راست فرانسه از درخواست رهبر چوتی برای اتحاد راست افراطی خشمگین شد


پا پل کربی، اخبار بی بی سی

رویترز/ سارا میسونیر اریک سیوتی، رئیس حزب محافظه کار فرانسه Les Republicains (جمهوری خواهان - LR)، در محاصره روزنامه نگاران.رویترز/ سارا میسونیر

اریک چوتی، رهبر حزب راست افراطی جمهوری خواه فرانسه، پس از حمایت از اتحاد با راست افراطی اتحادیه ملی در انتخابات زودهنگام اعلام شده توسط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور، غوغا به پا کرد.

حزب ضد مهاجرت مارین لوپن و جردن باردلا در روز یکشنبه در انتخابات اتحادیه اروپا به پیروزی چشمگیری دست یافت و مکرون را مجبور به انحلال پارلمان و برگزاری دور اول انتخابات 19 روز بعد کرد.

این تصمیم موجی از شوک را در سیاست فرانسه ایجاد کرد، به ویژه در میان حزب جمهوری خواه، که تنها 7.25 درصد آرا را به دست آورد و شاهد بود که بسیاری از رای دهندگان خود به مجلس ملی (RN) راه پیدا کردند.

برای اریک سیوتی، رهبر جمهوری خواهان، راه حل روشن بود: “ما باید یک اتحاد تشکیل دهیم و در عین حال خودمان باقی بمانیم… اتحادی با تجمع ملی و نامزدهای آن.”

انتخابات زودهنگام باعث شد احزاب چپ و راست به فکر تشکیل ائتلاف باشند تا شانس بیشتری برای کسب کرسی های بیشتر داشته باشند. احزاب چپ قبلاً توافق کرده اند که اختلافات خود را کنار بگذارند و “جبهه مردمی” تشکیل دهند.

اما هرگز پیش از این، راست سنتی در سیاست فرانسه به هیچ گونه توافق سیاسی با راست افراطی نرسیده بود، و اظهارات آقای شوتی حزبی را که از قبل در تلاش برای یافتن صدایی «در آستانه فروپاشی» قرار می‌داد، همانطور که لوموند بیان کرد.

آقای سیوتی، که در جناح راست حزب خود است، فاش کرد که قبلاً با مارین لوپن و جردن باردلا صحبت کرده است. خانم لوپن بلافاصله “انتخاب شجاعانه و احساس مسئولیت” او را ستود و منتظر پایان “40 سال مقوای شبه بهداشتی” بود.

اما پیشنهاد او بلافاصله با گروهی از تمسخرها مواجه شد. در خارج از مقر حزب در پاریس، هواداران از یک عمل خیانت به حزب صحبت کردند که با اولین رئیس جمهور فعلی جمهوری پنجم فرانسه، شارل دوگل آغاز شد.

فلورانس پورتلی، معاون رئیس جمهور جمهوریخواه که به وضوح عصبانی است، گفت که حزب چوتی را به دلیل پیشنهاد معامله با راست افراطی اخراج خواهد کرد. او به تلویزیون فرانس اینفو گفت: «فکر می‌کنم اگر به تنهایی ادامه ندهد، او می‌تواند مجبور به ترک شود و شک ندارم که این اتفاق خواهد افتاد.»

    رویترز/ سارا میسونیر جردن باردلا، رئیس حزب راست افراطی فرانسه رویترز/ سارا میسونیر

مارین لوپن و جردن باردلا می گویند که آماده هستند تا مسئولیت را بر عهده بگیرند

برونو رتایلو، رهبر جمهوری خواهان سنا، او را به بی وفاداری متهم کرد: “جمهوری خواهان هرگز با RN ائتلاف نخواهند کرد، ما اختلافات عمیق ایدئولوژیکی داریم و باید استقلال و یکپارچگی خود را حفظ کنیم.”

بسیاری از منتقدان آقای چوتی گفتند که او توسط سیاست های محلی در زادگاهش نیس هدایت می شود. وینسنت دسکور، یکی از اعضای پارلمان گفت که در اعتراض به استعفای خود است، در حالی که یکی دیگر به نام ژان ایو بونی گفت که اگر آقای شوتی ظرف 48 ساعت استعفا ندهد، استعفا خواهد داد.

فرانسوا خاویر بلامی، که رهبری جمهوری خواهان در انتخابات اتحادیه اروپا را بر عهده داشت، گفت که همکاری با RN به سادگی کار آقای مکرون را برای او انجام می دهد.

رئیس جمهور ماکرون تصمیم خیره کننده خود برای برگزاری انتخابات را به این دلیل توضیح داد که نمی تواند پس از انتخابات اروپا به گونه ای ادامه دهد که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است و نمی خواهد ناتوان ظاهر شود.

رویترز/ هانا مک‌کی/پول، رئیس‌جمهور فرانسه مکرون در جریان انتخابات پارلمان اروپا در لو توک-پاریس-پلاژ رای داد.رویترز/ هانا مک کی/پول

وی احتمال خروج از سمت ریاست جمهوری را بدون توجه به نتیجه انتخاباتی که در دو دور در 30 ژوئن و 7 ژوئیه در کمتر از سه هفته مانده به المپیک پاریس برگزار می شود، رد کرد.

او به فیگارو گفت: «ر.ن قانون اساسی و روح آن را نمی نویسد.

روز یکشنبه، ائتلاف ملی 31.4 درصد آرا را به دست آورد، بیش از دو برابر 14.6 درصد ائتلاف نوسازی آقای مکرون، در حالی که احیاگر چپ میانه به رهبری رافائل گلوکسمن به 13.8 درصد رسید.

یک حزب راست افراطی دیگر به نام Reconquest 5 درصد آرا را به دست آورد و صحبت از اتحاد دو حزب در انتخابات بعدی شد.

اما ماریون مارشال از Reconquest، که خواهرزاده مارین لوپن است، گفت که RN تصمیم به ترک اتحاد گرفت زیرا آنها نمی‌خواستند با رهبر حزبش، اریک زمور، کاری داشته باشند.

در انتخابات پارلمانی گذشته، احزاب چپ معروف فرانسه گروهی به نام Nupes تشکیل دادند که سوسیالیست ها، چپ افراطی فرانسه بدون کمان (LF)، کمونیست ها و سبزها را گرد هم آورد.

‌ علیرغم فروپاشی Nupes در بحبوحه اختلافات حتی گسترده تر بر سر مسائلی مانند جنگ در غزه، احزاب جناح چپ توافق کرده اند که پیمانی برای مبارزه با انتخابات جدید تشکیل دهند.

اگرچه ماکرون دو سال پیش برای دومین بار پیروز شد، اما حزب او نتوانست اکثریت پارلمان را به دست آورد و تصویب قانون را برایش دشوار کرده است.

او اغلب مجبور بوده برای انجام این کار به حمایت جمهوری خواهان تکیه کند، بنابراین تصمیم او برای برگزاری انتخابات خطر بزرگی است، به خصوص اگر با شکست مواجه شود.

اولین نظرسنجی از زمان انتخابات روز یکشنبه نشان می‌دهد که وحدت ملی 34 درصد آرا، بالاتر از ماکرون 19 درصد است.

اما دو دور انتخابات پارلمانی تاکنون برای رالی ملی دشوار بوده است، زیرا آنها اغلب برای به دست آوردن بیش از 50 درصد آرا در دور دوم دور دوم تلاش کرده اند، زیرا مخالفان آنها تمایل دارند در برابر راست افراطی صف آرایی کنند.

مشخص نیست که آیا این موفقیت چشمگیر آنها را در روز یکشنبه تغییر داده است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید