سازمان ملل از اینکه چگونه نجات گروگان‌ها توسط اسرائیل بر جمعیت غیرنظامی غزه تأثیر گذاشته است، شوکه شده است.


پا دیوید گریتن، اخبار بی بی سی

خبرگزاری فرانسه کودکان فلسطینی خرابه‌های ساختمان‌های ویران شده را پس از عملیات اسرائیل برای نجات گروگان‌ها در اردوگاه آوارگان نصیرات در مرکز غزه بررسی می‌کنند (9 ژوئن 2024)خبرگزاری فرانسه

مقامات غزه که توسط حماس اداره می شود می گویند در جریان این عملیات به ده ها خانه آسیب دیده است

دفتر حقوق بشر سازمان ملل می گوید که از نحوه نجات چهار گروگان توسط حماس توسط عملیات اسرائیل در مرکز غزه “عمیقاً شوکه شده است”.

مقامات بهداشت فلسطین اعلام کردند که صدها نفر روز شنبه در اردوگاه پرجمعیت پناهندگان نصیرات کشته و زخمی شدند. ارتش اسرائیل گفته است که کمتر از 100 نفر کشته شده اند.

جرمی لارنس، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که اقدامات نیروهای اسرائیلی “سوالات جدی در مورد اینکه آیا اصول تمایز، تناسب و احتیاط رعایت شده است یا نه…” را ایجاد می کند و می تواند به عنوان جنایات جنگی طبقه بندی شود.

وی همچنین گفت که گروه‌های مسلح فلسطینی ممکن است به دلیل ادامه گروگان‌گیری در شهرک‌ها و «به خطر انداختن جان غیرنظامیان فلسطینی و همچنین خود گروگان‌ها» با اتهامات جنایات جنگی روبرو شوند.

نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل در ژنو، دفتر حقوق بشر سازمان ملل را به “افترا” متهم کرده است.

در این بیانیه آمده است: «تلفات غیرنظامی این جنگ در درجه اول محصول راهبرد عمدی حماس برای به حداکثر رساندن تلفات غیرنظامیان است».

«کسانی که به پوشش خبری تروریست های حماس ادامه می دهند، از جمله [the UN human rights office]شریک رنج فلسطینی ها و اسرائیلی ها به طور یکسان».

ارتش اسرائیل بارها اعلام کرده است که بر اساس قوانین بین المللی عمل می کند.

حماس هیچ اظهارنظری نکرده است.

چهار گروگانی که روز شنبه آزاد شدند – نوآ آرگومانی، آلموگ میر، آندری کوزلوف و شلومی زیو – در دو ساختمان آپارتمانی در فاصله حدود 200 متری در نصیرات، اردوگاه تاریخی پناهندگان شهری که از زمان جنگ شاهد هجوم آوارگان بوده است، نگهداری می‌شوند. آغاز جنگ

به گفته نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF)، کماندوهای اسرائیلی محافظان حماس خانم آرگومانی را غافلگیر کردند و به سرعت آنها را کشتند. اما اقدام همزمان برای آزادسازی آقایان زیو، کازلوف و مایر از ساختمان دوم باعث تیراندازی شدیدی با نگهبانان آنها شد که در آن یک افسر ارشد پلیس اسرائیل به مرگ مجروح شد.

ارتش اسرائیل گزارش می دهد که وقتی کماندوها به سمت ساحل تخلیه شدند، مورد آتش جنگنده های مسلح به مسلسل و نارنجک انداز قرار گرفتند. در پاسخ، هواپیماهای اسرائیلی، توپخانه و کشتی های دریایی حملات شدیدی را به این منطقه انجام دادند.

وزارت بهداشت غزه که توسط حماس اداره می شود، اعلام کرد که در جریان این عملیات 274 فلسطینی کشته و 698 نفر دیگر زخمی شدند.. تعداد آن بین غیرنظامیان و جنگجویان فرقی نمی کند.

رسانه های دولتی حماس می گویند که کشته شدگان شامل 64 کودک، 57 زن و 37 سالمند هستند.

این را پزشکان بدون مرز (MSF) اعلام کردند. تیم‌های وی به همراه کادر پزشکی بیمارستان الاقصی در شهر دیرالبلاح و بیمارستان ناصر در شهر جنوبی خان یونس صدها بیمار به شدت مجروح که بسیاری از آنها زن و کودک بودند را مداوا کردند.

این موسسه خیریه همچنین به نقل از یکی از پزشکان فلسطینی خود به نام دکتر حازم ملوک گفت که ده ها مرد، زن و کودک از جمله همسایگان، دوستان و بستگان وی کشته شده اند.

مدیر بیمارستان العوده در نصیرات در برنامه غزه امروز به بی بی سی عربی گفت که 142 کشته و 250 زخمی روز شنبه به بیمارستان منتقل شدند و تقریباً یک چهارم کشته ها زن و کودک بودند.

در همین حال، یک مقام ارشد آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد (Unrwa) گفت که مرکز پزشکی این آژانس در نصیرات بیش از 125 زخمی را مداوا کرده است.

رویترز گروگان نجات یافته آلموگ میر توسط معشوقش در بیمارستانی در اسرائیل در آغوش گرفته می شود (8 ژوئن 2024)رویترز

آلموگ مایر، یکی از چهار گروگان نجات یافته، روز شنبه در بیمارستانی در اسرائیل به خانواده اش پیوست.

آقای لارنس خاطرنشان کرد که توانایی دفتر حقوق بشر سازمان ملل برای راستی‌آزمایی گزارش‌های تلفات به دلیل محدودیت‌های دسترسی محدود است، اما او هنوز تماس‌های «موثقی» در محل دارد.

وی همچنین گفت که از ولکر تورک کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل استقبال می کند قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد موافقتنامه آتش بس و آزادی گروگان بین اسرائیل و حماسکه ماه گذشته توسط ایالات متحده برنامه ریزی شده بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که نخست وزیر اسرائیل در نشست روز دوشنبه “تعهد خود” به این طرح را تایید کرد.

حماس هنوز آن را تصویب نکرده است، اما آقای بلینکن گفت که بیانیه این گروه مبنی بر استقبال از قطعنامه سازمان ملل یک “نشانه دلگرم کننده” است.

ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بی‌سابقه مرزی به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر که حدود 1200 کشته و 251 گروگان گرفت، کارزاری را در غزه برای نابودی حماس آغاز کرده است.

به گفته وزارت بهداشت حماس از آن زمان تاکنون بیش از 37120 نفر در غزه کشته شده اند.

این توافق که در نوامبر به امضا رسید، باعث شد حماس 105 گروگان را در ازای آتش بس یک هفته ای و حدود 240 اسیر فلسطینی را در زندان های اسرائیل آزاد کند. اسرائیل می گوید 116 گروگان هنوز در بازداشت هستند که 41 نفر از آنها کشته شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید