ایالات متحده ممنوعیت تسلیح تیپ اوکراینی “آزوف” را لغو کرد.


پا یاروسلاو لوکیف، اخبار بی بی سی

خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ اعضای تیپ آزوف در مراسم تشییع جنازه یک رفیق کشته شده در وینیتسیا، جنوب غربی اوکراین.  عکس: می 2024خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

تیپ “آزوف” یکی از تواناترین واحدهای اوکراین محسوب می شود

ایالات متحده ممنوعیت طولانی مدت خود را برای تسلیحات و آموزش به تیپ آزوف اوکراین، که منشأ آن در مورد ارتباط ادعایی با گروه های راست افراطی درگیر بحث و جدل بوده است، لغو کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه به بی‌بی‌سی گفت که روند بررسی «هیچ مدرکی دال بر نقض فاحش حقوق بشر (GVHR)» توسط تیپ پیدا نکرد.

آزوف که اکنون یکی از واحدهای گارد ملی اوکراین است، از این اقدام استقبال کرد و گفت که “دروغ های روسیه… ضربه مهلکی وارد کرد.”

مسکو این تصمیم را محکوم کرد و دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که ایالات متحده “حتی آماده معاشقه با نئونازی ها” برای سرکوب روسیه است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بارها ادعاهای نادرستی درباره یک “رژیم نئونازی” در کی‌یف مطرح کرده است تا تلاش کند ابتدا الحاق بخش جنوبی شبه جزیره کریمه اوکراین و حمایت از شبه‌نظامیان طرفدار مسکو در شرق در سال 2014 را توجیه کند. تهاجم تمام عیار که در سال 2022 آغاز شد.

یک نماینده وزارت امور خارجه به شرط ناشناس ماندن به بی بی سی گفت که واشنگتن بازرسی از تیپ دوازدهم هدف ویژه گارد ملی اوکراین “آزوف” را اعمال کرد و “هیچ مدرکی دال بر نقض فاحش حقوق بشر پیدا نکرد.”

اطلاعات نادرست روسیه در تلاش است تا واحد گارد ملی تیپ 12 نیروهای ویژه آزوف را با یک شبه نظامی تشکیل شده برای دفاع از اوکراین در برابر تهاجم روسیه در سال 2014 به نام گردان آزوف متصل کند.

بر اساس “قانون لیهی” ایالات متحده، که در سال 1997 توسط سناتور وقت پاتریک لیهی آغاز شد، یافته‌ها مبنی بر اینکه یک واحد نظامی خارجی مرتکب نقض فاحش حقوق بشر شده است به این معنی است که می‌تواند از کمک نظامی ایالات متحده محروم شود.

دولت ایالات متحده می گوید که شکنجه، قتل های فراقانونی، ناپدید شدن اجباری و تجاوز به عنف را از جمله موارد نقض اجرای قانون می داند.

    EPA-EFE/REX/Shutterstock مردم از کنار پوستر استخدام تیپ آزوف در کیف، اوکراین عبور می کنند.  عکس: می 2024 EPA-EFE/REX/Shutterstock

مبارزان “آزوف” توسط بسیاری در اوکراین به عنوان قهرمانان ملی تلقی می شوند

آزوف در واکنش به تصمیم آمریکا در بیانیه‌ای گفت: دروغ‌هایی که رژیم کرملین سال‌ها در غرب در مورد آزوف منتشر می‌کرد، امروز ضربه کوبنده‌ای خورد.

وی افزود: دریافت تسلیحات و آموزش های غربی از آمریکا نه تنها باعث افزایش توان رزمی “آزوف” می شود، بلکه مهمتر از همه به حفظ جان و سلامت پرسنل تیپ کمک می کند.

یک گردان شبه نظامی داوطلب به نام آزوف در ابتدا در ماه می 2014 برای مبارزه با نیروهای تحت حمایت روسیه در شرق دونباس اوکراین ایجاد شد. در اواخر همان سال، قبل از اینکه به گارد ملی منتقل شود، برای مدت کوتاهی به عنوان یک هنگ جداگانه در وزارت امور داخلی اوکراین ادغام شد.

برخی از اعضای گردان اصلی در آن زمان با گروه‌های راست افراطی و ملی‌گرای افراطی ارتباط داشتند، اما برخی از جمله فرمانده اول بعداً یگان را ترک کردند.

ایالات متحده این هنگ را از دریافت تسلیحات آمریکایی به اتهام ارتباط با راست افراطی منع کرد.

در سال 2016، گزارشی از سازمان ملل متحد، هنگ آزوف را به “غارت اموال غیرنظامیان که منجر به آوارگی” در شرق اوکراین شد، متهم کرد.

رهبری فعلی بریگاد آزوف ادعا می کند که اعضای آن هیچ ارتباطی با سازمان های راست افراطی یا سایر گروه های افراطی ندارند، ادعایی که به طور مستقل تأیید نشده است.

بسیاری از مردم اوکراین، مبارزان “آزوف” را قهرمانان ملی می دانند زیرا آنها از شهر جنوبی ماریوپول در برابر حمله وحشیانه روسیه برای چندین ماه دفاع کردند.

بندر دریای آزوف سرانجام در ماه می 2022 به تصرف مسکو درآمد.

بسیاری از سربازان آزوف هنوز در روسیه به عنوان اسیر جنگی در بحبوحه ادعاهایی مبنی بر شکنجه اوکراینی ها در اسارت نگهداری می شوند.

راس اتکینز در مورد … ادعاهای دروغ پوتین در مورد “نازی ها” در ویدئوی 2022

دیدگاهتان را بنویسید