درمان تبدیل همجنس گرایان در ایتالیا


دیوید گیونت،اخبار بی بی سی

Rosario Lonegro Rosario Lonegro ضربه سرروزاریو لونگرا

روزاریو لونگرا می‌گوید دوران حضورش در حوزه علمیه «تاریک‌ترین دوران» زندگی‌اش بود

روزاریو لونگرا تنها 20 سال داشت که به عنوان کشیش مبتدی که برای انتصاب آماده می شد، وارد یک مدرسه علمیه کاتولیک در سیسیل شد. اما زمانی که او آنجا بود، عاشق مرد دیگری شد و مافوق‌هایش از او خواستند تا اگر می‌خواهد راه خود را به سمت کشیشی ادامه دهد، تحت درمان تبدیلی قرار گیرد تا ترجیحات جنسی او را پاک کند.

او با یادآوری تجربه حوزه علمیه خود در سال 2017 به بی بی سی گفت: «این تاریک ترین دوره زندگی من بود.

روزاریو که از نظر کلیسای کاتولیک احساس گناه و ترس از ارتکاب گناه می کند، گفت که “احساس می کند در دام افتاده است و چاره ای جز سرکوب خود ندارد.”

«فشار روانی ناشی از اینکه کسی بودم که نبودم، طاقت‌فرسا بود. من هر چقدر تلاش کردم نتوانستم تغییر کنم.”

بیش از یک سال مجبور به شرکت در جلسات معنوی خارج از حوزه شد و برخی از آن‌ها روزها در یک زمان، دستخوش یک سری اعمال دردناک با هدف رهایی از تمایلات جنسی او شد.

آنها شامل محبوس شدن در کمد تاریک، اجبار به برهنه شدن در مقابل سایر اعضا و حتی از آنها خواسته شد تا مراسم تشییع جنازه خود را ترتیب دهند.

در طی این مراسم، به او دستور داده شد که عیوب خود را مانند «همجنس‌بازی»، «نفرت‌انگاری»، «دروغ» و حتی عبارات صریح‌تر، روی کاغذ بنویسد، که پس از آن مجبور شد آن‌ها را زیر یک سنگ قبر نمادین دفن کند.

“فکر کردم باید درمان شوم”

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در سال 1990 همجنس گرایی را از فهرست اختلالات روانی خود حذف کرد. تحقیقات علمی بعدی تا حد زیادی به این نتیجه رسیده است که تلاش برای تغییر گرایش جنسی نه تنها بی اثر، بلکه مضر است.

تبدیل درمانی به طور رسمی در فرانسه، آلمان و اسپانیا عمدتاً کاتولیک ممنوع شده است و تلاش هایی برای ممنوعیت این عمل در انگلستان و ولز در حال انجام است.

امروزه در ایتالیا تقریباً غیرممکن است که میزان دقیق این عمل را که بیشتر توسط مردان و همچنین برخی از زنان گزارش شده است، تعیین کنیم و هیچ تعریف قانونی استانداردی وجود ندارد.

با این حال، در ماه‌های اخیر بی‌بی‌سی با چند مرد همجنس‌باز جوان در سراسر کشور مصاحبه کرده است که تجربیات خود را از جلسات گروهی شبه علمی یا جلسات درمانی فردی با هدف تبدیل آنها به دگرجنس‌گرایان به اشتراک گذاشته‌اند.

یک مرد 33 ساله که بیش از دو سال در چنین جلساتی شرکت می کرد، انگیزه اولیه خود را بیان کرد و گفت: «می خواستم با خودم صلح کنم. من نمی خواستم همجنس گرا باشم. فکر می کردم باید درمان شوم.»

دیگری گفت: “من این را تنها راه خود برای پذیرش دیدم.” او آرزوی کشیش شدن را نداشت، بلکه فقط در زندگی روزمره خود به دنبال شناخت بود.

کشیش های Getty Images برای دیدن جسد پاپ ژان پل دوم در حالی که در کلیسای سنت پیتر در حالت خوابیده است در 5 آوریل 2005 در واتیکان صف می کشند.گتی ایماژ

کارشناسان می گویند ایتالیا تا حدودی به دلیل نفوذ قوی کاتولیک های ایتالیا در ممنوعیت این عمل مردد است.

درمان تبدیل همجنس گرایان به یک منطقه خاص از ایتالیا محدود نمی شود – جلسات گروهی و جلسات درمانی فردی در سراسر کشور برگزار می شود، حتی برخی از آنها توسط روان درمانگران دارای مجوز انجام می شود. در برخی موارد، این جلسات و جلسات درمانی غیررسمی و مخفیانه است که اغلب از طریق مکالمات پنهانی و توصیه های مخفیانه ترویج می شود.

دوره‌های دیگر به صورت عمومی تبلیغ می‌شوند و چهره‌های برجسته در محافل محافظه‌کار ایتالیا فعالانه دنبال دنبال‌کنندگان آنلاین و در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی هستند تا توانایی خود را برای تغییر گرایش جنسی ارتقا دهند.

در سیسیل، روزاریو لونگرا در درجه اول در معرض جلساتی قرار گرفت که توسط گروه اسپانیایی Verdad y Libertad (حقیقت و آزادی) به رهبری میگل آنخل سانچز کاردون سازماندهی شده بود. این گروه از آن زمان منحل شد و با مخالفت کلیسای کاتولیک مواجه شد.

با این حال، کشیش ایتالیایی که در ابتدا لونگرو را به این تمرین سوق داد، به جایگاه بالایی در کلیسا رسید و دیگران همچنان از روش‌های سانچز کاردون در ایتالیا الهام می‌گرفتند.

بسیاری از افرادی که بی‌بی‌سی با آنها صحبت می‌کرد به لوکا دی تولوه، «معلم اخلاق/روحانی» اشاره می‌کردند که با کتابش «روزی همجنس‌گرا بودم» شهرت پیدا کرد. من خودم را در مدجوگورجه یافتم.”

در وب سایت خود، دی تولوه و همسرش به خود می بالند که آنها یک “زوج خوشبخت” هستند که متعهد به “کمک به هر کسی که هویت جنسی آنها مورد تردید است از طریق کمک به آنها برای اعمال آزادی واقعی خود در تعیین اینکه چه کسی می خواهند باشند” هستند. هنگامی که بی بی سی با دی تولوه تماس گرفت، پاسخی نداد.

یکی دیگر از افراد فعالی که راه‌های مبارزه با گرایش جنسی ادراک شده را تبلیغ می‌کند، جورجیو پونته، نویسنده مشهور در محافل فوق محافظه‌کار در ایتالیا است. او می‌گوید که می‌خواهد به مردم کمک کند تا بر همجنس‌بازی‌شان غلبه کنند و با گفتن داستان خودش از مردی همجنس‌گرا در مسیری «بالقوه مادام‌العمر» به سوی آزادی، آزاد شوند.

او به بی بی سی گفت: «طبق تجربه من، جذابیت همجنس گرایی از هویت انسانی آسیب دیده ناشی می شود که نیازهایی را پنهان می کند که به جنبه جنسی شهوانی مربوط نمی شود، بلکه بیشتر مربوط به یک ادراک تحریف شده از خود است که همه جنبه های زندگی را منعکس می کند.

“من معتقدم که یک همجنسگرا باید آزادی تلاش داشته باشد [to become heterosexual]اگر بخواهند، اما می دانند که ممکن است برای همه نباشد.

“وقتی او را بوسیدم، غیر طبیعی بود”

در سال‌های اخیر، تعداد زیادی مرد و زن جوان برای راهنمایی به افرادی مانند دی تولوه، پونته و سانچز کاردون مراجعه کرده‌اند. در میان آنها ماسیمیلیانو فلیستی 36 ساله، مرد همجنس گرا است که بیش از 15 سال است که با تلاش برای تغییر گرایش جنسی خود مبارزه کرده است.

“از همان سنین کودکی احساس ناراحتی کردم، احساس کردم خانواده، جامعه و محافل کلیسا هرگز مرا نمی پذیرند. فکر می‌کردم اشتباه می‌کنم، فقط می‌خواستم دوستم داشته باشند و این افراد به من امید دادند.»

فلیستی گفت که او راه‌حل‌های مختلفی را امتحان کرده و به روانشناسان و روحانیون مراجعه کرده است که به او پیشنهاد کمک کردند تا دگرجنس‌گرا شود. با این حال، حدود دو سال پیش، او تصمیم گرفت این کار را متوقف کند. راهبی که از مبارزه او اطلاع داشت، او را تشویق کرد تا با یک زن آشنا شود، اما این غیرطبیعی بود.

وقتی برای اولین بار او را بوسیدم، غیرطبیعی بود. فلیستی گفت: وقت آن رسیده که تظاهر را کنار بگذاریم.

تنها چند ماه پیش، او به عنوان همجنس گرا در میان خانواده اش ظاهر شد. سال‌ها طول کشید، اما برای اولین بار خوشحالم که همانی هستم که هستم.»

علی‌رغم تلاش‌های دولت‌های قبلی برای تصویب لایحه‌ای علیه درمان تبدیلی، هیچ پیشرفتی در ایتالیا حاصل نشده است. دولت راستگرای ایتالیا به رهبری جورجیا ملونی تاکنون موضعی خصمانه در قبال حقوق دگرباشان جنسی اتخاذ کرده است و خود نخست وزیر نیز متعهد شده است که با به اصطلاح “لابی LGBT” و “ایدئولوژی جنسیتی” مبارزه کند.

این عدم پیشرفت، میکل دی باری، محقق حقوق عمومی تطبیقی ​​در دانشگاه پادوآ را شگفت‌زده نمی‌کند، که می‌گوید از نظر ساختاری، ایتالیا در اجرای تغییرات بسیار کندتر از سایر کشورهای اروپای غربی بوده است.

“این یک پدیده بسیار گریزان است، با توجه به اینکه این عملی است که به دستور روانشناسان ایتالیایی ممنوع است. با این حال، در سیستم حقوقی ایتالیا غیرقانونی تلقی نمی شود. افرادی که دست به چنین اقداماتی می زنند را نمی توان مجازات کرد.»

علیرغم پیچیدگی موضوع، کارشناسان معتقدند که تا حدودی به دلیل نفوذ قوی کاتولیک های ایتالیا، این کشور تمایلی به ممنوعیت این اقدامات بحث برانگیز نداشته است.

Getty Images یکی از شرکت‌کنندگان در کنار بنری با تصویر نخست وزیر ایتالیا جورجیا ملونی در جریان رژه غرور در حمایت از اعضای جامعه LGBT در میلان در 24 ژوئن 2023 واکنش نشان می‌دهد.گتی ایماژ

دولت نخست وزیر جورجیا ملونی موضعی خصمانه در مورد حقوق دگرباشان جنسی در ایتالیا اتخاذ کرده است

والنتینا جنتیل، جامعه شناس در دانشگاه LUISS رم، می گوید: «این می تواند یکی از عناصری باشد که همراه با فرهنگ شوونیستی به شدت مردسالارانه و مردانه، درک گسترده تر از همجنس گرایی و حقوق دگرباشان جنسی را دشوارتر می کند.

او افزود: “با این حال، منصفانه است که بگوییم که همه کاتولیک ها با گنجاندن تنوع دشمنی ندارند و خود کلیسا در این زمینه در دوره تحول بزرگی قرار دارد.”

پاپ فرانسیس گفت که کلیسای کاتولیک به روی همه از جمله جامعه همجنسگرایان باز است و موظف است که آنها را در سفر شخصی معنوی خود همراهی کند، اما در چارچوب قوانین خود.

با این حال، گزارش شده است که خود پاپ زمانی که در یک جلسه غیرعلنی با اسقف‌های ایتالیایی گفت که همجنس‌گرایان نباید کشیش شوند، از زبان بسیار تحقیرآمیز نسبت به جامعه دگرباشان جنسی استفاده کرد. واتیکان رسما عذرخواهی کرد.

روزاریو لونگرا سیسیل را ترک کرد و همچنین در میلان زندگی می کند. پس از یک حمله عصبی در سال ۱۳۹۷، حوزه و گروه تبدیل درمانی را ترک کرد.

او هنوز به خدا اعتقاد دارد، اما دیگر نمی خواهد کشیش شود. او با دوست پسرش آپارتمانی مشترک دارد، فلسفه می خواند و گاه به گاه کارهای آزاد انجام می دهد تا هزینه دانشگاه را بپردازد. با این حال، زخم های روحی ناشی از چنین فعالیت هایی هنوز عمیق است.

“در طول این جلسات، یک مانترا من را آزار می داد و بارها و بارها تکرار می کرد: “خدا مرا اینطوری نکرده است.” خدا مرا همجنس گرا قرار نداد. این فقط یک دروغ است که به خودم می گویم، فکر می کردم شیطان هستم.”

“من هرگز آن را فراموش نمی کنم.”

اگر تحت تأثیر هر یک از مسائل مطرح شده در این داستان هستید، ممکن است بخواهید از آن بازدید کنید خط اکشن بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید