آتش‌سوزی‌های جنگلی در شمال اسرائیل به درخواست‌ها برای کاهش تنش با حزب‌الله دامن می‌زند


راکت‌های حزب‌الله باعث آتش‌سوزی چند روزه در شمال اسرائیل شد و جنگل‌ها را نابود کرد و ۱۱ نفر را به دلیل استنشاق دود در بیمارستان بستری کردند.

تکه‌هایی از خاک سوخته در نیم ساعت از مرز لبنان ظاهر می‌شوند، توده‌های دود خاکستری مسیری را در هر دو جهت از میان تپه‌ها دنبال می‌کنند.

ساکنان محلی در جوامع شمالی عمدتاً متروک اسرائیل چندین هفته است که با آتش های پراکنده مبارزه می کنند. یکی از اعضای تیم دفاع مدنی گفت که از آن زمان تاکنون 15 تا 16 آتش سوزی در منطقه رخ داده است. اما دمای بالای چند روز گذشته منجر به افزایش شدید دما شده است.

آتش نشانان روز دوشنبه به مدت 20 ساعت برای مهار آتش در اطراف شهر کریات شمونا مبارزه کردند.

آتش‌سوزی‌هایی که به گفته مسئولان جنگل‌ها تا کنون 3500 هکتار زمین را سوزانده است، درخواست‌های جدیدی را از دولت اسرائیل برای اقدام برای توقف تشدید درگیری با حزب‌الله در جبهه شمالی برانگیخته است.

کابینه نظامی اسرائیل قرار بود عصر روز سه شنبه برای بررسی وضعیت وخیم امنیتی در امتداد مرز شمالی خود تشکیل جلسه دهد. اسرائیل و حزب‌الله از اکتبر گذشته درگیر درگیری‌های تقریباً روزانه در سراسر مرز بوده‌اند و شدت حملات در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

ساکنان یک کیبوتز گفتند که حملات موشکی حزب الله “قطعا” با اقدامات اسرائیل در غزه مرتبط است و از زمان آغاز عملیات زمینی ارتش اسرائیل در شهر رفح در جنوب غزه، روزانه سه یا چهار موشک بر فراز خانه های آنها پرواز می کند.

ده ها هزار نفر از ساکنان تخلیه شده از این منطقه پس از حملات حماس به اسرائیل همچنان در انتظار بازگشت به خانه های خود هستند. اما جدول زمانی دولت برای تامین امنیت این مناطق همچنان در حال لغزش است.

بسیاری از این ساکنان آواره، آتش بس در غزه را کلید آرام کردن اوضاع در شمال می دانند.

اما ایتامار بن گویر، وزیر امنیت راست افراطی اسرائیل، امروز که از آتش نشانان در شهر نزدیک کریات شمونا بازدید کرد، گفت که پاسخ دولت به موشک های حزب الله باید جنگ باشد.

او گفت: «تا زمانی که سرزمین ما هدف قرار می‌گیرد، صلح در لبنان برقرار نیست.

هرتزل هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل که از منطقه نیز بازدید کرده بود، گفت که این کشور “به نقطه ای نزدیک می شود که باید تصمیم گیری شود.”

وی گفت که نیروهای دفاعی اسرائیل برای حمله آماده و آماده هستند.

شیخ نعیم قاسم، معاون رئیس حزب الله لبنان به الجزیره گفت که این گروه به دنبال تشدید درگیری با اسرائیل نیست، اما هرگونه تشدید جنگ توسط اسرائیل با “ویرانگر” مواجه خواهد شد.

دولت به دنبال مهار این درگیری در مرز شمالی خود بوده است، زیرا می‌داند که حزب‌الله دشمنی با آمادگی‌تر و مجهزتر از حماس است – و جنگ در اینجا نوع بسیار متفاوتی از جنگ خواهد بود.

اما آتش‌ها این درگیری خشونت‌آمیز و فراموش‌شده را به صفحات اول روزنامه‌های ملی کشیده است و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دوباره تحت فشار قرار گرفته است تا اقدامی انجام دهد.

او و یحیی سینوار، رهبر حماس در غزه در حال حاضر در مرکز مذاکرات حساس بر سر آتش بس احتمالی و توافق تبادل گروگان در غزه هستند، که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، هر دو طرف را برای تصویب آن تحت فشار قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید