استرالیا می خواهد به یک ابرقدرت انرژی های تجدیدپذیر تبدیل شود. آیا می تواند؟


هانا ریچی،بی بی سی نیوز، سیدنی

بی بی سی مایا شوایتزر بی بی سی

مایا شوایتزر از SunDrive معتقد است استرالیا آنچه لازم است برای تبدیل شدن به یک مرکز تولید خورشیدی را دارد.

در حومه جنوب سیدنی در میان بوته های انبوه قرار گرفته است که یک پیشرفت تکنولوژیکی ایجاد کرده است.

اینجا جایی است که شرکت استرالیایی SunDrive Solar “سس ویژه” خود را درست می کند: فرمولی جدید – کاملا محرمانه – که می گوید یک “مشکل بسیار با ارزش” را حل می کند.

نوآوری بزرگ او؟ یافتن راهی برای جایگزینی نقره مورد استفاده در سلول های خورشیدی با مس، که قبلا غیرممکن بود.

مدیر تجاری مایا شوایتزر توضیح می دهد: نقره گران، کمیاب و از نظر زیست محیطی فاجعه بار است و تعداد سلول های خورشیدی قابل استقرار در سراسر جهان را محدود می کند.

مس نیز تقاضای زیادی دارد، اما 1000 برابر فراوان‌تر و 100 برابر ارزان‌تر است.

این استارت‌آپ یکی از ذینفعان طرح آینده ساخته شده در استرالیا است که مجموعه‌ای از اقدامات با هدف تبدیل این کشور به یک ابرقدرت انرژی تجدیدپذیر با سرمایه‌گذاری در صنایع سبز داخلی است.

اما برخی کارشناسان این سوال را مطرح می‌کنند که آیا بسته 22.7 میلیارد دلاری استرالیا (15 میلیارد دلار؛ 11.8 میلیارد پوند) که شامل معافیت‌های مالیاتی، وام‌ها و کمک‌های بلاعوض است، برای برآورده کردن این جاه‌طلبی‌ها کافی است یا خیر.

و دانشمندان آب و هوا می‌گویند اگر استرالیا می‌خواهد در گذار به سوخت‌های پاک صفر نقشی اساسی داشته باشد، باید فروش سوخت‌های فسیلی را متوقف کند.

اقتصاد استرالیا از دیرباز مبتنی بر منابع طبیعی مانند زغال سنگ، گاز و سنگ آهن بوده است.

اما مواد معدنی مهم، که بسیاری از آنها زیربنای فن‌آوری‌های حیاتی کم انتشار هستند، به صورت خام و تصفیه شده به خارج از کشور، عمدتاً در چین، صادر می‌شوند.

این مدل تجارت حفاری و تحویل است که به استرالیا به عنوان یک معدن جهانی شهرت داده است و شاهد از دست دادن بخش قابل توجهی از تغییرات در زنجیره تامین بوده است.

یک مثال لیتیوم است که در باتری هایی که انرژی های تجدیدپذیر را ذخیره می کنند و وسایل نقلیه الکتریکی را تامین می کنند استفاده می شود.

استرالیا علیرغم اینکه بیش از نیمی از عرضه جهان را به خود اختصاص داده است، تنها 0.5 درصد از عرضه جهان را به خود اختصاص داده است. بازار باتری لیتیومی 57 میلیارد دلاری، آژانس ملی علوم کشور گزارش می دهد.

سیاست Future Made in Australia که در ماه آوریل به طور رسمی اعلام شد، با ارائه تخفیف‌های مالیاتی و اعتبار به شرکت‌هایی که به دنبال فرآوری مواد معدنی مهم در داخل هستند، هدف آن تغییر آن است.

دولت می‌گوید این یک اولویت امنیت ملی است زیرا کشورها وابستگی تجاری خود به پکن را بررسی می‌کنند و سعی می‌کنند خود را از اختلالات زنجیره تامین مصون نگه دارند.

نخست وزیر آنتونی آلبانیز هنگام اعلام این طرح گفت: «این حمایت گرایی یا انزواگرایی قدیمی نیست، این رقابت جدیدی است.

“ما باید هدف بلندی داشته باشیم، جسور و مقیاس باشیم تا با اندازه فرصتی که پیش روی ما قرار دارد مطابقت داشته باشیم.”

Alpha HPA راب ویلیامسون در حال کار در Alpha HPAآلفا HPA

Alpha HPA در حال ساخت یکی از بزرگترین کارخانه های آلومینا در جهان در کوئینزلند است

Alpha HPA، مستقر در کوئینزلند، یکی از شرکت هایی است که دولت برای کمک به تحقق چشم انداز خود از آن استفاده کرده است.

مانند SunDrive، به دلیل توانایی آن در ایجاد محصولاتی از آلومینیوم با خلوص فوق العاده بالا – که در مواردی مانند نیمه هادی ها و آیفون ها استفاده می شود – با ردپای کربن کمتر نسبت به رقبای خارجی، خود را یک اخلالگر می بیند.

به لطف وام 400 میلیون دلاری فدرال، این شرکت در حال ساخت یکی از بزرگترین کارخانه های آلومینای جهان در نزدیکی شهر ساحلی گلادستون است که می گوید صدها شغل ایجاد می کند.

راب ویلیامسون، مدیر عملیات Alpha HPA می‌گوید: با توجه به اینکه هنوز شک و تردیدی در مورد اینکه استرالیا پس از دهه‌ها برون‌سپاری تولید خود به چین می‌تواند چیزی تولید کند، مایه افتخار است.

«هر کس پرونده ای را مطرح کند که ما در کشورمان کسی را نداریم که با او برخورد کنیم [this work] فقط تلاش نکردن،” او اضافه می کند.

SunDrive در مسیر مشابهی قرار دارد.

خانم شوایتزر می گوید که بدون حمایت دولت، این شرکت می توانست به خارج از کشور منتقل شود.

در عوض، هدف آن تبدیل یکی از قدیمی‌ترین نیروگاه‌های زغال‌سنگ کشور به یک مرکز عظیم تولید پنل خورشیدی است.

در حال حاضر از هر سه خانواده استرالیایی یک نفر دارای پنل های خورشیدی است که بالاترین میزان در جهان است، اما تنها 1٪ آنها در محلی تولید می شوند – چین مسئول آن است. بیش از 80% تولید جهانی

خانم شوایتزر توضیح می‌دهد: «ما یکی از سه ذخایر بزرگ جهان از هر ماده معدنی مورد نیاز برای ساخت پنل خورشیدی را داریم.

اکنون این فرصت وجود دارد که زنجیره ارزش پایان به انتها را برای اولین بار به خشکی در استرالیا بیاوریم، که بسیار بسیار هیجان انگیز است.

تعهد «ساخت استرالیا» حمایت بزرگ‌ترین نهادهای تجاری انرژی‌های تجدیدپذیر کشور را به دست آورده است که می‌گویند این سرمایه‌گذاری می‌تواند انجام شود. “تغییر دهنده ی بازی”.

جان گریمز، رئیس شورای انرژی هوشمند، می‌گوید: «این یک فرصت بزرگ برای ما است تا به جای مشکلات آب و هوایی صادرکننده راه‌حل‌های آب و هوایی به جهان باشیم».

اما برخی از کارشناسان آب و هوا هشدار می دهند که این موضوع با تصمیم اخیر دولت “به طور جدی تضعیف شده است”. گاز قهرمان تا سال 2050 و پس از آن علیرغم درخواست های جهانی برای حذف سریع سوخت های فسیلی.

پولی همینگ، مدیر برنامه آب و هوا و انرژی موسسه استرالیا می گوید: «ما پیام بسیار متفاوتی را برای سرمایه گذاران ارسال می کنیم.

کارخانه تولید آلفا اچ پی ای آلفا اچ پی ای آلفا HPA

Alpha HPA در حال حاضر طیف وسیعی از مواد آلومینیومی با خلوص فوق العاده بالا را تولید می کند

این دولت به تصویب پروژه های گاز و زغال سنگ جدید ادامه داده است – به ژاپن، هند، کره و ویتنام می رود تا بازارهای گاز و زغال سنگ بلندمدت را تضمین کند.

او می‌گوید: «اگر واقعاً می‌خواستیم یک ابرقدرت انرژی پاک باشیم، به دنبال مشتریان برای سوخت‌های فسیلی خود نمی‌رفتیم.»

یکی از دانشمندان برجسته آب و هوا در کشور با این موضوع موافق است.

پروفسور بیل هار، مدیر اجرایی Climate Analytics و نویسنده گزارش های متعدد سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوا، می گوید: «در زیربنای این دو سیاست یک تضاد بسیار عمیق وجود دارد.

“آینده ای ساخته شده در استرالیا [plan] دومین کمانچه برای استراتژی گازی دولت است.”

برای درک چگونگی، خانم همینگ می گوید که باید «پول را دنبال کنید».

دولت‌های ایالتی و فدرال تنها در سال گذشته 14.5 میلیارد دلار استرالیا برای استفاده از سوخت‌های فسیلی استرالیا یارانه پرداخت کرده‌اند و بر اساس تحلیل اندیشکده او، بودجه تخمین می‌زند که این مقدار فقط افزایش خواهد یافت.

در مقابل، او می گوید که 13.7 میلیارد دلار استرالیا برای فرآوری مواد معدنی حیاتی و جوجه کشی مواد نوپای استرالیا در نظر گرفته شده است. هیدروژن سبز صنعت “این پول واقعی نیست”.

این به این دلیل است که در طول دهه آن به شکل معافیت های مالیاتی خواهد بود فقط قابل نقد شدن است تولید در سال 2027 آغاز می شود – مدلی که به گفته سیاستمداران تضمین می کند که پول مالیات دهندگان هدر نمی رود.

اما همه پروژه های هیدروژن پاک – که بسیاری از آنها توسط بزرگترین شرکت های معدنی و انرژی کشور اداره می شوند – هنوز ساخته نشده اند. و در صورت تغییر در دولت، مشوق‌ها می‌توانند قبل از اجرایی شدن لغو شوند.

خانم همینگ می‌گوید: «مثل اجرای یک سیاست تغذیه سالم و غذاهای ناسالم در خانه‌ام است و به بچه‌هایم می‌گویم، حالا اگر به خوردن غذاهای ناسالم ادامه دهید، می‌توانید هفته‌ای 10 دلار داشته باشید».

یا اگر به کلم بروکلی بروید، در سال 2027 2 دلار به شما می دهم. فکر می‌کنید چه چیزی را در اولویت قرار خواهند داد؟»

برخی از کارشناسان انرژی نیز مورد تجاری هیدروژن سبز را زیر سوال می برند — با توجه به اینکه این صنعت هنوز در مراحل ابتدایی و پر از ناشناخته ها است.

برخی دیگر نگران هستند که این امر می‌تواند سرمایه‌گذاری‌ها را از انرژی‌های تجدیدپذیر که قبلاً ارزش خود را ثابت کرده‌اند، دور کند و اقدامات آب و هوایی را به تأخیر بیندازد.

اما آقای گریمز می‌گوید که هیدروژن سبز نقشی حیاتی در «حذف گازهای گلخانه‌ای» بخش استخراج کربن فشرده استرالیا ایفا می‌کند، زیرا شرکت‌ها به دنبال منابع سوخت ارزان و پاک برای تامین انرژی عملیات خود هستند.

و به طور گسترده تر، او استدلال می کند که سرمایه گذاری سبز جدید دولت باید به عنوان یک “گام اول مهم” به جای یک نقطه پایانی در نظر گرفته شود.

“دولت می داند که اگر به زودی از صادرات زغال سنگ، گاز و سنگ آهن فراتر نرود، استرالیا در خطر تبدیل شدن به اقتصاد کداک در آینده است: یک روز این یک معامله بزرگ است و روز دیگر کاملاً بی ربط.”

Getty Images بارگیری سنگ آهن در معدنی در غرب استرالیاگتی ایماژ

اقتصاد استرالیا سال هاست که بر صادرات مواد خام متمرکز شده است

استرالیا تنها کشوری نیست که می خواهد خود را به عنوان موتور اقتصاد سبز جدید معرفی کند.

ده ها کشور پیشنهادهای بلندپروازانه ای مانند “معامله سبز” اتحادیه اروپا یا قانون غول پیکر کاهش تورم آمریکا را ارائه می دهند.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، از سال 2020، سیاست‌گذاران در سراسر جهان بیش از 2 تریلیون دلار استرالیا در طرح‌های انرژی پاک سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

اما استرالیا دارای مزایای طبیعی قانع‌کننده‌ای است، مانند انرژی باد و خورشیدی غبطه‌انگیز، ذخایر مواد معدنی مهم و عناصر کمیاب خاکی، و شبکه قوی زیرساخت‌های معدنی که می‌توان آن را تغییر کاربری داد.

در صورت استفاده صحیح، همه کارشناسانی که بی‌بی‌سی با آنها صحبت کرده بود، موافق بودند که بی‌بی‌سی از همه شانس‌هایی برای تثبیت جایگاه خود به عنوان مهم‌ترین شریک تجاری سبز در میان متفقین برخوردار است.

با این حال، آنها می گویند که دستیابی به این امر مستلزم سرمایه گذاری حتی بیشتر است – به ویژه در تحقیق و توسعه، که در حال حاضر در حال انجام است حداقل 30 سال

و آنها هشدار دادند که دولت نمی تواند تأخیر را تحمل کند – موضوعی که آقای آلبانیز مستقیماً به آن پرداخت.

ما باید هک کنیم. ما پتانسیل نامحدود داریم، اما زمان نامحدود نداریم.

«اگر از این لحظه استفاده نکنیم، می گذرد. اگر از این فرصت استفاده نکنیم، فرصت دیگری به دست نخواهیم آورد. اگر برای شکل دادن به آینده اقدام نکنیم، آینده ما را شکل خواهد داد.»

دیدگاهتان را بنویسید