وزرای راست افراطی اسرائیل به دلیل پیشنهاد آتش بس غزه تهدید به استعفا کردند


    EPA-EFE/REX/Shutterstock Itamar Ben-Gvir (سمت چپ) و Bezalel Smotrich.  فایل عکس EPA-EFE/REX/Shutterstock

ایتامار بن گویر (چپ) و بزالل اسموتریچ توافق آتش بس مورد حمایت ایالات متحده را رد کردند

دو وزیر راست افراطی اسرائیل تهدید کرده‌اند که در صورت موافقت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با پیشنهاد آتش‌بس غزه که روز جمعه از سوی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مطرح شد، استعفا داده و ائتلاف حاکم را فرو می‌پاشند.

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی و ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی، گفتند تا زمانی که حماس نابود نشود، با هرگونه معامله مخالف هستند.

اما یائیر لاپید، رهبر مخالفان متعهد شده است که در صورت حمایت نتانیاهو از این طرح، از دولت حمایت خواهد کرد.

خود نخست وزیر اصرار داشت که تا زمانی که توانایی های نظامی و رهبری حماس از بین نرود و همه گروگان ها آزاد شوند، آتش بس دائمی برقرار نخواهد شد.

پیشنهاد سه قسمتی آقای بایدن با یک آتش بس شش هفته ای آغاز می شود که منجر به خروج نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) از غزه می شود. این توافق در نهایت منجر به آزادی همه گروگان‌ها، توقف دائمی خصومت‌ها و طرح بازسازی بزرگ غزه خواهد شد.

اما آقای اسموتریچ در یک پست اجتماعی در روز شنبه گفت که به نتانیاهو گفته است که “بخشی از دولتی نخواهد بود که با طرح پیشنهادی موافقت کند و جنگ را بدون نابودی حماس و بازگرداندن همه گروگان ها به پایان برساند.”

آقای بن گویر در تکرار سخنان خود گفت که “معامله… به معنای پایان جنگ و دست کشیدن از هدف نابودی حماس است. این یک معامله بی پروا است که نشان دهنده پیروزی تروریسم و ​​تهدیدی برای امنیت است. از دولت اسرائیل.”

او به جای موافقت با این پیشنهاد، قول داد «دولت را منحل کند».

ائتلاف جناح راست آقای نتانیاهو دارای اکثریت اندکی در پارلمان است که از چند جناح تشکیل شده است، از جمله حزب اوتزما یهودیت (قدرت یهود) به رهبری آقای بن گویر که دارای شش کرسی است و حزب صهیونیستی مذهبی اسموتریچ که هفت کرسی دارد. برای حفظ قدرت

اما یایر لاپید، یکی از تاثیرگذارترین سیاستمداران اپوزیسیون اسرائیل، به سرعت حمایت خود را از نخست وزیر درگیر ارائه کرد. حزب او یش آتید (آینده ای وجود دارد) 24 کرسی دارد.

او گفت که آقای نتانیاهو “در صورتی که بن گویر و اسموتریچ دولت را ترک کنند، شبکه بیمه ما را برای معامله گروگان در اختیار دارد.”

این درگیری در حالی رخ داد که ده ها هزار نفر در تل آویو تظاهرات کردند و از دولت اسرائیل خواستند طرح پیشنهادی بایدن را بپذیرد.

بسیاری از معترضان همچنین خواهان استعفای نتانیاهو شدند و برخی به خبرنگاران گفتند که نگرانند نخست وزیر بتواند این پیشنهاد را لغو کند.

گروهی که از بازگشت گروگان‌های اسرائیلی به وطن توسط حماس حمایت می‌کنند، هشدار داده‌اند که چنین اقدامی جان افرادی را که در غزه نگهداری می‌شوند به خطر می‌اندازد.

درگیری بین معترضان و پلیس رخ داد که پلیس از افسران سواره و ماشین های آب پاش برای متفرق کردن جمعیت استفاده کرد. برخی از تظاهرکنندگان گزارش شده بازداشت شدند.

اعتراضات در تل‌آویو در ماه‌های اخیر به امری عادی تبدیل شده است و خانواده‌های گروگان‌ها و دیگر مبارزان ضد دولتی گردهمایی‌هایی را برگزار می‌کنند و خواستار معامله گروگان‌ها – و استعفای آقای نتانیاهو یا برگزاری انتخابات هستند.

میانجی‌های مصر، قطر و ایالات متحده در بیانیه‌ای مشترک روز شنبه از اسرائیل و حماس خواستند تا توافق پیشنهادی آقای بایدن را به پایان برسانند.

این مقامات گفتند که “به عنوان میانجی در گفتگوهای جاری برای تضمین آتش بس در غزه و آزادی گروگان ها و بازداشت شدگان”، آنها “از حماس و اسرائیل می خواهند تا توافقی را نهایی کنند که شامل اصولی است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بیان کرده است.”

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا نیز حمایت خود را از این طرح ارائه کرد و به خبرنگاران گفت که اگر حماس طرح آتش بس را بپذیرد، دولت او می تواند «غزه را با کمک های بسیار بیشتری سرازیر کند».

پیش از این، یک سیاستمدار ارشد حماس به بی بی سی گفته بود که اسرائیل “با این توافق همراهی خواهد کرد”.

دفتر آقای نتانیاهو در بیانیه ای پس از رونمایی از این طرح توسط آقای بایدن تاکید کرد که “شرایط اسرائیل برای پایان دادن به جنگ تغییر نکرده است.”

این اقدام به عنوان «از بین بردن ظرفیت نظامی و رهبری حماس، آزادی همه گروگان ها و اطمینان از اینکه غزه دیگر تهدیدی برای اسرائیل نیست» ذکر شده است.

این بیانیه می افزاید که اسرائیل قبل از موافقت با آتش بس دائمی «به اصرار بر رعایت این شرایط ادامه خواهد داد».

با این حال، اظهارات به اندازه کافی مبهم به نظر می رسید که آقای نتانیاهو ادعا کند که اهدافش محقق شده است.

کابینه آقای نتانیاهو به «پیروزی کامل» اشاره نکرد که او بارها بر آن به عنوان هدف اصلی جنگ غزه تاکید کرده است.

این حذف می‌تواند به نخست‌وزیر این امکان را بدهد که انتقادها را مبنی بر اینکه این توافق شامل امتیازات عمده به حماس است، منحرف کند.

خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ پس از بمباران اسرائیل دود بلند می شود که آوارگان فلسطینی در رفح در جنوب غزه حرکت می کنند.  عکس: 31 مه 2024خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

درگیری ها در رفح ادامه دارد، جایی که بسیاری از فلسطینی ها از سراسر نوار غزه به آنجا پناه برده اند

در جای دیگر، درگیری ها در رفح روز شنبه ادامه یافت و گزارش ها از حملات هوایی اسرائیل به شهر جنوبی غزه در مرز با مصر گزارش شد.

گلوله باران و تیراندازی در شهر غزه در شمال خاک فلسطین گزارش شده است.

به گفته وزارت بهداشت حماس، از زمان آغاز درگیری ها در غزه بیش از 36000 نفر کشته شده اند.

جنگ در 7 اکتبر 2023 آغاز شد، زمانی که شبه نظامیان حماس حمله بی سابقه ای را به اسرائیل آغاز کردند و حدود 1200 نفر را کشتند و 252 نفر را به عنوان گروگان به غزه بازگرداندند.

دیدگاهتان را بنویسید