نارندرا مودی به عنوان نخست وزیر هند سوگند یاد کرد


نارندرا مودی، رهبر حزب ملی گرای هندو بهاراتیا جاناتا (BJP) برای سومین بار به عنوان نخست وزیر هند سوگند یاد کرد.

این مراسم در Rashtrapati Bhavan، اقامتگاه رسمی رئیس جمهور هند برگزار شد.

ائتلاف ملی دمکراتیک آقای مودی به رهبری BJP با کسب 293 کرسی در انتخابات عمومی پیروز شد که کمتر از آن چیزی است که نظرسنجی ها پیش بینی کرده بودند.

انتخابات شاهد الف احیای اپوزیسیون هندکه 234 کرسی به دست آورد.

هزاران مهمان در مراسم تحلیف او در کاخ ریاست جمهوری در دهلی شرکت کردند. از جمله رهبران کشورهای همسایه بنگلادش، نپال، سریلانکا و مالدیو هستند.

تدابیر امنیتی در دهلی که به عنوان منطقه پرواز ممنوع اعلام شده است، تشدید شده است و بیش از 2500 پرسنل پلیس در اطراف محل برگزاری استقرار دارند.

در این مراسم، رئیس جمهور دروپادی مورمو نیز در شورای وزیران کابینه جدید آقای مودی سوگند یاد کرد.

نظرسنجی‌های خروجی پیش‌بینی می‌کردند که حزب او بی‌جی‌پی که یک دهه بر هند حکومت می‌کرد، پیروزی قاطعانه‌ای را پیش‌بینی کرد، اما اکثریت پارلمانی خود را در انتخابات از دست داد.

بلوک NDA او برای عبور از آستانه 272 کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت، به دو متحد کلیدی، حزب تلوگو دسام (TDP) و جناتا دال (یونایتد) از JD(U) متکی بود.

روز جمعه، نمایندگان منتخب به آقای مودی به عنوان رهبر لوک سبها (مجلس پایین پارلمان)، رهبر حزب پارلمانی BJP و رهبر NDA رای دادند.

مشخص نیست که متحدان او ممکن است در ازای حمایت چه امتیازاتی داشته باشند. رسانه‌های هندی گزارش می‌دهند که چندین نفر برای پست‌های کلیدی وزارتی در رقابت هستند.

ائتلاف مخالف هند به رهبری حزب کنگره، انتخابات را حکمی علیه دولت آقای مودی خواند.

با این حال، آقای مودی روز جمعه با این موضوع مخالفت کرد و گفت: «اپوزیسیون تلاش کرده است نتایج سال 2024 لوک سبها را به عنوان یک ضرر برای ما ترسیم کند. اما ما نباختیم، هرگز نباختیم و نخواهیم کرد.”

آقای مودی از رای دهندگان به خاطر ماموریتشان تشکر کرد و گفت که برای ریشه کن کردن فساد و فقر “هر کاری انجام خواهد داد”.

وی گفت: توانمندسازی اقشار ضعیف و متوسط ​​اولویت ماست.

در طول مبارزات انتخاباتی خود، آقای مودی و حزبش توسط منتقدان به استفاده از سخنان نفرت انگیز، حمله به اقلیت مسلمان کشور و زندانی کردن چهره های مخالف متهم شدند.

روز جمعه، نخست وزیر منتخب گفت که اتحاد NDA “به اصل “ساروا پانث سامباوا” (برابری مذهبی) متعهد است.

ائتلاف هند اعلام کرد که وظیفه خود را در پارلمان با کنترل دولت و حفاظت از قانون اساسی انجام خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید