ANC دولت وحدت ملی را پیشنهاد می کند


سیریل رامافوزا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، گفت: کنگره ملی آفریقای جنوبی (ANC) از دیگر احزاب سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی دعوت خواهد کرد.

این به دنبال انتخابات هفته گذشته است که در آن کنگره ملی آفریقا اکثریت خود را برای اولین بار از زمان پایان نظام نژادپرستانه آپارتاید در 30 سال پیش از دست داد.

آقای رامافوسا گفت که کنگره ملی آفریقا نارضایتی مردم را پذیرفت و او خواستار گفتگوی ملی برای کمک به بازگرداندن انسجام اجتماعی شد.

احزاب سیاسی بیش از یک هفته فرصت دارند تا قبل از برگزاری جلسه پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور کشور، دولت تشکیل دهند.

بر اساس سیستم نمایندگی تناسبی آفریقای جنوبی، برای اینکه یک دولت دارای اکثریت تضمین شده باشد، باید از احزابی تشکیل شود که مجموعاً بیش از 50 درصد آرا را دریافت کنند.

ANC 40 درصد از سهام را به دست آورد، اتحاد دموکراتیک راست میانه (DA) 22 درصد، حزب MK رئیس جمهور سابق جاکوب زوما 15 درصد و مبارزان رادیکال آزادی اقتصادی (EFF) 9 درصد را به دست آوردند.

آقای رامافوزا اواخر روز پنجشنبه پس از برگزاری جلسه ماراتن کمیته اجرایی ملی کنگره ملی آفریقا (NEC) در ژوهانسبورگ صحبت کرد.

رامافوسا گفت: “ما موافقت کرده ایم که از احزاب سیاسی دعوت کنیم تا دولت وحدت ملی را به عنوان بهترین گزینه برای پیشبرد کشورمان به جلو تشکیل دهند.”

“در ایجاد یک دولت وحدت ملی، ما از تجربیاتی استفاده خواهیم کرد که آفریقای جنوبی با آن آشنا هستند و در مواقع سختی به خوبی به کشور ما خدمت کرده اند.”

اشاره او به اولین دولت دموکراتیک آفریقای جنوبی بود که در سال 1994 به ریاست نلسون ماندلا از کنگره ملی آفریقا تشکیل شد که با دشمنان سابق خود در حزب ملی که آپارتاید را تحمیل کردند، کار می کرد.

این حزب همچنین شامل حزب آزادی اینکاتا، یک حزب محافظه کار با یک پایگاه قومی زولو بود که هواداران آن اغلب با فعالان کنگره ملی آفریقا درگیر می شدند که منجر به کشته شدن هزاران نفر شد.

کنگره ملی آفریقا با کار دشواری روبروست، زیرا سه حزب بزرگ بعدی برنامه های ایدئولوژیک و اقتصادی کاملاً متفاوتی را ارائه می دهند.

اما آقای رامافوزا گفت که چنین تفاوت‌هایی “امکان همکاری با هیچ حزبی را تا زمانی که به نفع عمومی باشد” و مطابق با مجموعه‌ای از اصول اصلی، از جمله احترام به قانون اساسی و حاکمیت قانون، مانع نخواهد شد.

تحلیلگران می گویند اتخاذ چنین رویکرد گسترده ای می تواند به کنگره ملی آفریقا اجازه دهد تا از انتخاب شریک ائتلافی که ممکن است مورد پسند پایگاه آن نباشد اجتناب کند، یا دست کم برخی از اعضا را قبل از تلاش برای تشکیل ائتلاف محدودتر در صورت شکست مذاکرات وحدت ملی، راضی کند.

او قبلاً «بحث‌های سازنده» با DA، EFF و سه حزب کوچکتر انجام داده است.

حزب uMkhonto WeSizwe (MK) به رهبری آقای زوما از پذیرش نتایج انتخابات یا پیوستن به یک ائتلاف تا زمانی که آقای رامافوسا رئیس جمهور باقی مانده است خودداری کرده است.

اما او اواخر روز پنجشنبه بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که تعامل اولیه با کنگره ملی آفریقا داشته است و به زودی جلسه‌ای برگزار خواهد شد.

آقای رامافوزا گفت که کنگره ملی آفریقا یک گروه ویژه پنج نفره را برای ارتباط با همه طرف هایی که قصد خود را برای پیشبرد منافع مردم آفریقای جنوبی اعلام کرده بودند، تعیین کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید