چین می گوید MI6 بریتانیا کارمندان دولت چین را به عنوان جاسوس استخدام کرده است


چین، سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا MI6 را به استخدام کارمندان دولت چین به عنوان جاسوس متهم کرده است.

وزارت امنیت دولتی چین در پیامی در کانال رسمی وی چت خود اعلام کرد که ماموران MI6 یک مرد چینی را که تنها با نام خانوادگی وانگ و همسرش به نام ژو شناسایی شده بود، در مقابل پکن قرار دادند.

هر دو در بخش های “محرمانه اصلی” یک آژانس دولتی چین کار می کردند.

این وزارتخانه ادعا کرد که MI6 زمانی که آقای وانگ برای تحصیل در سال 2015 به عنوان بخشی از یک برنامه تبادل چینی-بریتانیایی به بریتانیا رفت، پرورش دادن او را آغاز کرد.

به گفته این وزارتخانه، عاملان “نگرانی ویژه” را برای او در بریتانیا نشان دادند، مانند دعوت از او به شام ​​و تورهایی برای “درک بهتر علایق و نقاط ضعف او”.

بی بی سی از مقامات بریتانیا برای پاسخ درخواست کرده است.

کمی بیشتر از یک ماه گذشته است بریتانیا دو مرد را به جاسوسی برای چین متهم کرده است. پلیس بریتانیا آنها را به انتقال “مقالات، یادداشت ها، اسناد یا اطلاعات” به یک کشور خارجی متهم کرده و چین نیز این اتهامات را “تهمت بدخواهانه” خوانده است.

اوایل این ماه یک تفنگدار دریایی سلطنتی سابق متهم به کمک به سرویس اطلاعاتی هنگ کنگ پلیس گفت جسد پیدا شد.

پکن و چندین کشور غربی به طور فزاینده ای اتهامات جاسوسی را مبادله کرده اند.

در مورد آقای وانگ، مقامات چینی گفتند که ماموران MI6 از “میل شدید آقای وانگ به پول” سوء استفاده کردند، به بهانه فارغ التحصیلی بودن با او در دانشگاه دوست شدند و او را مجبور کردند “خدمات مشاوره پولی” ارائه دهد.

وزارت امنیت دولتی چین گفت، پس از مدتی و بر اساس ارزیابی آنها که “شرایط مهیا شده است”، عوامل از او خواستند در ازای دریافت پاداش و پیشنهادات امنیتی بهتر به دولت بریتانیا خدمت کند.

این گزارش افزود: از طریق آقای وانگ، ماموران MI6 همچنین خانم ژو را برای جاسوسی برای چین استخدام کردند.

وانگ در ابتدا مردد بود، اما نتوانست مقاومت کند [the operatives’] این وزارتخانه در بیانیه وی چت گفت: متقاعد کردن، اغوا و حتی اجبار مکرر و در نهایت موافقت شد.

“وانگ ژو تحت تشویق شدید با جمع آوری اطلاعات موافقت کرد… و او و همسرش جاسوس بریتانیا شدند.”

آنها افزودند که این پرونده همچنان در دست بررسی است.

وزارت امنیت دولتی چین از زمان راه‌اندازی آن در ماه اوت، به‌روزرسانی‌های مکرر را در کانال رسمی خود ارسال می‌کند.

در ماه ژانویه به شهروندان خود در این مورد هشدار داد “زیبایی های عجیب و غریب” که به دنبال جذب آنها به دست آژانس های جاسوسی خارجی هستند.

از جمله، او همچنین به شهروندان نسبت به گرفتن عکس از تجهیزات نظامی هشدار داد و نسبت به سازمان هایی که “علاقه مندان به هوانوردی را به عنوان داوطلب استخدام می کنند” برای انتقال داده های پروازهای چین به کشورهای دیگر هشدار داد.

دیدگاهتان را بنویسید