بایدن از زلنسکی به دلیل تاخیر در کمک نظامی به اوکراین عذرخواهی کرد


جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از همتای خود ولادیمیر زلنسکی به دلیل تاخیر در کمک‌های نظامی به اوکراین عذرخواهی کرد و متعهد شد ۲۲۵ میلیون دلار (۱۹۱ میلیون پوند) حمایت کند.

این دو یک روز پس از شرکت در هشتادمین سالگرد فرود در نورماندی، فرانسه، برای گفتگو در پاریس ملاقات کردند.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد بسته کمکی جدید شامل مهمات و موشک های ضد هوایی خواهد بود.

روسیه در فوریه 2022 تهاجم تمام عیار به اوکراین را آغاز کرد.

آقای بایدن گفت که تاخیرهای کمک های قبلی توسط برخی جمهوری خواهان در کنگره ایجاد شده است، اما حمایت ایالات متحده از اوکراین را تکرار کرد.

آقای بایدن به آقای زلنسکی گفت: «ایالات متحده با شما خواهد بود. «تو تعظیم نکردی. اصلا تسلیم نشدی. شما به گونه‌ای به مبارزه ادامه می‌دهید که عالی است، فقط عالی است.”

در پاسخ، آقای زلنسکی بر اهمیت روابط کشورش با ایالات متحده تاکید کرد و گفت که این رابطه در مبارزه با روسیه بسیار مهم است.

او گفت: «بسیار مهم است که در کنار ما بمانید. ما روی حمایت مستمر شما در ایستادن شانه به شانه با ما حساب می کنیم.»

اوایل روز، آقای زلنسکی در پارلمان فرانسه سخنرانی کرد و گفت که درگیری کنونی با روسیه به این معناست که اروپا “متاسفانه دیگر قاره صلح نیست”.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که نشستی که قرار است در اواخر ماه جاری در سوئیس برگزار شود، بتواند به پایان جنگ کمک کند.

رئیس جمهور اوکراین در این سفر با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه دیدار خواهد کرد.

آقای مکرون پنجشنبه شب در یک تلویزیون فرانسه گفت که پاریس هواپیماهای جنگنده میراژ 2000 را به اوکراین می فرستد و خلبانان اوکراینی را آموزش می دهد. او گفت که تمرینات می تواند تابستان امسال آغاز شود.

او گفت: “معمولاً 5 تا 6 ماه طول می کشد. بنابراین تا پایان سال خلبانانی وجود خواهند داشت. خلبانان در فرانسه آموزش خواهند دید.”

آقای مکرون همچنین گفت که متحدان غربی درخواست اعزام مربیان نظامی برای آموزش نیروهای اوکراینی در زمین را بررسی خواهند کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت اظهارات رئیس جمهور فرانسه نشان می دهد که او آماده است تا نقشی “مستقیم” در مناقشه اوکراین داشته باشد.

رویدادهای جمعه یک روز در میان برگزار می شود ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هشدار داده است که مسکو ممکن است کشورها را مسلح کند با هدف حمله به اهداف غربی.

آقای پوتین این بیانیه را پس از انتقاد از عرضه تسلیحات دوربرد غرب به اوکراین بیان کرد. وی مشخص نکرد که مسکو می تواند به کدام کشورها تسلیحات ارسال کند.

چندین کشور از جمله ایالات متحده به اوکراین برای حمله به اهدافی در روسیه چراغ سبز نشان داده اند.

آقای بایدن به اوکراین اجازه استفاده از تسلیحات ارائه شده توسط ایالات متحده را داد به اهدافی در روسیه حمله کنید، اما فقط در منطقه خارکف. کاخ سفید اعلام کرد که اوکراین نمی تواند از موشک های دوربرد ATACMS در خاک روسیه استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید