شاهدان عینی از حمله هوایی “غیر قابل تصور” به پناهگاه صحبت می کنند


در یک کلاس درس تبدیل به اتاق خواب در مدرسه سازمان ملل متحد در اردوگاه پناهندگان نصیرات در مرکز غزه، کودکان فلسطینی روی آوار و تشک های آغشته به خون در حال تقلا هستند.

به گفته آنروا، رئیس آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل، تنها ساعاتی قبل، در حمله نظامی اسرائیل بامداد صبح، حداقل 35 نفر در این محل کشته و تعداد زیادی زخمی شدند.

«تکه‌های آهن را دیدم که پرواز می‌کردند و همه چیز در حال سقوط بود. نعیم الداده از شهر غزه، یکی از صدها آواره ای که به آنجا پناهنده شده است، گفت: آنچه برای ما اتفاق افتاد غیرقابل تصور است.

ارتش اسرائیل می گوید که یک “حمله دقیق مبتنی بر اطلاعات” به 20 تا 30 جنگجوی حماس و جهاد اسلامی که از مدرسه به عنوان پایگاهی برای طراحی و اجرای حملات استفاده می کردند، انجام داد.

به گزارش سرویس رسانه های دولتی حماس، با این حال، 14 کودک و 9 زن در میان کشته شدگان هستند. پیش از این، ارقام مشابهی توسط پزشکان به یک روزنامه نگار محلی که با بی بی سی کار می کرد، گزارش شده بود.

در طول جنگ، اسرائیل بارها حماس را متهم کرد که عوامل خود را در مدارس، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های دیگر مخفی کرده و از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند – اتهاماتی که گروه مسلح آن را رد می‌کند.

آقای الدادا گفت: «همه خطوط قرمز رد شده است. وی افزود: جهان با ما با استانداردهای دوگانه رفتار می کند. اسرائیل تمام قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته است.»

اسرائیل به دلیل جنگ با انزوای دیپلماتیک فزاینده مواجه شده است و با پرونده هایی در دو دادگاه بین المللی مواجه است، اما اصرار دارد که در چارچوب قوانین درگیری مسلحانه در تلاش برای مقابله با آنچه که به عنوان یک تهدید وجودی از سوی حماس می بیند، عمل کرده است.

سرهنگ پیتر لرنر، سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) در گفتگو با خبرنگاران گفت که برخی از مردان مسلح فلسطینی مستقر در مدرسه نصیرات در حملات 7 اکتبر که حدود 1200 نفر را در جنوب اسرائیل کشته و جرقه جنگ در غزه را آغاز کرد، دست داشتند. هیچ مدرکی بلافاصله ارائه نشد.

سرهنگ لرنر پیشنهاد کرد که عوامل حماس و جهاد اسلامی در این ساختمان “احساس امنیت نسبی” می کنند زیرا متعلق به سازمان ملل است.

ارتش اسرائیل عکسی از مدرسه با کلاس های درس در طبقات اول و دوم منتشر کرد تا مناطقی را نشان دهد که گفته می شود توسط هواپیماهای جنگی هدف قرار گرفته است.

ارتش اسرائیل تا حدی غیرعادی در این مورد تاکید کرد که اقداماتی را برای کاهش خطر آسیب به غیرنظامیان انجام داده است. سرهنگ لرنر گفت: «ما در واقع دو بار اعتصاب را لغو کردیم.

این حمله شبانه آخرین تلفات جمعی در میان فلسطینی‌هایی بود که تلاش می‌کردند امنیت پیدا کنند، زیرا اسرائیل در حال گسترش حملات خود در نوار غزه بود.

برخی از کسانی که در مدرسه سازمان ملل ماندند گفتند که از شمال غزه آمده بودند اما به دستورات نظامی اسرائیل برای تخلیه توجه کردند و در مراحل اولیه جنگ به سمت جنوب رفتند و ماه گذشته مجبور شدند از رفح در مرز مصر خارج شوند.

این هفته، ارتش اسرائیل از حمله زمینی و هوایی جدید در مرکز غزه خبر داد و آنچه را که به گفته آن جنگجویان حماس در حال تجدید قوا در غزه است، هدف قرار داد. نیروهای این کشور بارها به بخش هایی از سرزمین فلسطین که قبلاً از آن عقب نشینی کرده بودند، بازگشتند.

در حیاط مدرسه سازمان ملل بیش از 20 جسد در گونی و پتو صف کشیده بودند. خبرنگاری که با بی‌بی‌سی کار می‌کرد از چند زن فیلم گرفت که سر و بازوهای پسران مرده‌شان را در آغوش گرفته بودند.

ابراهیم لولو، نوجوانی که می گوید پسر عمویش محمد کشته شده است، می گوید: «شب بسیار سختی بود.

«من و برادرانم و دوستانم کنار هم نشسته بودیم که ناگهان انفجاری رخ داد. تشک از من محافظت می کرد زیرا کنار دیوار نشسته بودم. همه جسدها تکه تکه و تکه تکه شدند.'

ساکنان گفتند که بخشی از مدرسه که هدف قرار گرفته بود به عنوان پناهگاه برای مردان و پسران استفاده می شد، در حالی که زنان و دختران در یک بخش جداگانه می خوابیدند. بخشی از مدرسه قبلاً هدف حمله اسرائیل در اواسط ماه مه بود، زمانی که ارتش اسرائیل اعلام کرد از آن به عنوان “اتاق جنگ حماس” استفاده می شود.

مجروحان شبانه از نصیرات به بیمارستان شهدای الاقصی در دیرالبلح منتقل شدند. او در روزهای اخیر پس از بمباران شدید اسرائیل و گلوله باران منطقه محاصره شده، برای مداوای صدها زخمی تلاش کرده است.

بیمارستان قبلاً از خرابی ژنراتور برق خبر داده بود و گفته بود که درمان بیمار را پیچیده می کند.

روز چهارشنبه، پزشکان پزشکان بدون مرز (MSF) که از بیمارستان پشتیبانی می کنند، صحنه های آشفته ای را در آنجا توصیف کردند. در این بیانیه آمده است که در روز گذشته حداقل 70 کشته و بیش از 300 زخمی که اکثراً زنان و کودکان هستند، آورده شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید