انتظار می رود جو بایدن فرمان اجرایی را برای مهار مهاجرت امضا کند


انتظار می‌رود که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تا سه‌شنبه فرمان اجرایی جدیدی را با هدف جلوگیری از ورود مهاجران به مرز آمریکا و مکزیک صادر کند.

به گزارش سی‌بی‌اس، بر اساس این دستور برنامه‌ریزی‌شده، مقامات آمریکایی می‌توانند به سرعت مهاجرانی را که به‌طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شده‌اند، بدون در نظر گرفتن درخواست‌های پناهندگی‌شان، پس از رسیدن به آستانه روزانه، اخراج کنند.

سه منبع ناشناس که در مورد دستور معلق به بی‌بی‌سی زیرمجموعه سی‌بی‌اس توضیح داده‌اند، این به نوبه خود به مرزبانان اجازه می‌دهد تا تعداد مهاجران ورودی را محدود کنند.

بیش از 6.4 میلیون مهاجر در طول دولت جو بایدن به طور غیرقانونی در ایالات متحده متوقف شده اند، این رقم رکوردی است که او را از نظر سیاسی آسیب پذیر کرده است.

با این حال، ورود مهاجران در سال جاری به شدت کاهش یافته است، اگرچه کارشناسان معتقدند که این روند بعید است که پایدار باشد.

سی‌بی‌اس – شریک آمریکایی بی‌بی‌سی – و دیگر رسانه‌های خبری ایالات متحده گزارش داده‌اند که آقای بایدن در حال بررسی استفاده از قانون 1952 برای محدود کردن دسترسی به سیستم پناهندگی ایالات متحده است.

قانون موسوم به 212(f)، به رئیس جمهور ایالات متحده اجازه می دهد تا در صورتی که ورود اتباع خارجی “منافع” کشور باشد، “ورود” آنها را تعلیق کند.

همین قانون توسط دولت ترامپ برای ممنوعیت مهاجرت و سفر از چندین کشور عمدتا مسلمان و امتناع از پناهندگی به مهاجران در صورت دستگیری آنها از طریق عبور غیرقانونی از ایالات متحده استفاده شده است که باعث اتهامات نژادپرستی شده است.

انتظار می‌رود رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی در بنادر ورودی طبق دستور ادامه یابد. روزانه حدود 1500 پناهجو در گذرگاه‌های رسمی این پروسه را طی می‌کنند، عمدتاً پس از گرفتن قرار ملاقات با برنامه گمرک و حفاظت از مرز (CBP) که به نام CBP One شناخته می‌شود.

انتظار می رفت شهرداران چندین شهر مرزی – از جمله براونزویل و ادینبورگ، هر دو در تگزاس – برای اعلام ریاست جمهوری در واشنگتن باشند.

قانونگذاران دموکرات نیز در جریان این طرح قرار گرفته اند.

با این حال، این پیشنهاد احتمالاً در دادگاه یا توسط مدافعان مهاجرت یا ایالت های تحت رهبری جمهوری خواهان به چالش کشیده شود.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه به بی بی سی گفت که هیچ تصمیم نهایی در مورد اقدامات اجرایی احتمالی گرفته نشده است.

سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای خاطرنشان کرد که توافق دو حزبی در مورد امنیت مرزها در اوایل سال جاری در نتیجه مخالفت جمهوری خواهان در کنگره شکست خورد.

سخنگو گفت: «در حالی که جمهوری‌خواهان در کنگره مصمم به جلوگیری از اجرای بیشتر مرزها هستند، پرزیدنت بایدن از مبارزه برای تأمین منابع مورد نیاز مرزنشینان و پرسنل مهاجر برای تأمین امنیت مرز ما دست نخواهد کشید».

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «همانطور که قبلاً گفته‌ایم، دولت به بررسی طیف وسیعی از گزینه‌های سیاستی ادامه می‌دهد و ما متعهد به انجام اقداماتی برای اصلاح سیستم خراب مهاجرت خود هستیم».

جمهوری خواهان از طرح مرزی بایدن به عنوان یک ترفند سال انتخابات انتقاد کردند و استدلال کردند که ایالات متحده از قبل قوانینی برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی دارد، اما رئیس جمهور دموکرات آنها را به درستی اجرا نمی کند.

خبر این فرمان اجرایی بالقوه در بحبوحه کاهش دستگیری مهاجران در مرز ایالات متحده و مکزیک منتشر می شود.

آمار اخیر CBP نشان می دهد که در ماه آوریل حدود 179000 “برخورد” با مهاجران صورت گرفته است.

در ماه دسامبر، در مقایسه، این تعداد به 302000 افزایش یافت که بالاترین رقم تاریخ است.

مقامات ایالات متحده و مکزیک گفته اند که افزایش اجرای قانون توسط مقامات مکزیکی تا حد زیادی مقصر است، اگرچه بسیاری از کارشناسان هشدار می دهند که این کاهش بعید است دائمی باشد.

کاهش تعداد مهاجرانی که از مرزهای ایالات متحده عبور می کنند در یک زمان چالش برانگیز سیاسی برای رئیس جمهور بایدن رخ می دهد.

نظرسنجی ها نشان می دهد که مهاجرت موضوع اصلی بسیاری از رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر است.

نظرسنجی گالوپ در اواخر آوریل نشان داد که 27 درصد از آمریکایی‌ها مهاجرت را مهم‌ترین مسئله پیش روی این کشور، قبل از اقتصاد و تورم می‌دانند.

نظرسنجی جداگانه‌ای که در ماه مارس توسط آسوشیتدپرس و مرکز تحقیقات روابط عمومی NORC انجام شد، نشان داد که دو سوم آمریکایی‌ها در حال حاضر با عملکرد آقای بایدن از مرز موافق نیستند، از جمله حدود 40 درصد از رای‌دهندگان دموکرات.

دیدگاهتان را بنویسید