آیا استفاده از سلاح های غربی علیه روسیه می تواند جنگ را تغییر دهد؟


عبدالجلیل عبدالرسولاو،اخبار بی بی سی

Getty Images نمای هوایی از هایپرمارکت تخریب شده DIY در خارکف در 26 مه 2024.گتی ایماژ

اکنون اوکراین مجاز است از سلاح های غربی برای تخریب تاسیسات روسیه استفاده کند. چه چیزی این تصمیم را تغییر خواهد داد و چه تاثیری بر خط مقدم در اوکراین خواهد گذاشت؟

تاکنون کشورهای غربی استفاده از تسلیحات خود را در تاسیسات نظامی واقع در خاک اوکراین از جمله کریمه و سرزمین های اشغالی محدود کرده اند. آنها نگران بودند که حمله به اهداف در سراسر یک مرز شناخته شده بین المللی با سلاح های ارائه شده توسط کشورهای ناتو باعث تشدید درگیری شود.

اما آخرین حمله روسیه در شمال شرقی منطقه خارکف، متحدان کی یف را متقاعد کرده است که اوکراین برای دفاع از خود باید بتواند تأسیسات نظامی را در آن سوی مرز نیز نابود کند.

ماه گذشته، روسیه حمله زمینی گسترده ای را در منطقه آغاز کرد و جبهه جدیدی را گشود و چندین روستا را تصرف کرد. حمله روسیه تهدیدی جدی برای خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین، که تنها 30 کیلومتر با مرز فاصله دارد، بود.

مرز در این منطقه همچنین خط مقدم است، بنابراین ممنوعیت استفاده از تسلیحات غربی برای هدف قرار دادن اهداف در خارج از اوکراین به نیروهای روسیه اجازه داد تا در شرایط امن برای این عملیات آماده شوند.

پس از افزایش فشار از سوی اوکراین و دیگر کشورهای اروپایی، ایالات متحده با تغییر سیاست خود موافقت کرد و به کی‌یف اجازه داد روسیه را با سلاح‌های غربی مورد حمله قرار دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در این نشست گفت: «ویژگی بارز تعامل ما این بود که در صورت نیاز با آنچه که واقعاً در میدان جنگ اتفاق می‌افتد، تطبیق دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که اوکراین آنچه را که به آن نیاز دارد، در اختیار دارد». وزرای خارجه روز جمعه در پراگ.

گتی ایماژ.  پیامدهای حمله به یک منطقه مسکونی در خارکف در ماه می 2024گتی ایماژ

در آخرین موج روسیه، چندین بلوک مسکونی در خارکف تحت تأثیر قرار گرفت

تنها چند روز قبل از این بیانیه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تهدید کرد در صورت استفاده از سلاح های دوربرد غربی در خاک روسیه، «مناطق بهداشتی» را گسترش خواهد داد.

وی گفت که کشورهای ناتو در اروپا باید به خاطر داشته باشند که “کشورهایی با قلمروهای کوچک و جمعیت متراکم” دارند.

وی افزود: «آنها باید این عامل را قبل از بحث در مورد حملات در عمق خاک روسیه در نظر بگیرند.

اجتناب از تشدید تنش احتمالاً به این دلیل است که ایالات متحده سلاح های دوربرد مانند ATACMS (سیستم های موشکی تاکتیکی ارتش) را در مجوز خود برای حمله به روسیه لحاظ نکرده است. برد این موشک ها 300 کیلومتر است و می توان از آنها برای اصابت پایگاه ها و فرودگاه های نظامی در خاک روسیه استفاده کرد.

چنین محدودیت هایی تنها فرصت تمرکز بر اهداف نزدیک به مرز را برای اوکراین باقی می گذارد. اما این هنوز یک تغییر عمده در سیاست متحدان اصلی کی یف است.

حتی با برد کوتاه‌تر تا 70 کیلومتر، سیستم‌های راکت پرتاب چندگانه مانند HIMARS می‌توانند به طور قابل‌توجهی عملیات لجستیکی و حرکت نیروهای روسیه را مختل کنند و در نهایت هر گونه طرح‌های تهاجمی را کاهش دهند.

یوری پوخ از گروه تاکتیکی خارکف که عملیات رزمی در شمال شرق کشور را هماهنگ می‌کند، می‌گوید: اکنون اوکراین می‌تواند به مکان‌های تمرکز نیروها، تجهیزات و انبارهای مواد مورد استفاده برای حمله به اوکراین حمله کند.

اوایل این هفته، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که روسیه در حال جمع‌آوری نیروهای خود در 90 کیلومتری خارکف برای حمله دیگری است.

و موسسه مطالعات جنگ تصاویر ماهواره ای را تجزیه و تحلیل کرد و تایید کرد که “اقدامات گسترده در پایگاه ها و انبارها” در این منطقه در حال انجام است. بنابراین، توانایی ضربه زدن به این تاسیسات، توانایی نیروهای اوکراینی برای دفع حملات جدید در منطقه را به طور جدی تقویت می کند.

با این حال، لغو ممنوعیت تسلیحات غربی بعید است به محافظت از اوکراین در برابر بمب‌های زمین به هوای روسیه، که در اینجا به نام KAB شناخته می‌شود، کمک کند. آنها تأثیر مخربی دارند و مرتباً برای بمباران خارکف و سایر شهرهای هم مرز مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای جلوگیری از چنین حملاتی، نیروهای اوکراینی باید هواپیماهایی را که این SAMهای مرگبار را رها می کنند، هدف قرار دهند.

Getty Images HIMARS یک موشک پرتاب کرد  گتی ایماژ

اوکراین HIMARS را به عنوان بخشی از کمک های نظامی بین المللی دریافت کرد

تنها سلاحی که قادر به رهگیری این هواپیماها است و در حال حاضر در اختیار اوکراین است، سامانه پدافند هوایی آمریکایی پاتریوت است. با این حال، نزدیک کردن این سلاح ها به خارکف یک خطر بزرگ است. پهپادهای جاسوسی می توانند به سرعت متوجه این موضوع شوند و مسکو می تواند موشک هایی مانند اسکندر را برای نابودی این سامانه گران قیمت پرتاب کند.

جالب است که بریتانیا و فرانسه که موشک‌های کروز پرتاب هوای طوفان سایه (یا همان طور که در فرانسه به آن‌ها اسکالپ می‌گویند) تولید مشترک به اوکراین می‌دهند، استفاده از آنها را مستقیماً محدود نکردند. و شعاع عمل آنها می تواند به 250 کیلومتر برسد. در واقع، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه هفته گذشته به خبرنگاران گفت: «ما باید اجازه دهیم [Ukraine] برای خنثی کردن تأسیسات نظامی که از آن موشک ها پرتاب می شود و عمدتاً تأسیسات نظامی که اوکراین از آنجا مورد حمله قرار می گیرد.

یک افسر نیروی هوایی که ترجیح داد ناشناس بماند به بی بی سی گفت و چنین لفاظی به عنوان مجوزی برای استفاده از سایه های طوفان/اسکالپس تلقی می شود. بنابراین، به گفته وی، اکنون اوکراین می تواند به فرودگاه های مناطق کورسک و بلگورود که هم مرز با اوکراین هستند، حمله کند.

با این حال، چنین عملیاتی از نظر آنچه می توانند به دست آورند محدود خواهند بود. Su-24 های اوکراینی مجهز به این موشک های کروز باید برای پرتاب آنها به مرز روسیه نزدیک شوند و در مقابل سیستم های دفاع هوایی روسیه آسیب پذیر شوند. جت های F-16 که تا پایان سال جاری پیش بینی می شود، برای چنین وظایفی مجهزتر هستند. اما رئیس جمهور زلنسکی اذعان دارد که هنوز مشخص نیست که آیا شرکای اوکراین اجازه خواهند داد که از این هواپیماها برای حمله به اهدافی در روسیه استفاده شود یا خیر.

وی روز جمعه در نشست سران شمال اروپا در استکهلم گفت: «من معتقدم که استفاده از هر سلاحی، سلاح غربی، در خاک روسیه مسئله زمان است.

نیروهای اوکراینی در تلاش هستند تا سلاح های خود را برای هدف قرار دادن اهداف در عقب روسیه توسعه دهند. برخی از پهپادهای آنها به تأسیسات ذخیره نفت و تأسیسات نظامی صدها کیلومتر دورتر از مرز حمله کردند.

آخرین حمله به یک ایستگاه راداری دوربرد در شهر اورسک بود که در 1800 کیلومتری مرز اوکراین قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید