شبی پر از درام در حالی که اتحادیه اروپا به سمت راست حرکت می کند


گتی ایماژ، اولاف شولز، صدراعظم آلمان، رای خود را در انتخابات اتحادیه اروپا و محلی در یک مرکز رای در 9 ژوئن 2024 به صندوق انداخت.گتی ایماژ

اولاف شولتز صدراعظم آلمان در اتحادیه اروپا و انتخابات محلی رای خود را به صندوق انداخت

در حالی که بیشتر واکنش اروپا به این انتخابات بر اعلام امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام پس از پیروزی حزب راست افراطی در آنجا متمرکز شده است، احزاب در سایر نقاط اتحادیه اروپا به سود و زیان خود فکر می کنند.

در حالی که احزاب راست افراطی و ناسیونالیست به موفقیت هایی دست یافتند، راست میانه نیز عملکرد خوبی داشت و موقعیت بزرگترین گروه را در اختیار داشت و توانست کرسی ها را به دست آورد.

احزاب راست میانه در آلمان، یونان، لهستان و اسپانیا پیروز شدند و در مجارستان به دستاوردهای چشمگیری دست یافتند.

در اینجا چند نکته کلیدی از خبرنگاران ما در سراسر اروپا آورده شده است.

ائتلاف آلمان متحمل ضررهایی می شود، اما بدون انتخابات زودهنگام

دیمین مک گینس در برلین

این منظره غم انگیزی برای دولت ائتلافی سه حزبی آلمان بود، اما برخلاف امانوئل ماکرون، صدراعظم اولاف شولتز می گوید که انتخاباتی را برگزار نخواهد کرد.

اتحاد بین سوسیال دموکرات ها، سبزها و لیبرال ها از قبل دشوار بود، اما حمله روسیه به اوکراین به معنای قطع روابط اقتصادی و انرژی با روسیه و کنار گذاشتن احساسات صلح طلب سابق بود.

برخی از حامیان اصلی را از خود دور کرد، اختلافات حزبی ایجاد کرد و عموماً رای دهندگان را متلاطم کرد. موج بزرگ مهاجرت منابع شوراهای محلی را نیز تحت فشار قرار داده است.

در حالی که دولت توانسته است هزینه های نظامی را افزایش دهد و منابع انرژی ارزان تر روسیه را کنار بگذارد، این بدان معناست که پول کم است.

به راست افراطی و چپ افراطی پوپولیستی بپیوندید که وعده بازگشت سریع به صلح و رفاه را می دهند: حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) می گوید: «فقط با پوتین معامله کنید و دوباره گاز روسیه بخرید».

AfD با 15.9 درصد در رتبه دوم قرار گرفت، در حالی که SPD سوسیال دموکرات شولز با 13.9 درصد در رتبه سوم قرار گرفت. حزب محافظه کار CDU با کسب 30 درصد آرا رهبر شد.

حزب افراطی چپ پوپولیستی جدید BSW به رهبری ساهارا واگنکنشت آتش افروز سابق کمونیست می گوید: «ما می خواهیم به جنگ پایان دهیم، بنابراین ارسال سلاح به اوکراین را متوقف کنید و از آمدن مهاجران جلوگیری کنید.

اکثر رای دهندگان و سیاستمداران آلمانی معتقدند که برخورد با مسکو و مهاجرت چندان آسان نیست و اکثریت در آلمان از اوکراین حمایت می کنند.

اما در زمان عدم اطمینان و عدم اطمینان، پیام های ساده وسوسه انگیز هستند.

نخست وزیر ایتالیا به او رای داد – و نتیجه داد

حامیان گتی ایماژ پرچم هایی را برای حمایت از برادران ایتالیا پیش از انتخابات به اهتزاز در می آورندگتی ایماژ

حامیان پرچم های خود را در حمایت از برادران ایتالیا در آستانه انتخابات به اهتزاز در می آورند

لورا گوزی در رم

جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، کنترل خود را بر سیاست ایتالیا تقویت کرد.

او از انتخابات اروپا برای افزایش محبوبیت خود با قرار دادن نام خود در بالای برگه حزب استفاده کرد، قماری که موفقیت آمیز بود: او با 29 درصد، سهم حزب خود را در انتخابات عمومی 2022 افزایش داد.

اما داستان موفقیت دیگری در ایتالیا وجود دارد. حزب چپ میانه اپوزیسیون دموکرات (PD) با کسب 24 درصد آرا، بالاتر از حد انتظار عمل کرد که بالاترین نتیجه آن از سال 2014 است.

این نتیجه حزب PD را تقویت خواهد کرد و به رهبر آن الی شلاین، که به نظر می‌رسد پس از کمی بیش از یک سال در راس بزرگترین حزب مخالف کشور، جایگاه خود را پیدا کرده است، اعتبار خواهد بخشید.

احزاب کوچکتر ائتلاف دولتی باید فکر کنند. Forza Italia – حزبی که توسط سیلویو برلوسکونی، غول رسانه ای فقید تأسیس شد – اندکی بیشتر از حزب قدرتمند سابق و اکنون شکست خورده لیگ به رهبری ماتئو سالوینی رای آورد.

حتی بنیانگذار لیگ، اومبرتو بوسی، گفت که برای ابراز نارضایتی خود از مسیری که لیگ در پیش گرفته است، به فورتزا ایتالیا رای خواهد داد. دو حزب میانه رو – یکی به رهبری ماتئو رنتزی، نخست وزیر سابق – نتوانستند به آستانه لازم برای اعزام نمایندگان پارلمان اروپا به پارلمان اروپا برسند.

اما علی‌رغم این تحولات داخلی، ایتالیا به‌طور غیرمعمول از انتخابات اروپا به‌عنوان یک کشور نسبتاً باثبات ظاهر شده است – در هر صورت، بسیار بیشتر از برخی از همسایگانش.

پیروزی هلند برای سبزهای چپ و راست افراطی

Getty Images گیرت وایلدرز با متحد دیرینه مارین لوپن در نوامبر 2013گتی ایماژ

گیرت ویلدرز با متحد دیرینه مارین لوپن در نوامبر 2013

آنا هالیگان در لاهه

در نوامبر گذشته، رهبر حزب آزادی ضد مهاجرت (PVV) و متحد دیرینه مارین لوپن، گیرت ویلدرز، در انتخابات ملی هلند به پیروزی شگفت انگیزی دست یافت.

پیش بینی های انتخابات اتحادیه اروپا نشان می دهد که احساسات عمومی از آن زمان تاکنون تغییر چندانی نکرده است.

سرفصل ها: سبزهای جناح چپ اکثر کرسی ها را به دست آورده اند، حزب آزادی بیشترین دستاوردها را کسب می کند.

تفاوت های ظریف: احزاب راست میانه به شدت نشان دادند.

فرانس تیمرمنز کهنه کار سیاسی هلندی و اتحادیه اروپا گفت: این نشان می دهد که اکثریت در هلند خواهان تقویت اروپا هستند نه از بین بردن آن.

در حالی که گیرت ویلدرز که تا همین اواخر وعده رفراندوم در مورد Nexit (یعنی خروج هلند از اتحادیه اروپا) را داده بود، پنج ایموجی قلب عشق قرمز را در X منتشر کرد. “هنوز بزرگترین برنده با پنج مقام.”

جالب اینجاست که بزرگترین جشنی که دیشب در صحن مجلس دیدم توسط دو تازه وارد نسبتاً در دو طرف طیف سیاسی برگزار شد.

طرفداران اروپایی ولت (از هیچ یک تا دو نماینده پارلمان اروپا) زیر طاق بادکنک های آبی و زرد تشویق و نان تست می زدند.

پشت در گردان، رهبر معصوم جنبش مدنی کشاورزان، کارولین ون در پلاس، همراه با جسیکا ون لیوون، نماینده جدید حزب در پارلمان اروپا، برای نفسی تازه وارد شد.

در ابتدا پیش‌بینی می‌شد که هر دو برنده دو عضو پارلمان اروپا شوند، اگرچه آخرین پیش‌بینی نشان می‌دهد که BBB تنها یک نماینده را برنده خواهد شد.

اپوزیسیون جدیدی در مجارستان ظاهر شده است

نیک تورپ در بوداپست

در مجارستان، حزب فیدس به رهبری ویکتور اوربان هم در انتخابات اروپا و هم در انتخابات شهرداری پیروز شد.

اما پیروزی واقعی آن شب به پیتر ماجار، وکیل 43 ساله ای رسید که حزب راست میانه اش «تیس» جایگزین مخالفان قدیمی شد.

«فیدز» 44 درصد و «تیسا» 30 درصد را از آن خود کردند. Yew فقط سه ماه پیش ساخته شد. آنها 7 نماینده پارلمان اروپا خواهند داشت که 11 نماینده از فیدز هستند و برای پیوستن به گروه حزب مردم اروپا در پارلمان اروپا درخواست خواهند داد.

ویکتور اوربان از هوادارانش تسلی داد: «ما مخالفان قدیمی و جدید را شکست دادیم.

اما در عمل، سیستم سیاسی ای که او ایجاد کرد، که در آن فیدز به عنوان یک “میدان نیروی مرکزی” عمل می کند که در آن چندین حزب کوچک و ناکارآمد دیگر باید فعالیت کنند، پایان یافته است.

حزب راست افراطی “عصر جدیدی” را در اتریش اعلام می کند

Getty Images هربرت کیکل با طرفداران در مراسم پایانی کمپین صحبت می کندگتی ایماژ

هربرت کیکل در مراسم پایانی کمپین با طرفدارانش صحبت می کند

بتانی بل در وین

هربرت کیکل، رهبر حزب آزادی (FPÖ) در جمع هوادارانش گفت که پیروزی حزبش در انتخابات پارلمان اروپا «عصر جدیدی در سیاست» را رقم زد.

و قدم بعدی به گفته خودش دفتر است.

انتخابات پارلمانی اتریش در پاییز برگزار می شود. هیچ یک از دو رهبر قبلی FPÖ، هانس کریستین استراچه و یورگ هایدر، نتوانستند مقام اول را برای حزب خود کسب کنند. اما اکنون حزب احساس اعتماد به نفس می کند.

در روزنامه چپ میانه Der Standard، سردبیر Geralt Riedmann گفت FPÖ به دیگ ذوب افرادی تبدیل شده است که «نگران مهاجرت هستند. که فکر نمی کنند پوتین آنقدر بد است. کسانی که با واکسیناسیون و ویروس کرونا احساس تحقیر می کنند. کسانی که معتقدند حفاظت از آب و هوا غیر ضروری است. و فقط می خواهند به همه آموزش دهند.”

بر اساس شمارش اکثریت آرا، FPÖ 25.7 درصد آرا را به دست آورد و از حزب محافظه کار خلق با 24.7 درصد جلوتر بود. سوسیال دموکرات ها 23.3 درصد، سبزها 10.9 درصد و لیبرال نئوس 10.1 درصد به دست آوردند.

دیدگاهتان را بنویسید