پوتین با اعتماد به نفس هشدار داد که اروپا “آسیب پذیر” است


از زمان تهاجم همه جانبه روسیه به اوکراین، مسکو سلاح‌های هسته‌ای خود را به صدا درآورده است، و یک سری نکات نه چندان ظریف بیان می‌کند که تلاش برای شکست دادن قدرت هسته‌ای مانند روسیه می‌تواند عواقب فاجعه‌باری برای کسانی که تلاش می‌کنند داشته باشد.

رئیس جمهور پوتین امروز گفت که روسیه برای پیروزی در اوکراین نیازی به استفاده از سلاح هسته ای نخواهد داشت.

او در یک میزگرد در مجمع اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ مصاحبه کرد: رویدادی سالانه که اغلب به عنوان “داووس روسیه” شناخته می شود.

چندین مورد وجود دارد که آقای پوتین در مقایسه با کسی که از او سؤال می‌پرسد شبیه یک کبوتر به نظر می‌رسد.

اما اگر سرگئی کاراگانف این سوال را بپرسد، انجام ندادن آن دشوار خواهد بود. آقای کاراگانف یک کارشناس سیاست خارجی جنگ طلب روسیه است. او سال گذشته خواستار حمله هسته ای پیشگیرانه شد. امروز او پیشنهاد کرد که یک “تفنگ هسته ای” به معبد غرب بر فراز اوکراین بلند شود.

رئیس جمهور پوتین در زبان خود چندان افراطی نبود.

اما او کبوتر نیست.

رهبر کرملین گفت که او تغییر در دکترین هسته ای روسیه را رد نمی کند، سندی که شرایط استفاده روسیه از سلاح های هسته ای را مشخص می کند.

«این دکترین یک ابزار زنده است و ما آنچه را که در دنیای اطرافمان اتفاق می‌افتد به دقت رصد می‌کنیم و تغییر در این دکترین را رد نمی‌کنیم. همچنین با آزمایش های تسلیحات هسته ای مرتبط است.»

و او به کشورهای اروپایی که از اوکراین حمایت می کنند هشدار داد: روسیه «خیلی بیشتر» دارد [tactical nuclear weapons] نسبت به قاره اروپا وجود دارد، حتی اگر ایالات متحده خودش را بیاورد.

«اروپا توسعه نیافته است [early warning system]”، او اضافه کرد. از این نظر، آنها کم و بیش بی دفاع هستند».

سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی کلاهک‌های کوچک‌تری هستند که برای از بین بردن اهداف بدون ریزش گسترده رادیواکتیو طراحی شده‌اند.

یک هفته سورئال در سن پترزبورگ بود. از یک طرف، یک مجمع اقتصادی بین المللی بزرگ در حال برگزاری است که به وضوح نشان می دهد که روسیه آماده همکاری است و با وجود همه چیز، همه چیز طبق معمول است.

با این حال، واضح است که این کار طبق معمول نیست. روسیه در حال جنگ در اوکراین است، جنگی که اکنون سه سال است ادامه دارد. در نتیجه، روسیه شدیدترین کشور جهان است که تحریم شده است.

و اکنون تنش بین روسیه و غرب در حال افزایش است.

در اوایل این هفته، رئیس جمهور پوتین در نشستی با روسای خبرگزاری های بین المللی در سن پترزبورگ پیشنهاد کرد که روسیه می تواند تسلیحات متعارف دوربرد پیشرفته را برای حمله به اهداف غربی در اختیار دیگران قرار دهد.

این پاسخ او به این واقعیت بود که متحدان ناتو به اوکراین اجازه دادند تا با تسلیحات ارائه شده توسط غرب به خاک روسیه حمله کند.

وی امروز بار دیگر این نکته را تکرار کرد.

در حالی که ما این تسلیحات را تامین نمی‌کنیم، اما این حق را برای دولت‌ها یا اشخاص حقوقی که تحت فشار مشخصی از جمله نظامی از سوی کشورهایی هستند که به اوکراین سلاح می‌رسانند و استفاده از آنها را در خاک روسیه تشویق می‌کنند، محفوظ می‌دانیم.

هیچ جزئیاتی وجود نداشت. هیچ نامی وجود ندارد.

بنابراین، روسیه می تواند موشک های خود را در کدام نقاط جهان مستقر کند؟

“در جایی که فکر می کنیم لازم است، قطعا آنها را قرار خواهیم داد. همانطور که رئیس جمهور پوتین به صراحت گفته است، ما این موضوع را بررسی خواهیم کرد.”

اگر می‌خواهید به ما آسیب برسانید، باید مطمئن باشید که ما فرصت‌ها و شانس‌های کافی برای آسیب رساندن به شما داریم.»

من پاسخ می‌دهم: «بعضی در غرب خواهند گفت که ما قبلاً این صدای زمزمه سلاح‌ها را شنیده‌ایم و این یک بلوف است».

“این همیشه یک بلوف است. تا زمانی که این اتفاق نیفتد.» آقای سولوویف پاسخ داد. می‌توانید به این فکر کنید که روسیه در حال بلوف زدن است و روزی بریتانیا دیگر آنجا نخواهد بود که به آن بخندد. هرگز سعی نکنید خرس روسی را به این فکر فشار دهید که “اوه، این یک بچه گربه است، ما می توانیم با او بازی کنیم.”

دیدگاهتان را بنویسید