اوکراین حملات موشکی به روسیه انجام داد


شهردار شهر خارکف اوکراین گفت: پس از اینکه موشک‌اندازهای روسی که به سمت او شلیک می‌کردند زیر آتش اوکراین قرار گرفتند، اوضاع آنجا آرام‌تر شد.

اظهارات ایگور تسراخوف تقریباً دو هفته پس از آن بیان شد که ایالات متحده و سایر کشورهای غربی به اوکراین برای حمله به اهدافی در روسیه در نزدیکی خارکف مجوز دادند.

او در کنفرانسی در آلمان با حضور ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور این کشور صحبت کرد که هدف از آن تشویق کشورهای اروپایی برای حمایت و سرمایه‌گذاری در اوکراین است.

روسیه می‌گوید دو روستای اوکراینی را تصرف کرده است و به حمله‌ای که در ماه می آغاز شد، ادامه می‌دهد.

وزارت دفاع گفت که نیروهایش تیمکاوکا در منطقه خارکف و میاساژاروفکا در منطقه لوهانسک را تصرف کردند. اوکراین نظری نمی دهد.

با این حال، زلنسکی روز دوشنبه گفت که اوکراین به “اقدامات ضد حمله” در منطقه خارکف ادامه می دهد.

او همچنین گزارش های رمضان قدیروف، رهبر چچنی طرفدار روسیه مبنی بر تصرف روستایی در استان سومی که در غرب خارکف با روسیه هم مرز است را رد کرد و گفت که هیچ حضور روسیه در این منطقه وجود ندارد.

مقامات اوکراینی از کشته شدن پنج نفر در نتیجه بمباران روسیه طی 24 ساعت گذشته خبر دادند که چهار نفر از آنها در منطقه خارکف بودند.

آقای تسراخوف گفت که در دو روز گذشته، گلوله باران خارکف افزایش یافته است، اما به طور کلی آرامتر است.

او به رویترز گفت: «یک وقفه در گلوله باران وجود داشت که فکر می‌کنم با این واقعیت مرتبط است که تجهیزاتی که خارکف را گلوله باران می‌کردند با موفقیت آسیب دیدند.

در مقایسه با اردیبهشت، تا یکشنبه هفته کم و بیش آرامی داشتیم… پس کمی آرامتر است، اما نمی توانم بگویم که کاملاً اینطور است».

آقای زلنسکی در کنفرانسی در آلمان خواستار افزایش تعداد سامانه‌های دفاع هوایی برای توقف حملات روسیه شد.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان در سخنانی در کنار رئیس جمهور اوکراین گفت که آلمان تجهیزات دفاع هوایی بیشتری از جمله سامانه سوم پاتریوت و موشک برای کمک به اوکراین ارسال می کند.

در اواخر ماه مه، مقامات ایالات متحده گفتند که جو بایدن، رئیس جمهور این کشور مجوز داده است اوکراین از تسلیحات آمریکا برای حمله به اهدافی در روسیه استفاده خواهد کرداما فقط در نزدیکی منطقه خارکف.

شهر خارکف در نزدیکی مرز روسیه قرار دارد و بنابراین در برابر حملات روسیه آسیب پذیر است.

در گذشته، کشورهای غربی هدف قرار دادن تسلیحات خود را به مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین محدود کرده بودند، زیرا نگران این بودند که حمله به خود روسیه ممکن است درگیری را تشدید کند.

دیدگاهتان را بنویسید