آیا انقلاب مسکن می تواند شهرهای کانادا را متحول کند؟


دیوید سیلوربرگ،خبرنگار تجاری

آنجلا جیانگ آنجلا جیانگآنجلا جیانگ

آنجلا جیانگ زندگی را در یک برج آپارتمانی مرتفع با یک خانه چهار طبقه تغییر داد

آنجلا جیانگ می‌گوید پس از نقل مکان از بلندمرتبه بسیار خوشحال‌تر است.

او قبلاً در طبقه 68 یک ساختمان بلند در مرکز شهر تورنتو زندگی می کرد، اما پنج سال پیش به یک آپارتمان چهار طبقه به نام فوروپلکس در پایین شهر نقل مکان کرد.

مجتمع چهارتایی، چه یک ساختمان جدید و چه تبدیل یک خانه مجردی موجود، یک ساختمان واحد است که معمولاً به صورت مجزا به چهار آپارتمان مجزا تقسیم می شود.

خانم جیانگ که در بانکداری سرمایه‌گذاری کار می‌کند، می‌گوید: «دوست داشتم این محله مسکونی‌تر بود، اصلاً نیازی به آسانسور نداشتم، و مانند بالکن بزرگی که نور زیادی وارد می‌کرد.»

طرفداران چهار پلکس، از جمله دولت کانادا، امیدوارند که در سراسر کشور گسترش یابد. آنها می خواهند که بین ساختمان های آپارتمانی بزرگ و خانه های مستقل “در وسط” قرار گیرند.

امسال در کانادا بعد از نخست وزیر، چهار مجتمع خبرساز شدند جاستین ترودو اعلام کرد که دولت فدرال 6 میلیارد دلار کانادا (4.4 میلیارد دلار؛ 3.4 میلیارد پوند) پول جدید برای کمک به استان ها برای مقابله با بحران مسکن ملی – کمبود املاک مقرون به صرفه، ارائه خواهد کرد.

شان فریزر، وزیر مسکن فدرال، خواستار آن شده است که به شهرداری ها اجازه داده شود تا سهم خود را از پول فدرال برای مسکن دریافت کنند.

این امر مورد استقبال برخی از استان ها مانند بریتیش کلمبیا (BC) قرار گرفت. دولت بریتانیا قانونی را تصویب کرده است که برای چهار مجتمع و حتی پنج و شش مجتمع در هر شهر با جمعیت بیش از 5000 نفر باید مجوز داشته باشد.

با این حال، دولت‌های انتاریو و آلبرتا می‌گویند که مخالف اجبار شهرداری‌های استان‌های خود برای اجازه دادن به چهار مجتمع هستند. داگ فورد، نخست‌وزیر انتاریو به بی‌بی‌سی گفت: «ما می‌دانیم که شهرداری‌های محلی جوامع خود را بهتر می‌شناسند و اعتقاد نداریم که آنها را مجبور به ساخت و ساز در جایی کنیم که منطقی نیست.»

این مخالفت مبتنی بر این ترس است که اگر چهار مجتمع به آنها تحمیل شود، حومه های قدیمی کانادا با خانه های تک خانواده به طور غیرقابل برگشتی شخصیت خود را تغییر دهند.

Tom Knezich ساخت جدید یک مجتمع چهار طبقه در تورنتوتام کنزیچ

معماران می گویند چهار مجتمع مانند این مجتمع جدید در تورنتو نباید خسته کننده باشند.

در حالی که تورنتو اکنون با چهار مجتمع در حال حرکت است، تاریخچه مسکن آن راهنمای مفیدی در این زمینه است. به عبارت ساده، از سال 1929 تا 2023، شهر از ساخت چهار مجتمع منع شد.

در عوض، بر اساس قوانین منطقه‌بندی قبلی، بخش‌های وسیعی از مناطق مسکونی در تورنتو برای اقامت‌های تک خانواده در خانه‌های مستقل و نیمه‌مسافرت کنار گذاشته شد.

این تصویر در سایر شهرهای انگلیسی زبان کانادا نیز مشابه بود. در مقابل، مجتمع‌های چهارگانه و سایر ساختمان‌های آپارتمانی کوچک همیشه در مونترال رایج‌تر بوده‌اند.

الکس بازیکوویچ، نویسنده کتاب The Divided Home: How the Missing Will Solve Toronto's Affordability Crisis، توضیح می دهد: «تورنتو قوانین خاصی برای محافظت از محله های تک خانواده داشت.

اینجا یک رویکرد طبقاتی وجود داشت، زیرا در دهه 1910 سیاست مکان‌ها را برای خانه‌ها و آپارتمان‌ها جدا می‌کرد، این تصور وجود داشت که آپارتمان‌ها افراد «اشتباه» مانند مهاجران را به محله می‌آوردند.»

آقای بازیکوویچ می افزاید که وضعیت اکنون به لطف فشار دولت فدرال در حال تغییر است. او می‌گوید: «وزیر فریزر از بودجه و منبر قلدر استفاده می‌کند تا شهرداری‌ها را برای ایجاد تغییرات لازم تحت فشار قرار دهد، زیرا دولت چهار مجتمع را به‌عنوان یک راه‌حل فوری قابل قبول برای بحران مسکن ارزان قیمت می‌بیند.»

“سوالاتی برای کانادا: آیا این پاسخ است؟” یا “این تنها گام اول به سوی اصلاحات بسیار بزرگتر است؟”

گتی ایماژ آپارتمان ها یا برج های آپارتمانی در تورنتوگتی ایماژ

تورنتو می خواهد سهام مسکن خود را به دور از کاندوها و کاندومینیوم ها متنوع کند

اما این واقعیت که دولت کانادا بر افزایش مجتمع‌های چهار طبقه اصرار دارد، به این معنا نیست که توسعه‌دهندگان و معماران مشتاق به ساخت آن‌ها خواهند بود.

براندون دانلی، مدیر توسعه شرکت سرمایه گذاری Slate Asset Management مستقر در تورنتو، می گوید: «اگر یک توسعه دهنده با تجربه و با سرمایه خوب هستید، انگیزه قوی برای انجام پروژه های بزرگتر در زمینی که دارید وجود دارد. “چرا وقتی می توانید یک پروژه 150 بلوکی را انجام دهید، زمان و منابع را صرف تمرکز روی یک پروژه چهار بلوکی کنید؟”

در همین حال، ستون نویس روزنامه کانادایی فرانسیس بولا اخیرا نوشته است نحوه تامین مالی چهار پلکس نیز دشوار خواهد بود زیرا بانک ها به آنها عادت ندارند.

او می‌گوید: «بانک‌ها به جای خانه‌های تک‌خانواری یا برج‌های سیمانی که بانک‌ها برای دهه‌ها وام می‌دهند، باید نوع جدیدی از محصول مالی را برای خدمت به این شکل جدید توسعه که فاقد طبقه متوسط ​​است، توسعه دهند.»

و در واقع، افزایش تولید در مقیاس بزرگ چهار پلکس احتمالاً مستلزم ظهور نوع جدیدی از توسعه دهندگان است.

تام کنزیچ تام کنزیچتام کنزیچ

تام کنزیچ می گوید که این چهار مجتمع در ایجاد خانه های مقرون به صرفه تر مفید خواهند بود

تام کنزیچ، معمار مقیم تورنتو و یکی از بنیانگذاران معماری سولارس، یک مجتمع چهار طبقه را در حال حاضر برای اجاره در شهر طراحی کرده است و چهار طبقه را نیز در حال ساخت طراحی کرده است.

او می گوید این تصور غلط وجود دارد که چهار مجتمع باید از نظر معماری خسته کننده باشند و در عوض معماران می توانند در چیدمان و طراحی خلاق باشند. به عنوان مثال، او می افزاید، این چهار واحد می توانند از نظر اندازه بسیار متفاوت باشند، بنابراین یکی می تواند برای یک فرد مجرد و دیگری برای یک خانواده باشد.

آقای Knezic می گوید امیدوار است تورنتو نیز بتواند از “مدل عالی” ونکوور پیروی کند و بسیاری از خانه های تک خانواده بزرگ را به آپارتمان های مستقل تبدیل کند. من فکر می کنم چهار مجتمع می تواند یکی از ابزارهایی باشد که مسکن را مقرون به صرفه تر کند.»

اگرچه چهار پلکس برای برخی جذاب است، اما رونق هنوز آغاز نشده است. تا ماه گذشته، مقامات در تورنتو و ونکوور تنها حدود 100 درخواست ساخت و ساز دریافت کرده بودند. بر اساس گزارش های مطبوعاتی

دیدگاهتان را بنویسید