مرکز چپ در تلاش برای مهار موج از سمت راست است


آندریاس سولارو/ خبرگزاری فرانسه پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا با الی شلاین، رهبر چپ میانه ایتالیا در رم در 2 مارس قبل از رای گیریآندریاس سولارو / خبرگزاری فرانسه

پدرو سانچز اسپانیایی به الی شلاین رهبر چپ میانه ایتالیا در رم پیش از مبارزات انتخاباتی پیوست.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، به سیاستمداران چپ میانه اروپایی که پیش از مبارزات انتخاباتی دشوار اتحادیه اروپا در رم جمع شده بودند، هشدار داد: «روح اروپا در خطر است.

موضوع این بود که چگونه می توان از افزایش به ظاهر غیرقابل توقف احزاب راست افراطی و راست افراطی در رای گیری پارلمان اروپا جلوگیری کرد که از پنجشنبه در هلند آغاز شد و تا روز یکشنبه در تمامی 27 کشور عضو اتحادیه اروپا ادامه داشت.

تنها چهار کشور عضو اتحادیه اروپا دارای احزاب چپ میانه یا چپ در دولت هستند و عملکرد اخیر در صندوق های رای ضعیف بوده است. نشانه های روزهای آینده چندان خوب نیست.

پروفسور مارک لازار از دانشگاه لوئیس پاریس و رم می‌گوید که چپ اروپایی در «سلامتی ضعیف» است، که نتیجه کاهش مداومی است که در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000 آغاز شد.

چپ میانه اتحادیه اروپا دومین گروه بزرگ در پارلمان اروپا است. آنها که به عنوان اتحاد مترقی سوسیالیست ها و دموکرات ها (S&D) شناخته می شوند، پیش بینی می شود که در بهترین حالت 139 کرسی خود را در پارلمان 720 کرسی حفظ کنند.

احزاب راستگرای اروپایی باد در بادبان خود دارند و هر گونه دستاورد چپ میانه احتمالاً با ضرر در جاهای دیگر جبران می شود.

تنها در چهار کشور، طبق پیش‌بینی‌ها، سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها در صدر قرار خواهند گرفت سوئد، دانمارک، لیتوانی و مالت. حتی در آن زمان، سوسیال دموکرات‌های دانمارک به رهبری نخست‌وزیر مت فردریکسن، کاهش قابل‌توجهی در حمایت از خود نشان می‌دهند.

این یکی از چهار کشور از 27 کشور عضو است که احزاب چپ میانه یا چپ در راس آن قرار دارند. اسپانیا، آلمان و مالت اینها دیگران هستند

Pontus LUNDAHL/TT/AFP، نخست وزیر دانمارک مت فردریکسن با اولاف شولز صدراعظم آلمان در 13 مهPontus LUNDAHL/TT خبرگزاری فرانسه/AFP

مت فردریکسن از دانمارک و اولاف شولتز از آلمان دو تن از معدود رهبران چپ میانه اروپا هستند.

سوسیالیست های اسپانیایی به رهبری پدرو سانچز و سوسیال دموکرات های صدراعظم آلمان اولاف شولتز قصد دارند از مخالفان محافظه کار خود – دموکرات مسیحی در آلمان و حزب مردم (PP) در اسپانیا پیشی بگیرند.

حزب آقای شولز از زمان پیروزی در انتخابات فدرال 2021 به طور پیوسته حمایت خود را از دست داده است و اکنون با حزب راست افراطی AfD برای مقام دوم مبارزه می کند.

پدرو سانچز به دلیل توافق عفو جنجالی که با احزاب طرفدار استقلال در کاتالونیا منعقد کرد، در موقعیت بهتری قرار دارد. اما او را در معرض انتقاد حزب PP و راست افراطی Vox قرار داد.

برای برخی از احزاب اپوزیسیون چپ، وضعیت ممکن است بسیار بدتر تمام شود، زیرا آنها توسط راست افراطی پیشی خواهند گرفت.

پاول زرکا، محقق ارشد در شورای روابط خارجی اروپا، می‌گوید که در سال‌های اخیر، احزاب چپ میانه از ایده‌های سوسیالیستی سنتی دور شده و به سیاست‌های لیبرال‌تر رفته‌اند، بنابراین اکنون «بیش از حد شبیه» به راست میانه هستند. که “به همان اندازه طرفدار اروپا است، با مواضع یکسان در مورد مسائل سیاست اقتصادی و آب و هوا”.

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که اکثر اروپایی‌ها فقر، مراقبت‌های بهداشتی، اقتصاد و دفاع و امنیت اتحادیه اروپا را از دغدغه‌های اصلی خود می‌دانند.

و در حالی که مانیفست S&D وعده رسیدگی به این مسائل را می دهد، پروفسور مارک لازار می گوید که برای بسیاری از رای دهندگان خیلی دیر شده است زیرا چپ ها در زمانی که فرصت داشتند از آنها محافظت نکردند.

Telmo Pinto/NurPhoto ژان لوک ملنشون، رئیس La France Insoumise، در جلسه ای در اوبرویل، در حومه پاریس، فرانسه، در 25 مه 2024 صحبت می کند.Telmo Pinto/NurPhoto

رای دهندگان چپ طرفدار اروپا اغلب با ژان لوک ملانشون، اروپا شکاک ضد سرمایه داری احساس بیگانگی می کردند.

پاول زرکا می‌گوید: با حرکت چپ‌ها به سمت مرکز در نبردهای اجتماعی-اقتصادی، راست‌ها و اولترا راست‌ها قوی‌تر شدند. حلقه‌هایی که برای مهار احزاب افراطی‌تر طراحی شده بودند، این تصور را تقویت کردند که آنها، و نه چپ‌ها، مخالف واقعی مرکز هستند.

سپس چپ شروع به دفاع از موضوعاتی مانند جنسیت، حقوق دگرباشان جنسی یا سیاست سبز کرد: آنها در میان رای دهندگان جوان شهری، تا حدی کمتر در میان خانواده های طبقه کارگر محبوب هستند.

آقای زرکا می گوید: «در بسیاری از کشورهای اروپایی، چپ میانه اکنون به عنوان نخبگان ثروتمند و مترقی شهرها دیده می شود.

برخی احزاب چپ به ترکیب سیاست مترقی و محافظه کار توجه کرده اند.

سوسیال دموکرات های دانمارک موضع سختی در مورد مسائل مهاجرت گرفت و سوسیال دموکرات های رومانی ارزش‌های محافظه‌کار و گرایش‌های اروپا شکاک را با سیاست‌های اقتصادی چپ میانه مخلوط کنید.

مهاجرت در دهه گذشته بحث های سیاسی اروپا را شکل داده و تعریف کرده است و بسیاری از رای دهندگان «چپ قدیمی» در جای دیگری به دنبال راه حل هستند.

تظاهرات ملی فرانسه، به رهبری مارین لوپن و جردن باردلا، در جلب نظر رای دهندگان با پلت فرم ضد مهاجرت خود موفق تر از سایرین بوده است. RN در این انتخابات بسیار جلوتر از همه رقبای خود است.

یک مطالعه فرانسوی که اندکی پس از انتخابات 2022 فرانسه انجام شد، نشان داد که 42 درصد از مردان و زنان طبقه کارگر به مارین لوپن رای دادند. یکی از شهرداران RN گفت که چپ‌ها “اصول اساسی خود را زمانی که از اقلیت‌ها حمایت کردند، نه از کارگران، فراموش کردند و ما از آنها دفاع کردیم”.

از طریق کوه های آلپ، St حزب دموکرات ایتالیا (PD) تلاش کرد تا خط منسجمی برای مقابله با پیام‌های ضد مهاجرتی برادران ایتالیا (FdI) راست افراطی جورجیا ملونی پیدا کند. در داخل کشور پراکنده و در اپوزیسیون باقی مانده است، اما باید در این انتخابات پس از FdI در رتبه دوم قرار گیرد.

دیوید کوستا/خبرگزاری فرانسه کاندیدای اصلی پارلمان اروپا و حزب سوسیالیست فرانسه (PS) و رافائل گلاکسمن، نماینده پارلمان اروپا از Place Publique، در جریان یک گردهمایی تبلیغاتی در مارسی در 1 ژوئن 2024 به طرفداران دست تکان می‌دهد.دیوید کاستا / خبرگزاری فرانسه

رافائل گلوکسمن در نظرسنجی ها در فرانسه صعود کرده است

این همه خبر بد برای چپ نیست.

سوسیالیست های فرانسه یک قهرمان جدید در رافائل گلوکسمن، که از زمان فروپاشی اتحاد احزاب چپ در انتخابات فرانسه دو سال پیش، تبدیل به یک رهبر میانه رو و طرفدار اروپا شده است.

میانه‌روها مدت‌هاست که با ژان لوک ملانشون، اروپایی‌سواس‌کماتیک ضد سرمایه‌داری، که برای سال‌ها برجسته‌ترین چهره چپ فرانسه بود، احساس بیگانگی کرده‌اند.

آقای گلوکسمن که از سال 2019 عضو پارلمان اروپاست، امیدوار نیست که به راهپیمایی ملی جردن باردلا راه پیدا کند، اما با فهرست میانه‌روی Renew که توسط رئیس جمهور امانوئل ماکرون حمایت می‌شود، برای مقام دوم مبارزه می‌کند.

حزب سوسیال دموکرات سوئد انتظار می رود در ماه ژوئن 30 درصد آرا را به دست آورد و حتی با وجود ائتلاف راست میانه در دولت، بزرگترین حزب در سوئد باقی می ماند.

اما این یک انتخاب کوچک برای جنبشی است که زمانی بر صحنه اروپا تسلط داشت.

در طول 10 سال گذشته، اتحادیه اروپا رویدادهایی را تجربه کرده است که پتانسیل تقویت چپ سنتی طرفدار اروپا را داشته است – از کووید-19 تا جنگ در اوکراین و مبارزه با تغییرات آب و هوایی – زمانی که اهمیت واکنش مشترک اروپا مشخص شد. .

علاوه بر این، بحران فعلی هزینه های زندگی می تواند فرصتی برای سیاستمداران چپ باشد تا از اقدامات رفاهی سخت تر حمایت کنند.

به گفته مفسران، بخشی از مشکل ممکن است مربوط به رهبران امروزی باشد.

اولاف شولز با اتهامات دودلی در مورد اوکراین مواجه شده است، در حالی که الی شلاین، رئیس چپ میانه ایتالیا به دلیل تفرقه افکنی بیش از حد مورد انتقاد قرار گرفته است.

پروفسور لازاروس ادعا می کند: «مدت زیادی است که ما رهبران چپ بزرگی مانند تونی بلر، گرهارد شرودر یا فرانسوا میتران را ندیده ایم. اکنون، وقتی به رهبری در اروپا فکر می کنیم، به این فکر می کنیم [Hungary’s Viktor] اوربان، [Italy’s Giorgia] خربزه، [France’s Marine] پر”.

به همین دلیل است که رافائل گلوکسمن در فرانسه در مدت زمان نسبتاً کوتاهی مورد توجه رای دهندگان قرار گرفته است و به همین دلیل است که به هواداران خود وعده “سورپرایز بزرگ و بزرگ” در این انتخابات را می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید