طرح آتش بس نشان دهنده خطرات زیادی برای اسرائیل و حماس است


برای رهبران حماس و اسرائیل، پایان دادن به جنگ در غزه به بازی مرگبار بقا تبدیل شده است.

شرایطی که در نهایت جنگ بر اساس آنها به پایان می رسد ممکن است تا حد زیادی آینده سیاسی و کنترل قدرت آنها را تعیین کند. برای رهبر حماس، یحیی سنوار، حتی بقای فیزیکی او.

این تا حدودی دلیل شکست مذاکرات قبلی است. همچنین به همین دلیل است که مسئله چگونگی پایان دادن به خصومت‌ها به طور دائم به مراحل نهایی طرحی که روز جمعه توسط جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا ترسیم شد، به تعویق افتاد.

آقای بایدن اذعان داشت که این انتقال بین مذاکره در مورد معامله محدود گروگان در برابر زندانی و بحث در مورد آتش بس دائمی “دشوار” خواهد بود.

اما موفقیت یا شکست این معامله اخیر نیز به آن بستگی دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دلایل قوی داخلی برای انجام این توافق در یک مرحله دارد.

مرحله اول، همانطور که آقای بایدن بیان کرد، شامل آزادی ده ها گروگان زنده و مرده است. در کشوری که ناکامی در آزادی همه کسانی که در دست حماس هستند، برای بسیاری لکه‌های اخلاقی آشکار در مدیریت جنگ به شمار می‌رود، استقبال گسترده‌ای خواهد شد.

اما بعید است که حماس حساس‌ترین گروگان‌های سیاسی خود – زنان، مجروحان، سالمندان – را بدون تضمینی مبنی بر اینکه اسرائیل پس از بازگشت به خانه، جنگ را دوباره آغاز نخواهد کرد، تحویل دهد.

رسانه‌های اسرائیلی بامداد دوشنبه به اطلاعات درز اطلاعاتی اشاره کردند که بنیامین نتانیاهو به همکارانش در پارلمان گفت که اسرائیل می‌تواند گزینه‌های خود را باز نگه دارد.

برخی می گویند، این گزینه یعنی از سرگیری جنگ – تا زمانی که حماس “از بین نرود” – کمترین چیزی است که شرکای ائتلاف راست افراطی آقای نتانیاهو خواستار آن هستند.

بدون حمایت آنها، او با انتخابات زودهنگام و ادامه محاکمه فساد روبرو می شود.

آقای نتانیاهو باید گزینه های بلندمدت خود را باز نگه دارد تا شانس جلب حمایت آنها را برای هر معامله اولیه گروگان گیری داشته باشد. از سوی دیگر، رهبران حماس احتمالاً خواهان تضمین آتش‌بس دائمی از قبل هستند.

معاملات قبلی در این شکاف افتاد. غلبه بر این موضوع اکنون به این بستگی دارد که آقای نتانیاهو چقدر فضای مانور با متحدان راست افراطی خود برای یافتن جایگزین هایی برای “از بین بردن” حماس دارد – و اینکه رهبران حماس چقدر مایل به بررسی آنها هستند.

آقای نتانیاهو در آخر هفته از نابود کردن «ظرفیت نظامی و رهبری» حماس و اطمینان از اینکه این گروه دیگر تهدیدی برای اسرائیل نیست صحبت کرد.

کمتر کسی بحث می کند که حماس در زیرساخت های نظامی خود متحمل خسارات جدی شده است – و حتی برخی می گویند در حمایت عمومی از غزه و کنترل خیابان ها.

اما هیچ نشانه ای وجود ندارد که اسرائیل رهبران ارشد خود، یحیی سینوار و محمد دیف را به قتل رسانده یا اسیر کرده است، و آزاد گذاشتن آنها در غزه برای جشن گرفتن خروج نیروهای اسرائیلی برای نخست وزیر اسرائیل که در حال مبارزه است، فاجعه سیاسی خواهد داشت.

یانیر کوزین، خبرنگار دیپلماتیک ایستگاه رادیویی نظامی اسرائیل GLZ، معتقد است که نتانیاهو تا زمانی که نتواند آن را به عنوان یک موفقیت توصیف کند، به جنگ پایان نخواهد داد.

او گفت: «توافقی که حماس را کنار گذاشت، یک شکست بزرگ است. پس از هشت ماه، اگر به هیچ یک از اهداف جنگ دست یابید – نکشیدن حماس، بازگرداندن همه گروگان‌ها و عدم تامین امنیت مرزها – پس او نمی‌خواهد جنگ را پایان دهد. اما او همچنین می داند که نمی تواند آن را تا انتخابات بعدی اسرائیل در سال 2026 ترک کند.

“اگر او بتواند بگوید: “یحیی سنوار و محمد دیف را تبعید کردیم، آنها در غزه زندگی نمی کنند” – و اگر مردمی که نزدیک غزه و مرزهای شمالی زندگی می کنند بتوانند به عقب برگردند – فکر می کنم او می تواند دولت خود را حفظ کند. اما این “اگر”های زیادی است.

بعید است که حماس با تبعید یا تسلیم شخصیت های اصلی خود موافقت کند. اما اختلافات آشکاری در میان رهبران حماس در غزه و فراتر از آن وجود دارد.

ایهود باراک، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، که وزیر دفاع نیز بود، روز دوشنبه به رادیو اسرائیل گفت که بایدن، رئیس‌جمهور این توافق را «پس از مشاهده اینکه نتانیاهو تنها زمانی به جلو می‌رود که مطمئن شود سنوار رد خواهد کرد»، این توافق را اعلام کرد.

او گفت: “به نظر شما اگر سینوار موافقت کند و سپس به او گفته شود، “ولی عجله کن، چرا که پس از بازگرداندن همه گروگان ها، هنوز باید تو را بکشیم.”

همزمان، ده ها هزار اسرائیلی که به دلیل حملات حماس در 7 اکتبر آواره شده بودند، نظاره گر حرکت بعدی نخست وزیر خود هستند.

در میان آنها یارین سلطان، 31 ساله، مادر سه فرزند است که صبح پس از حملات حماس از خانه خود در سدروت در مرز غزه گریخت. او می گوید تا زمانی که یحیی سنوار و محمد دیف آزاد نشوند به خانه نمی رود.

او به بی بی سی گفت: «این آتش بس ما را می کشد. ما گروگان‌ها را آزاد می‌کنیم، اما چند سال دیگر شما گروگان‌های بعدی خواهید بود، افراد بعدی که کشته می‌شوند، زنان بعدی که مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند، همه چیز دوباره تکرار خواهد شد.»

گزارش تکمیلی رشدی ابوالوف

دیدگاهتان را بنویسید