نتانیاهو در حالی که ایالات متحده برای توافق غزه تلاش می کند، از یک طناب سیاسی محکم عبور می کند


پا جرمی بوون، @BowenBBC، سردبیر بین المللی بی بی سی نیوز
رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، هنگام ورود به فرودگاه بن گوریون تل آویو در اسرائیل (10 ژوئن 2024) دست تکان می دهد.رویترز

آنتونی بلینکن از خاورمیانه بازدید می کند تا از آتش بس جدید غزه و آزادی گروگان حمایت کند

اگر دیپلمات‌ها روزهای غمگینی داشته باشند، زمانی که محکوم به گذراندن همان 24 ساعت هستند، شاید آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، زمانی که جتش در آخرین سفر خود به خاورمیانه نزدیک می‌شد، احساس خستگی می‌کرد.

این هشتمین سفر دیپلماتیک او به منطقه در هشت ماه پس از حمله حماس به اسرائیل در 7 اکتبر سال گذشته است.

سیاست تلاش برای مذاکره برای پایان دادن به جنگ غزه و مبادله گروگان های اسرائیلی با اسرای فلسطینی از قبل دشوار بود. اکنون که بنی گانتز، رهبر اپوزیسیون اسرائیل، از کابینه نظامی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر نتانیاهو، همراه با متحد سیاسی او، گادی آیزنکوت، استعفا داده است، آنها بیش از هر زمان دیگری سردرگم شده‌اند. هر دو ژنرال های بازنشسته ای هستند که نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) را به عنوان روسای ستاد ارتش رهبری می کردند.

رویترز بنی گانتز استعفای خود را از کابینه جنگ اسرائیل اعلام کرد (9 ژوئن 2024)رویترز

استعفای بنی گانتز از کابینه نظامی اسرائیل چالش دیگری برای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل است.

بدون بنی گانتز، آمریکایی ها ارتباط مورد علاقه خود را با کابینه از دست داده اند. آقای گانتز که اکنون به اپوزیسیون بازگشته است، خواهان انتخابات جدید است – او گزینه مورد علاقه در نظرسنجی ها برای تصدی نخست وزیری آینده است – اما آقای نتانیاهو تا زمانی که بتواند ائتلافی را که به او 64 رای در پارلمان 120 نفری اسرائیل می دهد، حفظ کند، در امان است. این بستگی به حفظ حمایت رهبران دو گروه افراطی ناسیونالیست دارد. آنها وزیر امنیت ملی ایتامار بن گویر و وزیر دارایی بتزالل اسموتریچ هستند.

این نقطه ای است که مأموریت وزیر امور خارجه بلینکن با سیاست اسرائیل برخورد می کند. رئیس جمهور جو بایدن معتقد است که زمان پایان دادن به جنگ در غزه فرا رسیده است. وظیفه آقای بلینکن تلاش برای انجام این کار است. اما آقایان بن گویر و اسموتریچ تهدید کردند که در صورت موافقت دولت نتانیاهو با هر گونه آتش بس، تا زمانی که از نابودی حماس راضی شوند، آن را سرنگون خواهند کرد.

آنها ملی گرایان یهودی افراطی هستند که می خواهند جنگ تا زمانی که اثری از حماس باقی نماند ادامه یابد. آنها معتقدند غزه، مانند کل منطقه بین دریای مدیترانه و رود اردن، سرزمین یهودیان است که یهودیان در آن زندگی می کنند. آنها استدلال می کنند که می توان فلسطینی ها را تشویق کرد که غزه را “داوطلبانه” ترک کنند.

رویترز یک تانک اسرائیلی پس از بازگشت از نوار غزه به اسرائیل مانور می دهد (5 ژوئن 2024)رویترز

جنگ غزه پس از هشت ماه ادامه دارد

آنتونی بلینکن در خاورمیانه به سر می‌برد تا مانع از اجرای آخرین طرح آتش‌بس مانند دیگران شود. ایالات متحده سه قطعنامه آتش بس شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرده است، اما اکنون جو بایدن برای توافق آماده است.

در 31 مه، رئیس جمهور در سخنرانی خود از حماس خواست آنچه را که پیشنهاد جدید اسرائیل برای پایان دادن به جنگ در غزه خواند، بپذیرد. این یک توافق سه قسمتی بود که با آتش بس شش هفته ای، افزایش کمک های بشردوستانه به غزه و مبادله گروگان های اسرائیلی با اسرای فلسطینی آغاز شد. این توافق منجر به آزادی همه گروگان ها، یک “آتش بس” دائمی و در نهایت کار عظیم بازسازی غزه خواهد شد. او گفت که اسرائیلی ها دیگر نباید از حماس بترسند، زیرا نمی تواند 7 اکتبر را تکرار کند.

پرزیدنت بایدن و مشاورانش می دانستند که مشکلی در راه است. حماس اصرار دارد که تنها با آتش بسی موافقت خواهد کرد که خروج اسرائیل از غزه و پایان جنگ را تضمین کند. تخریب و کشتار غیرنظامیان توسط اسرائیل بر اردوگاه آوارگان نصیرات در غزه در جریان یورش برای آزادی چهار گروگان در هفته گذشته تنها می تواند این عزم را تقویت کند. مقامات بهداشتی حماس در غزه می گویند 274 فلسطینی در این حمله کشته شدند. ارتش اسرائیل می گوید تعداد آنها کمتر از 100 نفر بوده است.

آقای بایدن همچنین اذعان کرد که با برخی از نیروهای قدرتمند در اسرائیل مخالفت خواهد شد.

وی در سخنرانی خود گفت: من از رهبری اسرائیل خواستم از این توافق حمایت کند. مهم نیست که چه فشاری قرار است باشد.»

رویترز، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مرکز پزشکی شبا در رامات گان، اسرائیل سخنرانی می کند (8 ژوئن 2024)رویترز

بنیامین نتانیاهو اکنون بیشتر به گروه‌های ملی‌گرای افراطی در ائتلاف حاکم خود وابسته است

فشار به سرعت از طرف آقایان بن گویر و اسموتریچ وارد شد. آنها وزرای ارشد دولت هستند که به شدت با توافق ارائه شده توسط جو بایدن مخالف هستند. برای آنها اهمیتی نداشت که این قرارداد توسط کابینه جنگ تصویب شود زیرا آنها عضو نیستند. همانطور که انتظار می رفت، آنها تهدید کردند که در صورت موافقت نتانیاهو، ائتلاف نتانیاهو را از بین خواهند برد.

نه حماس و نه اسرائیل به طور علنی به توافقی که رئیس جمهور بایدن ترسیم کرده است، متعهد نشده اند. او قبول کرد که زبان برخی از بخش ها نیاز به اصلاح دارد. ابهام در برخی از بخش‌های جمله ممکن است فضایی را برای مانور دیپلماتیک در سایر درگیری‌ها بین طرف‌های متخاصم دیگر فراهم کند. اما این مستلزم درک کلی این است که زمان انجام یک معامله فرا رسیده است، که جنگ بیشتر فایده ای نخواهد داشت.

هیچ نشانه ای وجود ندارد که رهبر حماس در غزه، یحیی سنوار، در این مرحله باشد. به نظر می رسد او مصمم است به مسیری که از 7 اکتبر دنبال می کند، پایبند بماند. برخی گزارش‌ها از غزه حاکی از آن است که فلسطینی‌هایی که در ویرانه‌های اردوگاه نصیرات هستند، هم از سوی حماس و هم اسرائیل به دلیل بی‌اعتنایی به زندگی‌شان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. بی‌بی‌سی نمی‌تواند آن را تأیید کند، و همچنین دیگر سازمان‌های خبری بین‌المللی نیز نمی‌توانند، اسرائیل و مصر به او اجازه ورود به غزه را نمی‌دهند، مگر سفرهای نادر و بسیار کنترل‌شده ارتش اسرائیل.

رویترز گروگان اسرائیلی آلموگ میر جان پس از نجات توسط نیروهای اسرائیلی در جریان عملیاتی در مرکز غزه، در رامات گان، اسرائیل (8 ژوئن 2024) اشاره می کند.رویترز

الموگ مایر جان یکی از چهار گروگان اسرائیلی بود که روز شنبه در جریان عملیات در مرکز غزه توسط نیروهای اسرائیلی نجات یافتند.

با این حال، واضح به نظر می رسد که تعداد زیاد فلسطینی های کشته شده، مقاومت حماس را تقویت کرده است، نه تضعیف آن. برای آنها، بقای گروه خود و رهبران آن برابر است با پیروزی. آنها بر این واقعیت تمرکز خواهند کرد که کشته شدن بیش از 37000 فلسطینی، عمدتا غیرنظامی – به گفته وزارت بهداشت غزه – باعث شرمساری عمیق اسرائیل شده است. این کشور با یک پرونده نسل کشی در دادگاه بین المللی دادگستری سازمان ملل و درخواست هایی در دادگاه کیفری بین المللی برای صدور حکم بازداشت برای بنیامین نتانیاهو و یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل مواجه است.

در سمت اسرائیل، نخست وزیر نتانیاهو دو تن از اعضای کابینه جنگی خود، آقایان گانتز و ایزنکوت را از دست داد، که می خواستند جنگ را به حالت تعلیق درآورند تا مذاکرات برای آزادی گروگان ها امکان پذیر شود. بدون انزوای سیاسی آنها، او در برابر تندروها، آقایان بن گویر و اسموتریچ آسیب پذیرتر است.

رویترز یک زن و دختر فلسطینی پس از عملیات نیروهای اسرائیلی برای نجات چهار گروگان اسرائیلی در اردوگاه آوارگان نصیرات در مرکز نوار غزه (9 ژوئن 2024) در میان آوار قدم می زنند.رویترز

وزارت بهداشت غزه از کشته شدن بیش از 270 فلسطینی در عملیات رهایی گروگان های اسرائیلی خبر داد.

شاید آنتونی بلینکن از او بخواهد که بلوف آنها را فراخواند، معامله ای انجام دهد و میلیون ها اسرائیلی را که می خواهند گروگان ها را قبل از کشته شدن تعداد بیشتری از آنها برگردانند، راضی کند. در این صورت نتانیاهو ممکن است چاره‌ای نداشته باشد جز اینکه دولت خود را با قمار در انتخابات به خطر بیندازد. شکست یک کمیسیون تحقیقاتی را آغاز می کند تا بررسی کند که آیا او مسئول شکست های سیاسی، اطلاعاتی و نظامی است که به حماس اجازه داد تا هشت ماه پیش به اسرائیل حمله کند.

یا بنیامین نتانیاهو می تواند تکنیک های توقف و تبلیغاتی را که در طول سال ها به عنوان طولانی ترین نخست وزیر اسرائیل تکمیل کرده است کنار بگذارد.

وقتی شک دارید، وقت بگذارید و بیشتر از همیشه فشار بیاورید. در 24 ژوئیه، هنگام سخنرانی در جلسه مشترک کنگره ایالات متحده در واشنگتن دی سی، به یکی از منبرهای مورد علاقه خود بازخواهد گشت. ممکن است چیز بهتری برای او پیش بیاید.دیدگاهتان را بنویسید