سازمان ملل می‌گوید آوارگی سریع میلیون‌ها غزه بحران بهداشتی را تشدید می‌کند


لامیس الطالبی، احمد نور، عبدراحیم سعید، پل کوزیاک ،بی بی سی به زبان عربی

خبرگزاری فرانسه افراد آوارهخبرگزاری فرانسه

سازمان ملل می‌گوید بیش از یک میلیون فلسطینی – تقریباً نیمی از کل جمعیت غزه – در ماه گذشته از جنوب غزه آواره شده‌اند و به‌طور چشمگیری وضعیت وخیم انسانی را بدتر کرده است.

ارتش اسرائیل پس از هفت ماه جنگ که منجر به فرار بسیاری از فلسطینی ها برای فرار از جنگ و بمباران مناطق دیگر به رفح شد، در 6 ماه مه عملیات زمینی را در شهر جنوبی رفح آغاز کرد.

اسرائیل می گوید که کنترل رفح و از بین بردن گردان های حماس در آنجا برای دستیابی به اهداف نظامی آن حیاتی است.

او به فلسطینیان در رفح دستور داد به مناطق شنی ساحلی یا شهر خان یونس که عمدتاً ویران شده است، بروند.

سازمان ملل اکنون هشدار می دهد که آواره شدن تعداد زیادی از مردم در چنین فاصله زمانی کوتاه، همراه با کاهش شدید منابع کمکی، عواقب مرگباری دارد.

«مردم هر روز می میرند… طبق گزارش ها، اکثریت قریب به اتفاق زنان و کودکان هستند.

بسیاری از آنها به دلیل عدم مراقبت های پزشکی بی دلیل می میرند. جولیت توما، سخنگوی آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل متحد، اونروا، به بی بی سی عربی گفت: کودکان به دلیل سوء تغذیه و کم آبی می میرند.

عکس های ماهواره ای میزان جابجایی را نشان می دهد

در 6 ماه مه، آویخای آدری، سخنگوی ارتش اسرائیل به فلسطینیان در شرق رفح دستور داد تا به یک “منطقه بشردوستانه گسترده” که از محله المواسی نزدیک تا شهر مرکزی دیر البلاح امتداد دارد، تخلیه شوند و گفت که آنها بیمارستان های صحرایی، چادرها را پیدا خواهند کرد. ، غذا و سایر مواد.

نیروهای دفاعی اسرائیل پس از آن کنترل گذرگاه مرزی رفح با مصر در جنوب شرقی شهر رفح را به دست گرفتند و آن را “عملیات ضد تروریستی” علیه عوامل و زیرساخت های حماس در شرق رفح آغاز کردند. . ایالات متحده گفته است که با “عملیات زمینی بزرگ” در رفح مخالف است.

در حالی که ارتش اسرائیل به مردم در شرق رفح دستور تخلیه داد، بخش‌های مرکزی و غربی شهر تحت پوشش دستور تخلیه قرار نگرفتند.

اما فلسطینیان در این بخش‌های رفح نیز ساختمان‌های موقت خود را با ادامه بمباران‌های مرگبار در مناطق مختلف اطراف شهر و پیشروی نیروها به سمت مناطق مرکزی ترک کردند.

به گفته وزارت بهداشت فلسطین تحت مدیریت حماس، یک حمله موشکی اسرائیل در 26 مه یک اردوگاه آوارگان فلسطینی در نزدیکی تل السلطان در شمال غربی رفح را به آتش کشید و 45 نفر از جمله بسیاری از کودکان را کشت.

این اعتصاب خشم جهانی را برانگیخت. ارتش اسرائیل بعداً اعلام کرد که انتظار وقوع چنین آتش‌سوزی را نداشت.

تصاویر ناپدید شدن چادرها از تل سلطان را نشان می دهد

تصاویر ماهواره ای اخیر از غرب و مرکز رفح که توسط بی بی سی عربی تجزیه و تحلیل شده است، نشان می دهد که هزاران چادر برای آوارگان در هفته های اخیر ناپدید شده اند.

تصاویر هوایی از غرب رفح که در 1 ژوئن گرفته شده است نشان می دهد که مناطقی که پرجمعیت بودند خالی از سکنه شده اند.

تصاویر مشابه از تل السلطان، در شمال غربی رفح، محل استقرار یک کمپ بزرگ آوارگان شهری، بخش هایی از زمین پاک شده از چادرها را نشان می دهد.

روز پنجشنبه، فیلیپ لازارینی، رئیس آنروا، گفت که تمام 36 پناهگاه آژانسش در رفح خالی است.

خودروهای زرهی اسرائیل در رفح

در هفته های اخیر، نیروهای اسرائیلی به تدریج از شرق و جنوب به سمت محله های ساخته شده رفح پیشروی کرده اند.

در 28 مه، ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، یک خودروی زرهی و سربازان را در میدان مرکزی العوده نشان داد.

تصاویر ماهواره ای از اول ژوئن همچنین چندین خودروی زرهی را در نزدیکی رفح نشان می دهد.

تصویر ماهواره ای که در 1 ژوئن گرفته شده است، تخریب مسجد الابرار و همچنین آسیب شدید به ساختمان های بازار مجاور در مرکز رفح را نشان می دهد.

نیروهای دفاعی اسرائیل همچنین کنترل بیشتر منطقه حائل مهم استراتژیک در امتداد مرز غزه-مصر موسوم به کریدور فیلادلفیا را اعلام کردند.

وضعیت بشردوستانه رو به وخامت است

سازمان ملل و سایر سازمان های امدادی هشدار داده اند که حمله به شهر عواقب فاجعه باری خواهد داشت.

آقای لازارینی گفت که آنروا مجبور شد خدمات پزشکی و سایر خدمات را در رفح قطع کند و گفت که آژانس او ​​تنها توانسته است 450 کامیون مواد غذایی را که وارد غزه شده است در سه هفته گذشته تحویل بگیرد.

او گفت: «این در مقایسه با نیازها چیزی نیست.

رئیس سازمان جهانی بهداشت، دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، گفت که درگیری‌ها به شدت بر مراقبت‌های بهداشتی در رفح تأثیر گذاشته است و او گفت که ده‌ها هزار نفر از افراد آسیب‌پذیر هنوز در آنجا حضور دارند.

او گفت که بیمارستان صحرایی امارات متحده عربی در رفح “تنها مرکز ارائه خدمات پزشکی در منطقه است” اما “به دلیل خصومت ها دسترسی به آن به طور فزاینده ای دشوار است”.

او همچنین گفت که تنها یک بیمارستان صحرایی کاملاً فعال در منطقه المواسی وجود دارد.

وی خواستار بازگشایی ایست بازرسی رفح شد و گفت که بسته شدن آن، ورود کالا و پرسنل به غزه را با مشکل مواجه کرده است.

گذرگاه رفح در جنوب غزه که گذرگاه اصلی ورود کمک از طریق مصر بود، پس از آن که اسرائیل در اوایل ماه مه کنترل سمت فلسطینی این گذرگاه را به دست گرفت، بسته شد.

وزارت بهداشت حماس همچنین گفت که بسته شدن دائمی گذرگاه رفح به این معنی است که فلسطینی‌هایی که به شدت مجروح شده‌اند نمی‌توانند برای درمان بالقوه نجات جان خود به خارج از کشور تخلیه شوند. در این گزارش آمده است که حدود 25000 فلسطینی زخمی نیاز به درمان در خارج از کشور دارند.

اسرائیل می گوید که ورود کمک ها را از طریق یک نقطه ورودی دیگر در جنوب غزه، کرم شالوم، تسهیل می کند. روز دوشنبه، «کوگات»، نهاد وزارت دفاع اسرائیل که کمک‌های بشردوستانه به غزه را هماهنگ می‌کند، تأکید کرد که «کرم شالون» غزه «با ظرفیت کامل» کار می‌کند و «محتوای بیش از 1000 کامیون کمک‌رسانی در انتظار تحویل توسط آژانس‌های سازمان ملل است». ” .

سازمان ملل گفت، با این حال، فقدان امنیت به این معنی است که بخش نوار غزه از گذرگاه کرم شالوم گاهی برای دسترسی به آن بسیار خطرناک است.

آژانس بشردوستانه سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کرد که محدودیت‌های دسترسی «به تضعیف تحویل ایمن کمک‌های بشردوستانه حیاتی به سراسر غزه ادامه می‌دهد» و شرایط در ماه مه «بیش‌تر بدتر شده است».

شهر در جریان است

قبل از شروع جنگ در ماه اکتبر، رفح 250000 نفر داشت.

به گفته سازمان ملل، این تعداد در ماه های بعد به 1.4 میلیون نفر افزایش یافت و رفح را به یک کمپ بزرگ پناهندگان تبدیل کرد. در ماه اکتبر، ارتش اسرائیل به غیرنظامیان در شمال غزه، از جمله شهر غزه، دستور داد تا به سمت جنوب بستر رودخانه وادی غزه حرکت کنند. حمله بعدی او به مناطق دیگر، از جمله شهر خان یونس، فلسطینی ها را به سمت جنوب سوق داد.

این جنگ با حمله بی سابقه حماس در 7 اکتبر آغاز شد که در آن حدود 1200 نفر کشته و 252 نفر به گروگان گرفته شدند.

به گفته وزارت بهداشت حماس، بیش از 36000 نفر در غزه کشته شده اند.

دادگاه بین‌المللی دادگستری سازمان ملل در 24 ماه مه به اسرائیل دستور داد تا فوراً تهاجم نظامی و هرگونه اقدام دیگری در استان رفح را که ممکن است شرایط زندگی برای گروه فلسطینی در غزه ایجاد کند که منجر به تخریب فیزیکی آن شود، متوقف کند. به طور کامل یا جزئی».

نقشه جنوب غزه را نشان می دهد

دیدگاهتان را بنویسید