بلینکن برای فروش قرارداد آتش بس غزه به خاورمیانه می رود


پا تام بیتمن، خبرنگار وزارت امور خارجه

رویترز آنتونی بلینکن پس از ورود به فرودگاه قاهره دست تکان می دهدرویترز

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، وارد مصر شد و در تلاش برای جلب حمایت منطقه‌ای از پیش‌نویس توافق‌نامه صلح غزه است که اخیراً توسط رئیس جمهور جو بایدن اعلام شده است.

دیپلمات ارشد آمریکایی در هشتمین سفر خود به خاورمیانه از زمان آغاز جنگ غزه به سر می برد.

آقای بلینکن ابتدا با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و سپس روز دوشنبه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار خواهد کرد.

میانجی‌گران در منطقه – که قطر را نیز در بر می‌گیرد – از ماه‌ها پیش در تلاش برای میانجی‌گری برای برقراری آتش‌بس بین اسرائیل و حماس هستند.

آقای نتانیاهو متعهد شده است که تا زمانی که توانایی‌های نظامی و رهبری حماس از بین نرود و همه گروگان‌ها آزاد شوند، در برابر چنین توافقی مقاومت خواهد کرد.

روز شنبه، نیروهای اسرائیلی با پشتیبانی حملات هوایی، چهار زندانی دیگر را پس از درگیری‌های شدید با حماس در داخل و اطراف اردوگاه آوارگان نصیرات آزاد کردند.

وزارت بهداشت غزه که توسط حماس اداره می شود گفت که در این حمله 274 نفر از جمله کودکان و غیرنظامیان کشته شدند. اسرائیل می گوید در این عملیات کمتر از 100 نفر کشته شدند.

پس از حمله، رهبر سیاسی حماس گفت که این گروه با توافق آتش بس موافقت نخواهد کرد مگر اینکه امنیت فلسطینیان را به دست آورد.

آقای بلینکن از سفر خود برای ترغیب رهبران عرب استفاده خواهد کرد تا حماس را مجبور به پذیرش توافق آتش بس برای آزادی گروگان هایی کند که ایالات متحده به شدت به دنبال آن است.

این طرح سه مرحله ای که 10 روز پیش توسط آقای بایدن ارائه شد، خواستار آتش بس شش هفته ای است که دائمی می شود و بازسازی غزه با کمک های بین المللی.

رئیس جمهور آن را پیشنهاد اسرائیل در تلاش برای فشار مؤثر هر دو طرف به پیشرفت خواند.

نمایندگان آقای بایدن می گویند این متن «تقریباً مشابه» متنی است که ماه گذشته حماس تصویب کرد. تنها چیزی که مانع آتش بس می شود حماس است. آقای بلینکن روز شنبه گفت: زمان آن فرا رسیده است که آنها این توافق را بپذیرند.

حماس احتمالاً ضمانت هایی را می خواهد که این طرح به آتش بس دائمی و عقب نشینی کامل اسرائیل از نوار غزه منجر شود. به گفته مقامات آمریکایی و اسرائیلی، رهبری سیاسی آن در دوحه هنوز به طور رسمی به این پیشنهاد پاسخ نداده است، بنابراین باید دید که آیا مذاکرات غیرمستقیم می‌تواند از سر گرفته شود یا خیر.

در جریان حملات تروریستی هفتم اکتبر در جنوب اسرائیل، حماس حدود 1200 نفر را کشت و حدود 251 نفر را گروگان گرفت.

حدود 116 نفر در خاک فلسطین باقی مانده اند که 41 نفر به گفته ارتش کشته شده اند.

توافقی که در ماه نوامبر حاصل شد باعث شد حماس 105 گروگان را در ازای یک آتش بس یک هفته ای و حدود 240 اسیر فلسطینی را در زندان های اسرائیل آزاد کند.

وزارت بهداشت حماس گزارش داد که تعداد قربانیان غزه از مرز 37000 نفر فراتر رفته است.

غم در غزه: ده ها نفر در حمله به گروگان های ارتش اسرائیل کشته شدند

اگرچه آقای بایدن ابتکار صلح را ابتکار اسرائیل معرفی کرد، اما ایالات متحده همچنین می داند که ائتلاف حاکم تکه تکه شده خود اسرائیل با اکراه زیادی به این طرح می پردازد.

این به مخالفت آشکار برخی از وزرای راست افراطی نیز می رسد که تهدید کرده اند در صورت دستیابی به توافق، دولت را سرنگون خواهند کرد.

بنابراین دیپلمات ارشد آمریکا در میانه طوفان سیاسی در اسرائیل با نشانه اندکی از پیشرفت در پیشنهاد آتش بس به پرواز در می آید. استعفای ژنرال سابق بنی گانتز از کابینه جنگ در روز یکشنبه، احساس بی ثباتی را در اطراف نخست وزیر نتانیاهو، که کاخ سفید در طول جنگ از او رنجیده بود، عمیق تر کرد.

برای مقامات واشنگتن، آقای گانتز به نقطه تماس ترجیحی تبدیل شده است. او پس از مهلت 8 ژوئن به آقای نتانیاهو برای انجام خواسته هایش استعفا داد. بسیاری از ایرادات او به نحوه مدیریت جنگ توسط نتانیاهو – از جمله فقدان هرگونه طرح معنی دار برای اداره غزه پس از حماس – منعکس کننده اعتراضات دولت بایدن است.

روز یکشنبه، آقای گانتز، نخست وزیر را متهم کرد که بقای سیاسی خود را بر منافع ملی مقدم می‌دارد و از «پیروزی واقعی» اسرائیل جلوگیری می‌کند. آقای نتانیاهو پاسخ داد که اکنون زمان خروج همکاران نیست، بلکه زمان “ترکیب تلاش ها” است.

استعفای آقای گانتز مرکز ثقل دولت اسرائیل را به سمت راست افراطی تغییر می‌دهد، اگرچه هنوز مشخص نیست که این اقدام او چگونه بر فشاری که واشنگتن می‌تواند بر آقای نتانیاهو وارد کند، که هدف اصلی او حمایت از توافق است، تأثیر بگذارد. . آتش بس. .

در همین حال، آقای بلینکن در قاهره با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر ملاقات خواهد کرد که احتمالاً او را برای پیشرفت در گذرگاه مرزی رفح تحت فشار قرار خواهد داد.

دروازه مصر راه نجاتی برای ورود کمک های بشردوستانه به غزه است و همچنین تنها راه خروج بین المللی برای مجروحان فلسطینی است که تعداد کمی از آنها توانسته اند در طول جنگ برای معالجه بیمارستانی مصر را ترک کنند. همچنین این مسیر اصلی برای گروه‌های کمک‌رسان بین‌المللی برای رفت و آمد به داخل و خارج غزه بود.

ایست بازرسی رفح از زمانی که اسرائیل در ماه گذشته این نقطه را از نیروهای حماس تصرف کرد و آن را اشغال کرد، بسته باقی مانده است و باعث خشم رهبری مصر شد.

مصر از مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی به رسمیت شناخته شده در سطح بین المللی می خواهد که کنترل گذرگاه رفح را برقرار کنند، اقدامی که اسرائیل تاکنون آن را رد کرده است. هر چه مدت طولانی تر این بن بست حل نشده باقی بماند، خطر بحران بین اسرائیل و مصر، که پنج دهه پیش صلح کردند و توافقات طولانی مدت آنها برای حفظ ثبات منطقه حیاتی است، بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید