اسرائیل از نجات گروگان ها حمایت کرد


نجات چشمگیر چهار گروگان اسرائیلی در غزه در بحبوحه تلاش‌ها برای جلب موافقت اسرائیل و حماس با آتش‌بس، سؤالاتی را در مورد تأثیر این آتش‌بس ایجاد کرده است زیرا مذاکرات میانجی‌گری شده هیچ نشانه‌ای از پیشرفت را نشان نمی‌دهد.

در حالی که تصاویر سه مرد و یک زن آزاد شده و خندان بر بولتن‌های تلویزیونی و وب‌سایت‌های خبری تسلط داشت، ده‌ها هزار نفر روز شنبه به تظاهرات سراسر اسرائیل پیوستند و از دولت خواستند تا با حماس برای آزادی افرادی که هنوز در بازداشت هستند، توافق کند. .

“همه الان!” – جمعیت در تل آویو شعار می دادند.

در همین حال حماس خواستار انجام عملیات شد وزارت بهداشت از کشته شدن بیش از 270 فلسطینی خبر داد“قتل عام”.

طرح سه مرحله‌ای که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اوایل ماه جاری اعلام کرد و او آن را پیشنهاد اسرائیل خواند، در دست بحث است. این امر آزادی گروگان ها را تضمین می کند و راه را برای آتش بس دائمی در غزه هموار می کند.

لازم به ذکر است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل آشکارا از این طرح حمایت نکرد. این تعجب آور نیست، زیرا او با فشار از طرف های مختلف مواجه است و به نظر می رسد بین دو گزینه سرگردان است: آتش بس یا ائتلاف.

خانواده‌های گروگان‌ها که مصیبت‌شان گریبان‌گیر ملت شده است و متحدان بین‌المللی اسرائیل خواستار توافق هستند.

از میان کسانی که در ماه اکتبر دستگیر شدند، 116 نفر در اسارت باقی می مانند. بیش از یک سوم آنها قبلاً رسماً مرده اعلام شده اند و تعداد آنها احتمالاً بیشتر است.

در میان مخالفان این پیشنهاد که جزئیات کامل آن علنی نشده است، دو تن از وزرای راست افراطی نتانیاهو، ایتامار بن گویر و بزالل اسموتریچ هستند.

آنها تهدید کرده اند که در صورت تحقق این توافق، دولت را ترک خواهند کرد که می تواند به فروپاشی ائتلاف نتانیاهو منجر شود.

گرشون باسکین، که به میانجی‌گری توافق با حماس برای آزادی گیلاد سرباز اسیر اسرائیلی کمک کرد، گفت: «در حال حاضر، فشار بیشتری از سوی بخش‌های خاصی در اسرائیل بر نتانیاهو وجود خواهد داشت که هیچ معامله‌ای انجام ندهد، که ما باید عملیات نجات را ادامه دهیم». شالیت در سال 2011 گفت.

هر کس که منطقی و منطقی فکر می کند می داند که این تنها راه رسیدن است [the] گروگان ها از طریق مذاکره به خانه می روند.”

استعفای بنی گانتز از دولت اضطراری در روز یکشنبه احتمالاً به قدرت بیشتر آقای بن گویر و اسموتریچ منجر خواهد شد – و شاید فشار بیشتری از جانب آنها بر آقای نتانیاهو وارد شود.

آقای گانتز که از او به عنوان یک میانه رو یاد می شود، یکی از نامزدهای احتمالی برای نخست وزیری بعدی در نظر گرفته می شود.

در اسرائیل، بسیاری از مناقشات پیرامون پیشنهاد کنونی حول تعهد به توقف دائمی خصومت‌ها – به عبارت دیگر، پایان دادن به جنگ است.

آقای نتانیاهو اصرار داشت که اسرائیل هیچ طرحی را برای از بین بردن توانایی های نظامی و رهبری حماس نمی پذیرد.

مایکل هاوزر تاو، خبرنگار سیاسی ارشد روزنامه هاآرتص، روزنامه منتقد نخست وزیر، گفت: «من فکر می کنم نتانیاهو ائتلاف خود را به آوردن پسران و دختران ما به خانه ترجیح می دهد.

این یک سوء ظن رایج در اسرائیل و جاهای دیگر است: آقای نتانیاهو علاقه مند است که جنگ را برای بقای سیاسی خود طولانی کند.

«من فکر می‌کنم نتانیاهو تنها برای نیازهای بین‌المللی خود و روابط با رئیس‌جمهور بایدن به مذاکرات ادامه دهد. و از سوی دیگر، او تلاش خواهد کرد تا مذاکرات را خراب کند زیرا می‌خواهد ائتلاف خود را پایدار نگه دارد.»

حماس هنوز پاسخی رسمی به طرحی که رئیس جمهور بایدن ارائه کرده است، نداده است. یکی از خواسته های اصلی این است که تضمین شود که ارتش اسرائیل پس از آزادی گروگان ها حملات خود را علیه این گروه از سر نخواهند گرفت.

حماس، بر اساس تجربه من با آنها، موضعی را مطرح می کند و آنها به آن پایبند هستند. چقدر می توانند دوام بیاورند؟ من نمی دانم،» آقای باسکین گفت.

من معتقدم که هر چه اسرائیل بیشتر به این جنگ ادامه دهد، آسان تر است [Hamas] برای جذب نیروهای جدید از خانواده قربانیان و افرادی که خانه های خود را از دست داده اند، و تا زمانی که اسرائیل در غزه است، شورش مسلحانه علیه اسرائیلی ها ادامه خواهد داشت.”

نجات غزه توسط اسرائیل که منجر به کشته شدن یک افسر نیروهای ویژه اسرائیلی شد، علیرغم قتل عام نصیرات که عمدتاً در اسرائیل نادیده گرفته شد، توسط مقامات ارشد اسرائیل به عنوان یک عملیات موفقیت آمیز مورد استقبال قرار گرفت.

“اگر کسی آن را باور کند [Saturday’s] ناهوم بورنئو، مفسر سیاسی اسرائیلی در روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: این عملیات دولت را از معامله رها می کند، آنها در حال زندگی خیالی هستند.

“برعکس است. شادی نجات موفق این چهار نفر تنها ضرورت معامله را نشان می داد.'

ساعاتی پس از ورود چهار گروگان آزاد شده به بیمارستانی در خارج از تل آویو، آقای نتانیاهو از آنها و خانواده هایشان دیدن کرد.

غافل نشد که این اتفاق در آستانه پایان سبت یهودی رخ داد، زمانی که رویدادهای رسمی اغلب خاموش می شوند و با جریانی از فیلم ها و عکس های منتشر شده توسط تیم او همراه بود.

«اگر پایان بد باشد، نخست وزیر ظاهر نمی شود. او هم زنگ نمی‌زند.» آوی مارسیانو که دخترش نوآ در اسارت کشته شد، در فیس‌بوک نوشت.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، هشتمین سفر خود به منطقه پس از حملات حماس، در تلاشی دیگر برای دستیابی به یک توافق، به خاورمیانه بازگشت.

همچنین نگرانی‌های فزاینده‌ای وجود دارد که بدون آتش‌بس در غزه، خشونت ممکن است در امتداد مرز اسرائیل با لبنان، جایی که جنبش حزب‌الله مورد حمایت ایران تقریباً روزانه حملاتی را انجام می‌دهد، تشدید شود.

با وجود شکاف گسترده بین اسرائیل و حماس، فشار آمریکا تضمینی برای پیشرفت نیست.

باسکین گفت: «این جنگ پایان سریعی نخواهد داشت… از نظر تئوری، ممکن است سال ها ادامه داشته باشد. من واقعاً می خواهم خوشبین باشم، اما خیلی سخت است.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه به خاورمیانه بازگشت که هشتمین سفر او به منطقه پس از حملات حماس است، در تلاشی دیگر برای میانجیگری به توافقی.

همچنین نگرانی‌های فزاینده‌ای وجود دارد که بدون آتش‌بس در غزه، خشونت ممکن است در امتداد مرز اسرائیل با لبنان، جایی که جنبش حزب‌الله مورد حمایت ایران تقریباً روزانه حملاتی را انجام می‌دهد، تشدید شود.

با وجود شکاف گسترده بین اسرائیل و حماس، فشار آمریکا تضمینی برای پیشرفت نیست.

باسکین گفت: “این جنگ پایان سریعی نخواهد داشت… از نظر تئوری، ممکن است سال ها ادامه داشته باشد.” من واقعاً می‌خواهم خوشبین باشم، اما خیلی سخت است.»

دیدگاهتان را بنویسید