ساکنان جبلیه این ویرانی “وحشتناک” را توصیف می کنند


خبرگزاری فرانسه یک دختر فلسطینی ظروف آب را در اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال نوار غزه حمل می کند (3 ژوئن 2024).خبرگزاری فرانسه

فلسطینی هایی که پس از عقب نشینی اسرائیل به اردوگاه آوارگان جبالیا بازگشته اند می گویند خانه ها و زیرساخت ها ویران شده است.

فلسطینی‌هایی که در روزهای اخیر به اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال غزه بازگشته‌اند، از میزان ویرانی پس از عملیات نظامی سه هفته‌ای اسرائیل علیه حماس و دیگر گروه‌های مسلح فلسطینی ابراز شگفتی کرده‌اند.

یک فرد آواره که در میان بیش از 60000 نفری بود که ماه گذشته از جنگ و بمباران شدید در داخل و اطراف کمپ گریختند، گفت که شاهد “صحنه های وحشتناک” بوده است.

حتی شن زیر پای ما هم سوخته است. او به بی بی سی عربی گفت که راه رفتن روی آن غیرقابل تحمل است. «خیابان‌ها مملو از آوار و ساختمان‌های ویران شده است. کلمات نمی توانند ویرانی را توصیف کنند.”

این مرد که نخواست نامش فاش شود، همچنین گفت که افراد مجروح و کشته شده “روی زمین” را دیده است و خدمات و کالاهای اولیه در دسترس نیست.

«برق و آب نیست. وی افزود: هیچ درمانگاه و دارویی وجود ندارد. چاه ها ویران شده اند، مغازه ها و سوپرمارکت ها ویران شده اند، غذای کافی وجود ندارد.»

رویترز بازگشت فلسطینیان به جبلیه پس از عقب نشینی نیروهای اسرائیلی از شمال نوار غزه (31 مه 2024)رویترز

آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل می گوید که “گزارش های وحشتناک” از اردوگاه جبالیا دریافت کرده است.

شهر جبالیا و کمپ ده ساله آوارگان شهری آن – بزرگترین اردوگاه غزه با بیش از 110000 ساکن ثبت شده – از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس در ماه اکتبر، هفته ها شاهد بمباران و نبردهای ویرانگر بوده است.

نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) اعلام کردند که نیروهای نظامی در اواخر دسامبر پس از یک سری عملیات که طی آن “تعدادی از تروریست ها” کشته شدند، کنترل این اردوگاه را به دست گرفتند.

او متعاقباً از جنگ در شمال غزه بکاهد و اعلام کرد که گردان های محلی حماس منحل شده اند. اما خلأ قدرتی را برجای گذاشت که گروه توانست در آن بهبود یابد.

در 12 ماه مه، ارتش اسرائیل گفت که نیروهای ارتش برای انجام عملیات «بر اساس اطلاعات اطلاعاتی درباره تلاش‌های حماس برای بازسازی زیرساخت‌های تروریستی و عملیات‌های خود در منطقه» به جبالیه باز می‌گردند.

با پیشروی تانک‌ها و نیروها به سمت کمپ پناهندگان تحت پوشش حملات هوایی شدید و حملات توپخانه‌ای، نبرد برای سه هفته آینده ادامه داشت. یکی از سربازان جنگ را «احتمالاً شدیدترین» خواند که در هفت ماه گذشته دیده بودند.

روز جمعه، ارتش اسرائیل اعلام کرد که این نیروها ماموریت خود را به پایان رسانده اند، “صدها تروریست را در نبردهای شدید و درگیری های نزدیک به هلاکت رساندند” و ده ها “زیرساخت و مجتمع های رزمی تروریست ها” را نابود کردند.

بر اساس این گزارش، سربازان همچنین بیش از 10 کیلومتر از شبکه تونل های زیرزمینی را کشف و منهدم کردند و اجساد هفت اسرائیلی را که در ماه اکتبر توسط حماس گروگان گرفته شده بودند، پیدا کردند.

خبرگزاری فرانسه یک زن و مرد فلسطینی ملافه و لباس را از زیر آوار ساختمان ویران شده در اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال نوار غزه بیرون می آورند (3 ژوئن 2024).خبرگزاری فرانسه

ساکنان کمپ به دنبال آوار خانه های ویران شده خود هستند

خانواده‌های آواره به زودی تصویر شدند که از خیابان‌های پر از ساختمان‌های ویران شده به کمپ برگشتند و بقایای وسایل خود را حمل می‌کردند.

محمود بازل، سخنگوی نیروهای دفاع غیر نظامی غزه که تحت کنترل حماس است، روز جمعه گفت که تیم های امداد ده ها جسد از جمله 30 عضو یک خانواده را در اردوگاه جبلیه پیدا کردند. به گزارش رسانه های فلسطینی، این تعداد تا صبح یکشنبه به 70 نفر رسیده بود.

هویت کشته شدگان هنوز مشخص نشده است. اما سخنگوی عرب زبان ارتش اسرائیل، سرهنگ دوم آویچای آدریه، اصرار داشت که X از اعضای حماس و سایر گروه های مسلح بودند.

آقای بازال همچنین گفت که نیروهای اسرائیلی بیشتر خانه های این اردوگاه و همچنین بازار مرکزی و تقریباً تمام زیرساخت های آن را ویران کردند.

وی افزود که طبقه پنجم بیمارستان العوده در جبلیه به همراه ژنراتورهای اصلی برق در بیمارستان کمال عدوان در بیت لهیه مجاور ویران شده است.

در همین حال، آژانس ملل متحد برای آوارگان فلسطینی، Unrwa، گفت که “گزارش های وحشتناک” را از اردوگاه جبالیا، جایی که خدمات ارائه می دهد، دریافت کرده است.

بر اساس یک پست در توییتر سابق، در میان آنها افراد آواره، از جمله کودکان، وجود داشتند که بنا بر گزارش ها در طی پناهگاهی در مدرسه ای که توسط آنروا اداره می شد و توسط تانک های اسرائیلی محاصره شده بود، کشته و مجروح شدند. این گزارش می افزاید، همچنین گزارش هایی از تخریب دفاتر آنروا توسط حملات هوایی و بولدوزر توسط نیروهای اسرائیلی منتشر شده است.

فیلیپ لازارینی، رئیس آنروا، گفت که هزاران نفر از مردم اردوگاه اکنون “چاره ای جز زندگی در میان خرابه ها و تاسیسات ویران شده آنروا” ندارند.

رویترز بلال خروات، فلسطینی، وسایل خود را به پناهگاهی در مدرسه اونروه در جبالیا، شمال نوار غزه می برد (2 ژوئن 2024)رویترز

برخی از خانواده های آواره در حال بازگشت به مدارس ویران شده توسط سازمان ملل هستند

یکی از بازگشت‌کنندگان به برنامه خط حیات غزه در بی‌بی‌سی عربی گفت که او و پسر هفت ساله‌اش روز شنبه «جسد شهدا را در سراسر خیابان‌ها پراکنده شده» دیدند.

دیاب ابوسلمه گفت: «جبلیه شرقی در معرض تخریب بی سابقه ای قرار گرفته است. تمام مغازه های جبلیه و همچنین خانه های اطراف آنها ویران شد.»

“شکی نیست که هدف از اشغال [Israel] آوارگی مردم و تخریب خانه‌ها و مغازه‌های آنها به معنای اجبار آنها به ترک این کشور است و افزود: اما ما ثابت قدم می‌مانیم.

در همین حال، مساعد زکزوک گفت که چگونه سه هفته پیش تنها آوارهایی را در جایی که خانه اش ایستاده بود، پیدا کرد.

او گفت: صحنه بسیار وحشتناک بود. خانه خانوادگی و محله ای که من در آن زندگی می کردم کاملاً ویران شد.

وی افزود: “تخریب شبکه های آب … آسیب دیده فاضلاب”. “دیگر یک مکان مناسب برای زندگی وجود ندارد.”

این زن که نخواست نامش فاش شود، گفت که میزان تخریب به حدی است که “ما در خیابان ها راه می رویم که برای اولین بار است که آنها را می بینیم.”

وی همچنین از جامعه جهانی خواست برای کمک به فلسطینیان در جبلیه و دیگر مناطق غزه اقدام کند.

“علت این همه کشتار جمعی چیست؟” او پرسید. “لطفا به ما عجله کنید تا رنج ما را ببینید.”

اسرائیل در پاسخ به حمله فرامرزی این گروه به جنوب اسرائیل در روز 7 اکتبر که حدود 1200 نفر را کشت و 251 گروگان را گرفت، کارزار نظامی را در غزه برای نابودی حماس آغاز کرد.

به گفته وزارت بهداشت حماس از آن زمان تاکنون حداقل 36470 نفر در غزه جان خود را از دست داده اند.

نقشه داده های ماهواره ای که خسارات را در شمال غزه، از جمله جبالیا نشان می دهد (27 مه 2024)

دیدگاهتان را بنویسید