بایدن در سخنرانی روز D-Day می گوید شباهت بین جنگ جهانی دوم و اوکراین


جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در سخنرانی به مناسبت هشتادمین سالگرد فرود در نورماندی، فرانسه، بین تهاجم روسیه به اوکراین و جنگ جهانی دوم، تشابهاتی را ترسیم کرد.

آقای بایدن در چند قدمی محل دفن ۹۳۸۸ سرباز آمریکایی که در فرود شرکت داشتند، هشدار داد که دموکراسی‌ها در سراسر جهان بار دیگر در معرض تهدید قرار گرفته‌اند و افزود که مستبدان از نزدیک واکنش غرب به اوکراین را زیر نظر دارند.

رئیس جمهور آمریکا که متولد 1942 است، احتمالا آخرین رهبر ایالات متحده است که از عملیات آزادسازی فرانسه تحت اشغال نازی ها جان سالم به در برده است.

مراسم روز پنجشنبه با حضور تعدادی از رهبران جهان از جمله امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، پادشاه چارلز سوم و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا برگزار شد.

آقای بایدن در طول سخنرانی خود اغلب به ارتباط بین مبارزه با فاشیسم در جنگ جهانی دوم و جنگ جاری در اوکراین توجه می کرد.

رئیس جمهور در مقابل میدانی که با سنگ قبرهای کوچک سفید سربازان کشته شده آمریکایی پر شده بود، هشدار داد که “استبدادی های جهان از نزدیک آنچه را که در اوکراین اتفاق می افتد تماشا می کنند.”

وی متعهد شد که ایالات متحده از درگیری “عدم کناره گیری” کند و گفت: “اگر این کار را انجام دهیم، اوکراین تحت انقیاد خواهد بود و پایان نخواهد یافت.” همسایگان اوکراین در معرض تهدید قرار خواهند گرفت، تمام اروپا در معرض تهدید قرار خواهند گرفت.

و او به طور مستقیم به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین حمله کرد و رهبر قدیمی روسیه را “ظالم” خواند.

رئیس جمهور همچنین به دنبال جمع آوری رهبران غربی بود و بارها تهدید فزاینده نیروهای ضد دموکراتیک در سراسر جهان و آزادی هایی را که به طور فزاینده ای در معرض تهدید قرار دارند، برجسته کرد.

او از تلاش‌های “گروه برادران نجیب” که در فرود روز D شرکت کردند ستایش کرد و گفت: “مردانی که در اینجا جنگیدند قهرمان بودند”.

آنها می‌دانستند – بدون هیچ تردیدی – چیزهایی هستند که ارزش جنگیدن و جان دادن را دارند. آزادی ارزشش را دارد. دموکراسی ارزشش را دارد. آمریکا ارزشش را دارد. دنیا ارزشش را دارد.

بایدن با همراهی رئیس جمهور مکرون در این مراسم بر اهمیت مشارکت قوی بین دموکراسی ها در سراسر جهان تاکید کرد.

بایدن با تاکید بر ارزش ائتلاف ناتو گفت: «آنچه متفقین در اینجا 80 سال پیش انجام دادند بسیار فراتر از هر کاری بود که ما به تنهایی می توانستیم انجام دهیم» و افزود که این «درسی بود که به ما آمریکایی ها دعا می کنم هرگز فراموش نکنیم».

این اظهارات در بحبوحه انزواطلبی فزاینده در حزب جمهوری خواه مطرح شد. بسیاری از اعضای این حزب به طور فزاینده ای در مورد ارسال کمک های نظامی به اوکراین تردید دارند.

پرزیدنت بایدن تاخیر حزب در تصویب کمک های جدید را عامل برخی از تلفات اوکراین در میدان جنگ در ماه های اخیر دانست.

او گرایش‌های انزواطلبی در آمریکا را خواند و گفت: «بهای استبداد بدون کنترل خون جوانان و شجاعان است».

در مصاحبه قبلی با ABC News، آقای بایدن از تصمیم خود برای اجازه دادن به اوکراین برای استفاده از سلاح های آمریکایی برای حمله مستقیم به روسیه دفاع کرد. وی تاکید کرد که این حملات محدود به مناطق اطراف مرز خواهد بود و به مسکو پایتخت گسترش نخواهد یافت.

در این مراسم که در زیر نور نورماندی برگزار شد، تعدادی از سربازان آمریکایی که در بزرگترین تهاجم دریایی تاریخ باقی مانده است، شرکت کردند.

بیش از 150000 سرباز آمریکایی، انگلیسی، کانادایی و فرانسوی در 6 ژوئن 1944 در پنج ساحل فرود آمدند.

چند مرد که با کلاه بیسبال شناسایی شده بودند، نشان لژیون افتخار، بالاترین جایزه غیرنظامی فرانسه را توسط مکرون دریافت کردند.

در اوایل روز، جاستین ترودو، نخست وزیر، در مراسم جداگانه ای برای قدردانی از 381 کانادایی که در روز D-Day در جریان حمله به ساحل جونو جان باختند، شرکت کرد.

رهبر کانادا با تکرار پیام آقای بایدن گفت: «همه ما باید به دفاع از دموکراسی روز به روز ادامه دهیم و آن را مدیون نسل‌های آینده هستیم».

شاهزاده ولز، شاهزاده ویلیام نیز در مراسم بزرگداشت کانادایی در ساحل جونو در نرماندی شرکت کرد. او از کهنه سربازان کانادایی به خاطر “اعمال شجاعت و فداکاری فوق العاده” آنها تشکر کرد.

در یک مراسم بریتانیایی، شاه چارلز سوم تاج گلی را در یادبود نرماندی بریتانیا در Vers-sur-Mer گذاشت و یادداشتی در مورد قربانی های انجام شده در روز D-Day ضمیمه شده بود.

او در سخنرانی خود گفت که امیدوار است فداکاری های جانبازان روز D “دیگر هرگز انجام نشود.”

او با تشویق شدید پایان داد: «قدردانی ما بی پایان و تحسین ما جاودانه است.

دیدگاهتان را بنویسید