آخرین بیمارستان غیرنظامی در شهر سودان پس از حمله RSF بسته شد


پزشکان یکی از آخرین بیمارستان‌های باقی‌مانده در شهر محاصره شده سودان می‌گویند که پس از حمله مجبور به تعطیلی این مرکز شده‌اند.

این بیمارستان توسط سازمان خیریه پزشکی پزشکان بدون مرز (MSF) پشتیبانی می‌شود، که آن را تنها بیمارستانی در الفشیره می‌داند که غیرنظامیان مجروح می‌توانند در آن درمان شوند.

چند روزی بود که گزارش هایی مبنی بر اصابت گلوله ها به بیمارستان جنوبی شهر که منجر به زخمی شدن و کشته شدن آنها شد، منتشر می شد.

اما اکنون شاهدان عینی می گویند که جنگجویان نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی (RSF) وارد این مرکز شده اند.

روز شنبه آنها به سمت بیمارستان رفتند و تیراندازی کردند – دارو و تجهیزات پزشکی را سرقت کردند، آمبولانس را دزدیدند و به کارکنان حمله کردند.

به دلیل هرج و مرج، تیم ما نتوانست تلفات و مصدومان را بررسی کند. ماکسیمیلیان کوالسکی، رئیس موقت ماموریت خیریه پزشکی در سودان، به بی بی سی گفت..

بیمارستان واقعاً به خط مقدم نزدیک است، بنابراین فعلاً بسته خواهد ماند.»

آقای کوالسکی می‌گوید سوخت، برق و آب در یک بیمارستان فرسوده مجاور، جایی که پزشکان بدون مرز مجبور شده‌اند عملیات‌های خود را به الفاشر منتقل کنند، ادامه دارد و غیرنظامیان مجروح حداقل برای یک هفته جایی برای رفتن ندارند.

حمله روز شنبه نشانه دیگری از عدم وجود قوانین در جنگ داخلی سودان است.

ارتش ملی سودان، که در سال گذشته با نیروهای RSF می جنگد، نیز متهم به سوء استفاده گسترده است.

اما در این مورد، RSF مجبور شد بیمارستانی را که در آن غیرنظامیان تحت درمان بودند، ببندد.

به طور گسترده گزارش شده است که این نیروی شبه نظامی توسط امارات متحده عربی حمایت می شود – ادعایی که مقامات آن را رد می کنند.

تخمین زده می شود که بیش از 15000 نفر در سراسر کشور از زمان آغاز درگیری در آوریل 2023 کشته شده اند، در حالی که نزدیک به 9 میلیون نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند – بیش از هر درگیری دیگر در جهان.

نیروهای RSF در ماه دسامبر کنترل ایالت گزیرا در جنوب پایتخت خارطوم را به دست گرفتند و به ارتکاب تخلفات متعدد علیه غیرنظامیان در آنجا متهم شدند – که آنها آن را رد می کنند.

هفته گذشته دست کم 150 نفر از جمله 35 کودک توسط نیروهای مظنون RSF در روستای واد النوره در ایالت گزیره کشته شدند.

در دارفور، گروه‌های حقوق بشر گفتند که RSF از تجاوز به عنف به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند و ماسالی‌های تیره‌پوست و دیگر گروه‌های غیر عرب را در کمپین پاک‌سازی قومی هدف قرار می‌دهد.

چندین دور مذاکرات صلح نتوانست جنگ را متوقف کند، جنگی که زمانی آغاز شد که دو ژنرال که به ترتیب رهبری ارتش و RSF را بر عهده داشتند، راه خود را از هم جدا کردند.

آژانس‌های سازمان ملل می‌گویند که این جنگ باعث بزرگ‌ترین بحران آوارگی در جهان شده است و در نتیجه میلیون‌ها نفر با قحطی فاجعه‌بار مواجه شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید