پشت “سونامی زوما” که نتیجه را تغییر داد


نومسا ماسک،بی بی سی نیوز، دوربان

گتی ایماژ، جیکوب زوما، رئیس جمهور سابق، پس از رای دادن در محل رای گیری مدرسه ابتدایی Ntolvane در 29 مه 2024، به حامیانش خوش آمد می گوید.گتی ایماژ

منتخب، متهم به فساد – اخراج، متهم به تجاوز – تبرئه، رئیس جمهور منتخب، دوباره متهم به فساد – دوباره تعلیق، تعلیق، زندانی به دلیل اهانت به دادگاه – آزاد، ممنوعیت نماینده شدن در مجلس.

برای اکثر سیاستمداران، تقریباً هر یک از این ضربه ها تعیین کننده شغل است، اما برای جاکوب زوما آفریقای جنوبی نه.

یک جنگجوی مصمم، رئیس جمهور سابق 82 ساله ممکن است گاهی ناک اوت شود، اما هرگز ناک اوت نشد.

او در مبارزات انتخاباتی اخیر رقص آشنای خود را انجام داد و نتایج رای گیری هفته گذشته نشان می دهد که او هنوز هم تاثیر زیادی دارد.

او رهبری حزب جدیدی را برعهده دارد که با کنگره ملی آفریقا (ANC) با 15 درصد آرا مبارزه می کند.

نتایج برای ANC، جنبش آزادی‌بخش که زمانی توسط آقای زوما رهبری می‌شد، تحقیرآمیز بود، زیرا برای اولین بار در 30 سال اکثریت پارلمانی خود را از دست داد – و “سونامی زوما”، همانطور که از آن نام برده شده، تا حدی مقصر است.

در مرکز شهر ساحلی دوربان، مرکز استان کوازولو-ناتال، چهره خندان آقای زوما تقریباً از هر چراغ خیابانی بر پوسترهای انتخاباتی سبز و سیاه حزب تازه تأسیس او، uMkhonto weSizwe (MK) یا Spear of the می درخشد. ملت

در جایگاه والای هشت ساله در اینجا، در قلب او، جایی که او به دلیل حفظ اعتقادات فرهنگی و سنتی زولو خود مورد احترام است، تردیدی وجود ندارد.

او همچنین به خاطر نقشش به عنوان یک میانجی صلح در جریان خشونت های سیاسی اوایل دهه 1990 که تقریباً گذار کشور به دموکراسی را از مسیر خود خارج کرد، مفتخر است.

و بیش از 20 سال پیش، او به عنوان برنده رأی دهندگان در کوازولو-ناتال از حزب آزادی ملی گرای زولو اینکاتا به ANC شناخته شد.

حامیان Getty Images در مراسم راه اندازی مانیفست MK در استادیوم اورلاندو در 18 مه 2024 در Soweto، آفریقای جنوبیگتی ایماژ

رئیس جمهور سابق توانست حامیان وفادار خود را در uMkhonto weSizwe با خود همراه کند

امسال او توانست طرفداران وفادار خود را با خود به MK ببرد که به نام جناح مسلح سابق ANC نامگذاری شده است و به دلیل نقش او در مبارزه برای پایان دادن به حکومت اقلیت سفیدپوست دارای نمادهای سیاسی بزرگی است.

انتشار مانیفست MK یک هفته قبل از انتخابات 29 مه در یک استادیوم مملو از 40000 نفر، سیگنال واضحی بود که “uBaba” (پدر)، همانطور که آقای زوما شناخته می شود، بازگشته است.

دریایی از حامیان او، در برابر گرمای سوزان، شعار می دادند: «زوما! زوما!”

یکی فریاد زد: “Uyinsizwa nxamala” که از زولو به زبان ساده به عنوان “جنگجوی بی باک که هرگز عقب نشینی نمی کند” ترجمه شده است.

در روز انتخابات، رهبر حزب MK پس از ورود به مرکز رای خود، یک مدرسه ابتدایی ساده و بدون توالت، مورد استقبال صدها نفر از مردم قرار گرفت که نام های قبیله خود را فریاد می زدند: “Msholozi، Nxamalala، Maphum'efete”.

رئیس جمهور سابق قبل از ورود به صندوق رای برای آنها دست تکان داد و لبخند زد.

هنگام خروج او از حوزه رای گیری، هوادارانش آهنگی زولو درباره زوما خواندند که چند سال پیش و زمانی که رئیس جمهور سابق متهم به فساد شد، رایج شد.

یکی از سخنان آنها به این صورت ترجمه می شود: «زوما چه کرده است؟ شما تحت تأثیر تبلیغات سرمایه انحصاری به اصطلاح سفید هستید.»

بسیاری از سیاستمداران ممکن است به یک هسته وفادار از حامیان تکیه کنند، اما توانایی آقای زوما در برقراری ارتباط واقعی با فقرا و به حاشیه رانده‌ها چیزی است که او را متمایز می‌کند.

و این می تواند ادامه محبوبیت او را با وجود رسوایی های متعدد و اتهامات مذموم توضیح دهد.

شش سال پیش، به نظر می‌رسید که او سرانجام پس از یک سری اتهامات فساد از سمت ریاست جمهوری کنار گذاشته شد که او آن را رد کرد.

سیریل رامافوزا به عنوان رئیس جمهور جانشین او شد و آقای زوما به یک منفرد سیاسی و یک برند آسیب دیده تبدیل شد.

گتی ایماژ یک حامی قبل از رای عدم اعتماد به رئیس جمهور جیکوب زوما در 8 اوت 2017 اعتراض می کند.گتی ایماژ

جیکوب زوما به عنوان رئیس جمهور با طرح های عدم اعتماد متعددی در ارتباط با اتهامات فساد علیه وی مواجه شده است.

سپس سه سال پیش، اوضاع بدتر شد: او پس از اینکه در دادگاه به دلیل عدم شهادت یا ادای مدرک در تحقیقات فساد در دوران ریاست جمهوری 9 ساله‌اش مورد تحقیر دادگاه قرار گرفت، به زندان فرستاده شد.

دستگیری او در ژوئیه 2021 باعث خونین ترین شورش ها از زمان پایان حکومت اقلیت سفیدپوستان در سال 1994 شد و بیش از 300 کشته بر جای گذاشت.

او به 15 ماه زندان محکوم شد، اما رئیس جمهور رامافوسا پس از گذراندن سه دوره خدمت، او را آزاد کرد تا او و حامیان خشمگینش را راضی کند.

همین چند هفته پیش، به نظر می رسید که آقای زوما بعد از اینکه به دلیل سابقه کیفری از عضویت در پارلمان منع شده بود، ضربه دیگری خورده است.

اما به نظر می‌رسید که هیچ‌کدام از این‌ها برای رأی‌دهندگان اهمیتی نداشته باشد، و تمایل او به غلبه بر مخالفان سیاسی‌اش مشهود بود، چیزی که کنگره ملی آفریقا به رسمیت شناخته بود.

فیکیله امبالولا، دبیر کل کنگره ملی آفریقا، با انعکاس عملکرد وحشتناک حزبش اعتراف کرد: «جاکوب زوما در سیاست آفریقای جنوبی نیرویی است که می توان با او حساب کرد… ما هرگز او را دست کم نگرفتیم».

آقای زوما علیرغم اخراج شدن از ANC، همچنان یکی از اعضای حزبی است که به آپارتاید پایان داد.

با نداشتن تحصیلات رسمی و تربیت متواضعانه، فعالیت ضد آپارتاید او در نهایت منجر به فرستادن او به زندان بدنام جزیره روبن به مدت 10 سال در کنار نلسون ماندلا شد.

پس از لغو ممنوعیت ANC توسط دولت سفیدپوست در سال 1990، آقای زوما از تبعید بازگشت و در صفوف حزب ارتقا یافت. در سال 1378 به عنوان معاون رئیس جمهور منصوب شد.

او سپس در سال 2005 متهم به فساد مالی شد که او آن را رد کرد، مربوط به یک معامله تسلیحاتی در سال 1999، و توسط رئیس جمهور وقت تابو امبکی برکنار شد. این پرونده همچنان ادامه دارد – و او همچنان با اتهامات رسوایی چند میلیارد دلاری روبرو است.

در دسامبر همان سال، او به تجاوز به دختر یکی از اعضای حزب متهم شد. او اعتراف کرد که با زنی که اچ‌آی‌وی مثبت داشت رابطه جنسی داشته است، اما گفت که این برخورد توافقی بوده است.

آقای زوما وقتی گفت که بعد از رابطه جنسی برای جلوگیری از انتقال اچ‌آی‌وی دوش می‌گیرد و معتقد است مرد سالم بعید است که از یک زن به HIV مبتلا شود، مورد تمسخر قرار گرفت.

سال بعد، او از تجاوز جنسی تبرئه شد.

خبرگزاری فرانسه حامیان و مخالفان آقای زوما در مقابل دادگاهی که او به اتهام تجاوز جنسی محاکمه شده بود، تظاهرات کردندخبرگزاری فرانسه

پرونده تجاوز جنسی چند سال قبل از اینکه او رئیس جمهور شود اتفاق افتاد

او سپس به صدر ANC رسید و در سال 2009 رئیس جمهور شد.

آقای زوما در این سمت باقی ماند تا اینکه در سال 2018 پس از فشار شدید حزب خود مجبور به استعفا شد.

این پس از آن اتفاق افتاد که او به دخالت در فرآیندی به نام “تسخیر دولت” متهم شد، جایی که او به خانواده ای از تاجران ثروتمند – گوپتاها – اجازه داد تا نفوذ سیاسی زیادی داشته باشند.

آقای زوما و برادران گوپتا اتهامات فساد را به عنوان ساختگی رد کرده اند.

رئیس جمهور سابق و حامیانش سقوط او را به گردن جانشینش، رامافوسا می دانند.

و حالا شاید بخواهد با حریفش تسویه حساب کند.

در حالی که مذاکرات ائتلاف در جریان است، حزب MK به صراحت اعلام کرده است که تنها در صورت استعفای رئیس جمهور با کنگره ملی آفریقا وارد مشارکت خواهد شد.

آقای زوما که تازه از عملکرد حزبش تقویت شده بود، اولین ضربه را در روز شنبه با ادعای بی نظمی انجام داد.

وی در آستانه اعلام نتایج نهایی انتخابات گفت: هیچکس نباید نتیجه را اعلام کند، ما را تحریک نکنید، دردسر درست نکنید.

کمیسیون انتخابات به شدت این اتهامات را رد کرد.

پلیس اکنون به دلیل خطر شورش های احتمالی در پی اظهارات آقای زوما در آماده باش است.

با این حال، با وجود این وضعیت و روابط متشنج، کنگره ملی آفریقا امکان ائتلاف با حزب MK را رد نکرده است.

آقای مبالولا گفت: “ما با هر کسی که مایل به تشکیل دولت با ما باشد صحبت می کنیم.”

همه اینها نشان دهنده توانایی قابل توجه آقای زوما در ماندن در رینگ است.

بنر انتخاباتی بی بی سی آفریقای جنوبی
گتی ایماژ/بی بی سی زنی به تلفن همراه خود و تصویری از بی بی سی نیوز آفریقا نگاه می کندگتی ایماژ/بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید