نتانیاهو در 24 جولای در کنگره آمریکا سخنرانی خواهد کرد


رهبران کنگره روز پنجشنبه اعلام کردند، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در 24 جولای در برابر قانونگذاران آمریکایی در واشنگتن سخنرانی خواهد کرد.

با ادامه جنگ بین اسرائیل و غزه، او در هر دو مجلس کنگره – سنا و مجلس نمایندگان – سخنرانی خواهد کرد.

جمهوری خواهان و دموکرات ها از نخست وزیر برای سخنرانی دعوت کرده اند، اما تاریخ سخنرانی او تا روز پنجشنبه به طور رسمی اعلام نشده بود.

ماه گذشته، یک دادستان بین‌المللی کیفری خواستار صدور حکم بازداشت برای رهبر اسرائیل و وزیر دفاعش، یوآو گالانت، به اتهامات مربوط به جنگ شد.

آقای نتانیاهو این اقدام دیوان کیفری بین‌المللی را محکوم کرداو گفت که از اینکه “اسرائیل دموکراتیک” با آنچه که او “قاتلان دسته جمعی” می نامد مقایسه می شود، منزجر است.

آقای نتانیاهو، بر اساس بیانیه ای که رهبران کنگره منتشر کردند، گفت که “عمیقا متأثر است که از این امتیاز برخوردار است که به نمایندگی از اسرائیل… حقایق را در مورد جنگ عادلانه ما علیه کسانی که به دنبال نابودی ما هستند، ارائه دهد.”

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان و میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت سنا – هر دو جمهوری‌خواه – در نامه دعوت خود از نخست‌وزیر گفتند که امیدوارند آقای نتانیاهو از این فرصت استفاده کند و «دیدگاه دولت اسرائیل برای حفاظت از دموکراسی، مبارزه با تروریسم و ​​ایجاد یک نظام عادلانه را به اشتراک بگذارد. و صلح پایدار در منطقه».

سفر آقای نتانیاهو در زمانی انجام می شود که روابط با ایالات متحده، به ویژه در میان دموکرات های برجسته ایالات متحده، تیره شده است.

چاک شومر، دموکرات ارشد سنا، که یهودی است، در بیانیه ای جداگانه گفت که با وجود “اختلافات آشکار و عمیق خود با نخست وزیر، که من به طور خصوصی و علنی ابراز کرده ام” از این دعوت حمایت می کند.

او گفت: «اما چون رابطه آمریکا با اسرائیل آهنین است و فراتر از یک شخص یا نخست وزیر است، من به درخواست او برای سخنرانی پیوستم.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، دموکرات، نیز با ادامه جنگ و افزایش شمار کشته شدگان در غزه، انتقاد بیشتری از اسرائیل کرده است.

آقای بایدن که برای انتخابات مجدد در ماه نوامبر نامزد می شود، تحت فشار سیاسی جناح چپ حزب خود قرار گرفته است تا برای متقاعد کردن اسرائیل برای محدود کردن جنگ خود در غزه، اقدامات بیشتری انجام دهد.

برخی از رهبران مترقی، مانند سناتور برنی سندرز از ورمونت، گفته اند که قصد دارند سخنرانی آقای نتانیاهو را در اعتراض به رفتار اسرائیل با نوار غزه تحریم کنند.

شبه نظامیان حماس در حمله به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر حدود 1200 نفر را کشتند و 251 نفر دیگر را گروگان گرفتند.

به گفته وزارت بهداشت حماس، نزدیک به هشت ماه جنگ از آن زمان تاکنون دست کم 36470 نفر را در غزه کشته است.

آقای بایدن اخیراً پیگیری دولت خود برای یک توافق آتش‌بس که توقف شش هفته‌ای درگیری‌ها در غزه را آغاز می‌کند، علنی کرد.

طرح سه بخشی که رئیس جمهور هفته گذشته رونمایی کرد، خواستار افزایش کمک های بشردوستانه و همچنین مبادله گروگان ها با اسرای فلسطینی قبل از پایان جنگ است.

این پیشنهاد اما با مخالفت شدید برخی از اعضای دولت اسرائیل مواجه شد و تردیدهایی را در مورد امکان دستیابی به توافق ایجاد کرد.

هانوچ میلویدسکی، یکی از اعضای ارشد کنست از حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، روز یکشنبه به بی‌بی‌سی گفت که ائتلاف حکومتی اسرائیل در مخالفت با این توافق متحد شده است که او آن را «کاملاً غیرقابل قبول» توصیف کرد.

نتانیاهو آخرین بار در سال 2015 در کنگره آمریکا سخنرانی کرد، زمانی که هر دو مجلس تحت کنترل جمهوریخواهان بودند. او از این فرصت استفاده کرد و از باراک اوباما، رئیس جمهور وقت، دموکرات، به دلیل دستیابی به توافقی با متحدان ایالات متحده و ایران برای محدود کردن برنامه هسته ای تهران انتقاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید