضایی بود که ترور در آن اتفاق افتاد.

آقای فیکو گفت: “من باید پر از خشم، نفرت و انتقام باشم.”

“[But] می‌خواهم ایمانم را ابراز کنم که تمام دردی که تجربه کرده‌ام و دارم به چیز خوبی کمک می‌کند.”

دیدگاهتان را بنویسید