ایالات متحده “انتظار” دارد که اسرائیل منتظر پیشنهاد آتش بس باشد


جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت، دولت آمریکا «کاملاً انتظار دارد» اسرائیل پیشنهاد آتش‌بس را که با توقف شش هفته‌ای درگیری‌ها در غزه آغاز می‌شود، بپذیرد.

طرح سه قسمتی که هفته گذشته توسط رئیس جمهور جو بایدن رونمایی شد، همچنین شاهد افزایش کمک های بشردوستانه و همچنین مبادله برخی گروگان ها با اسرای فلسطینی قبل از پایان جنگ خواهد بود.

اما این پیشنهاد با مخالفت شدید برخی از اعضای دولت اسرائیل مواجه شد.

این گفتگوها در حالی انجام می شود که درگیری ها در رفح ادامه دارد، جایی که در آخر هفته تحت حملات شدید هوایی اسرائیل قرار گرفت.

به گزارش آنروا، آژانس سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی، پس از آن که ساکنان مجبور به فرار شدند، تمامی 36 پناهگاه آن در منطقه رفح خالی است.

برآورد می شود که 1.7 میلیون نفر دیگر در خان یونس و بخش هایی از مرکز غزه آواره شده اند.

آقای کربی صبح یکشنبه در گفتگو با ABC News گفت که ایالات متحده “کاملاً انتظار دارد” اسرائیل در صورت موافقت حماس به توافق آتش بس پیشنهادی “بله” بگوید.

وی با بیان اینکه ما منتظر پاسخ رسمی حماس هستیم، افزود که آمریکا امیدوار است هر دو طرف توافق کنند که مرحله اول این طرح را «در اسرع وقت» آغاز کنند.

در این مکث اولیه شش هفته ای در نبرد، آقای کربی گفت: “دو طرف می نشینند و سعی می کنند به توافق برسند که مرحله دوم چگونه به نظر می رسد و چه زمانی ممکن است شروع شود.”

آقای بایدن هفته گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که مرحله دوم این طرح شامل بازگشت همه گروگان های زنده از جمله سربازان مرد می شود. آتش‌بس پس از آن یک «توقف خصومت‌ها برای همیشه» خواهد بود.

اما روز شنبه، دو وزیر راست افراطی اسرائیل تهدید کردند که در صورت موافقت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، استعفا خواهند داد و ائتلاف حاکم این کشور را فرو می پاشند.

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی و ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی، گفتند تا زمانی که حماس نابود نشود، با هرگونه معامله مخالف هستند.

به همین ترتیب، آقای نتانیاهو تاکید کرده است که تا زمانی که توانایی‌های نظامی و رهبری حماس از بین نرود و همه گروگان‌ها آزاد نشوند، آتش‌بسی برقرار نخواهد شد.

آقای کربی به نوبه خود گفت که اطلاعات آمریکا اکنون بر این باور است که حماس از نظر نظامی به حدی تنزل کرده است که دیگر نمی تواند حمله ای مانند آنچه شبه نظامیانش در 7 اکتبر انجام دادند را تکرار کند.

ما نگفتیم که آنها هنوز خطری واقعی برای مردم اسرائیل ایجاد نمی کنند. البته آنها نماینده خودشان هستند.» اما آنها توانایی نظامی برای انجام کاری که انجام دادند را ندارند.»

به گفته وزارت بهداشت حماس، از زمان آغاز درگیری ها در غزه بیش از 36000 نفر کشته شده اند.

جنگ در اکتبر آغاز شد، زمانی که شبه‌نظامیان حماس حمله بی‌سابقه‌ای به اسرائیل را آغاز کردند و حدود 1200 نفر را کشتند و 252 نفر را به عنوان گروگان به غزه بازگرداندند.

در ایالات متحده، پرزیدنت بایدن با انتقادهای داخلی فزاینده ای در مورد میزان حمایت ایالات متحده از اسرائیل و همچنین درخواست برای انجام کارهای بیشتر برای تشویق طرف های درگیر به مذاکره مواجه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید