در ترینیداد و توباگو، یک ویدیو وبلاگ نویس کانادایی به فتنه انگیزی متهم شد


یوتیوبر کانادایی متهم به فتنه در کشور ترینیداد و توباگو در دریای کارائیب در دادگاه حاضر شد و دستور تسلیم پاسپورت خود را صادر کرد.

کریستوفر آرتور هیوز، که تحت حساب “فهرست کریس باید” پست می گذارد، به خاطر ویدیوهایی از سفر او به مکان های خطرناک در سراسر جهان شناخته شده است.

او روز پنجشنبه پس از انتشار ویدئوهایی که در آن با اعضای یک باند ترینیدادی درباره مخالفت آنها با دولت مصاحبه می کرد، دستگیر شد.

به محض اینکه مقامات ترینیداد از این ویدئو مطلع شدند، آقای هیوز بر اساس قانون فتنه کارائیب متهم شد.

وثیقه این وبلاگ نویس روز دوشنبه توسط یک قاضی در دادگاه منطقه بندر اسپانیا 100000 دلار تایلند (11709 پوند) تعیین شد.

دولت کانادا و یک وکیل به نمایندگی از آقای هیوز به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

تحقیقات درباره آقای هیوز پس از انتشار ویدئویی از ترینیداد و توباگو در صفحه یوتیوب خود آغاز شد، جایی که او 326000 مشترک دارد.

سرویس پلیس ترینیداد و توباگو در بیانیه ای اعلام کرد که این ویدئو “افرادی را نشان می دهد که خود را به عنوان اعضای باند، ترویج فعالیت های مجرمانه و استفاده از الفاظ تهدید آمیز نشان می دهند.”

منابع مجری قانون به بی بی سی نیوز گفتند که پلیس حکم بازرسی را در مکانی در غرب ترینیداد که آقای هیوز در آن قرار داشت، اجرا کرد. در این بازرسی چندین اقلام از جمله دوربین و لپ تاپ کشف و ضبط شد.

چند سالی است که آقای هیوز به یک تولید کننده محتوای اینترنتی تبدیل شده است. ظاهراً ویدیوهای او در یوتیوب او را در حال بازدید از “خطرناک ترین” مناطق در لیست بلندبالایی از کشورها از جمله هائیتی، کنیا و ایالات متحده نشان می دهد.

ویدئوهایی از ترینیداد که در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی کریس ماست لیست منتشر شده و از حساب یوتیوب او حذف شده‌اند، آقای هیوز را در مناطقی نشان می‌دهد که مقامات محلی به دلیل سطح بالای جرم و جنایت، “نقاط داغ” در نظر گرفته می‌شوند.

او در حالی که با افراد در جوامع مختلف در ترینیداد مصاحبه می کند، خارج از دوربین دیده می شود یا شنیده می شود، از جمله یک سرگرم کننده محبوب، یک افسر پلیس برجسته و بچه های مدرسه.

برخی ویدئوها آقای هیوز را در حال صحبت با مردانی در ترینیداد و توباگو نشان می‌دهند که در حال تکان دادن تپانچه و تفنگ‌های تهاجمی هستند.

“آیا می خواهید اسباب بازی ها را ببینید؟” در ویدئویی که در صفحه اینستاگرام کریس ماست لیست منتشر شده است، مردی می گوید که مسلسل خود را به سمت دوربین نشانه رفته است. “واقعا – جدا. ما اینجا بازی نمی کنیم.”

دادستان ممکن است یک محاکمه اجمالی را توصیه کند و گزینه هایی را برای متهم بگذارد. اگر او این مسیر را طی کند، پرونده توسط قاضی تعیین می شود. با این حال، آقای هیوز می‌تواند تصمیم بگیرد که پرونده‌اش در دادگاه عالی رسیدگی شود، که همچنین منجر به مجازات‌های سخت‌تر می‌شود.

اگر آقای هیوز مجرم شناخته شود، ممکن است با جریمه 3000 دلاری TT یا دو سال زندان روبرو شود. با این حال، اگر در دادگاه عالی – بالاترین دادگاه جزایر – مجرم شناخته شود، ممکن است با جریمه 25000 دلاری TT و پنج سال زندان روبرو شود.

به گزارش روزنامه ترینیداد و توباگو گاردین، آقای هیوز قبلا با مقامات کوبا و سومالی با مشکلات قانونی روبرو بوده است. این روزنامه گزارش می دهد که او به دلیل پرواز با هواپیمای بدون سرنشین در هاوانا از کوبا و به دلیل پرتاب پول به سمت مردم فقیر از سومالی اخراج شد.

در اکتبر 2023، شورای خصوصی در لندن، که بالاترین دادگاه استیناف ترینیداد و توباگو است، درخواست تجدید نظر در مورد قانون اساسی بودن بخش‌هایی از قانون فتنه مستعمره بریتانیا را رد کرد.

یاسین ابوبکر، که رهبری کودتای مرگبار علیه دولت کشور کارائیب در سال 1990 را بر عهده داشت، یکی از چندین فرد برجسته ای بود که در شورش ترینیداد متهم شدند.

بکر در رابطه با اظهاراتی که در یک خطبه در سال 2005 بیان کرد، متهم شد. هفت سال بعد، محاکمه بکر بدون هیئت منصفه پایان یافت و دستور محاکمه مجدد صادر شد. او در اکتبر 2021 قبل از برگزاری دادگاه مجدد درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید