سیریل رامافوسا از آفریقای جنوبی با نتایج ضعیف انتخاباتی از سوی کنگره ملی آفریقا مواجه است


SABC سیریل رامافوزاSABC

رئیس جمهور سیریل رامافوسا، علیرغم اینکه حزب کنگره ملی آفریقا (ANC) برای اولین بار اکثریت خود را از دست داد، از نتایج انتخابات آفریقای جنوبی به عنوان یک پیروزی برای دموکراسی آن استقبال کرد.

این حزب که زمانی توسط نلسون ماندلا رهبری می‌شد، ۱۵۹ کرسی از ۴۰۰ کرسی پارلمان را به دست آورد، در حالی که در مجلس قبلی ۲۳۰ کرسی داشت.

این بدترین نتیجه انتخابات کنگره ملی آفریقا از زمان پایان آپارتاید در 30 سال پیش است، اگرچه هنوز اکثریت کرسی ها را در اختیار دارد.

نتایج که روز یکشنبه اعلام شد، کاهش شدید حمایت از این حزب را نشان می دهد که اکنون باید برای تشکیل دولت بعدی ائتلافی تشکیل دهد.

آقای رامافوزا گفت: «مردم ما، چه بخواهیم و چه نخواهیم، ​​صحبت کرده اند.

ما به عنوان رهبران احزاب سیاسی، مانند همه کسانی که در مناصب مسئولیت در جامعه هستند، صدای مردم خود را شنیده‌ایم و باید به خواسته‌های آنها احترام بگذاریم.»

وی افزود که رای دهندگان از احزاب می خواهند که تفاهم پیدا کنند.

او گفت: «آنها با رای خود به وضوح و به وضوح نشان دادند که دموکراسی ما قوی و بادوام است.

احزاب سیاسی آفریقای جنوبی دو هفته فرصت دارند تا توافقنامه ائتلافی را تنظیم کنند و پس از آن پارلمان جدید رئیس جمهور را انتخاب خواهد کرد.

حزب راست میانه ائتلاف دموکراتیک (DA) همچنان دومین حزب بزرگ پارلمان است و اعلام کرده است که برای گفتگوهای ائتلافی آماده است.

رئیس جمهور سابق جیکوب زوما، که اکنون مقام سوم uMkhonto weSizwe (MK) را در اختیار دارد، در اعلام نتایج شرکت نکرد و پیشنهاد کرد که ممکن است آنها را به چالش بکشد.

اوایل روز، آقای زوما خواستار برگزاری مجدد انتخابات شد و گفت که کمیسیون انتخابات نباید نتایج نهایی را اعلام کند.

او روز شنبه به کمیسیون هشدار داد که در صورت نادیده گرفتن درخواست او برای برگزاری انتخابات جدید و تحقیقات مستقل در مورد ادعاهای حزبش در مورد تقلب در انتخابات، “ما را تحریک خواهد کرد”.

او گفت: «وقتی مشکلی وجود ندارد، شروع نکنید.

در حال حاضر نگرانی هایی در مورد چگونگی واکنش حامیان آقای زوما به نتایج وجود دارد.

آقای زوما در این انتخابات یک شخصیت وحشی سیاسی بود – و او در حال آماده شدن است تا قدرت خود را به عنوان مدیر اجرایی در استان زادگاهش کوازولو-ناتال، جایی که حزب MK برای بخش بزرگی از آرای ANC در حال مبارزه است، منعطف کند.

تنها چند ماه پیش شکل گرفت، نتایج تا کنون نشان می دهد که بالاترین سهم از آرای استانی را در انتخابات سراسری با 44 درصد در مقابل 19 درصد از ANC کسب کرده است.

مسائل محلی ممکن است عامل مهمی در این تغییر بوده باشد، با روی گردانی برخی از اعضای جامعه از ANC به دلیل اینکه نتوانست به کمبود شدید آب رسیدگی کند.

بخش‌هایی از استان، مانند پارک ترنانس، که تنها 20 دقیقه با ماشین از شهر اصلی دوربان فاصله دارد، به مدت 10 ماه بدون آب لوله‌کشی بوده است.

ساکنان به کامیون های تانکر متکی هستند که گاهی آب را به موقع تحویل نمی دهند.

مردم کوازولو-ناتال امیدوارند که هرکس در انتخابات پیروز شود، مشکل را یک بار برای همیشه حل کند.

رئیس جمهور رامافوسا می گوید: «نتایج نشان دهنده اراده مردم است

پیش از این رئیس پلیس آفریقای جنوبی هشدار داده بود که تهدیدات برای بی ثبات کردن این کشور قابل تحمل نخواهد بود.

بهکی چله، وزیر پلیس، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “هیچ جایی برای تهدید بی ثباتی برای ثبت اعتراض یا نگرانی در مورد فرآیندهای انتخاباتی وجود ندارد.”

با تمام آرای کسب شده در نظرسنجی روز چهارشنبه، کنگره ملی آفریقا 40 درصد را از آن خود کرد – نسبت به 58 درصد در انتخابات قبلی.

تحلیلگران گفتند که این کمتر از بدترین سناریوی 45 درصدی حزب بود.

کنگره ملی آفریقا از زمان اولین انتخابات دموکراتیک این کشور در سال 1994 که نلسون ماندلا رئیس جمهور شد، همیشه بیش از 50 درصد آرا را به دست آورده است.

اما در بحبوحه خشم نسبت به سطوح بالای فساد، بیکاری و جنایت، حمایت از این حزب به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید