معضل ANC در مورد دولت ائتلافی


فاروک چوتیا،بی بی سی نیوز، ژوهانسبورگ

طرفداران ANC رویترز پرچمی را تکان می دهندرویترز

کنگره ملی آفریقا (ANC) حاکم آفریقای جنوبی پس از از دست دادن اکثریت پارلمانی خود در انتخابات هفته گذشته، با معضلی دشوار روبرو است که آینده این کشور را تعیین خواهد کرد.

کنگره ملی آفریقا با تنها 40 درصد آرا باید یک شریک ائتلافی برای کسب اکثریتی در پارلمان پیدا کند که از انتخاب رئیس جمهور حمایت کند – مگر اینکه او سعی کند به تنهایی با یک دولت اقلیت پیش برود.

یک گزینه می تواند با دومین حزب بزرگ، حزب راست میانه، اتحاد دموکراتیک (DA) که 22 درصد آرا را به دست آورد، معامله شود.

با این حال، این امر از نظر سیاسی مخاطره آمیز خواهد بود زیرا منتقدان DA آن را به تلاش برای محافظت از امتیازات اقتصادی اقلیت سفیدپوست کشور ایجاد شده در طول سیستم نژادپرستانه آپارتاید متهم می کنند – اتهامی که حزب آن را رد می کند.

از سوی دیگر، کنگره ملی آفریقا می‌تواند با دو حزب جدا شده رادیکال شریک شود: uMkhonto weSizwe (MK) رئیس جمهور سابق جاکوب زوما یا مبارزان آزادی اقتصادی ژولیوس ماله (EFF).

این سه حزب دارای یک حوزه انتخابیه، اکثریت سیاهپوست هستند و مجموع آرای آنها 65 درصد است. آقای Malema به ANC در مورد تشکیل ائتلافی که “تقویت برتری سفیدپوستان” و “دست نشانده دستور کار امپریالیستی سفیدپوست” باشد، هشدار داد.

این اشاره آشکاری به ائتلاف با DA بود، که سیاست‌هایش کاملاً مخالف سیاست‌های ANC است، اما هر دو بر لزوم حفظ قانون اساسی که آفریقای جنوبی در پایان آپارتاید در سال 1994 تصویب کرد، توافق دارند.

رئیس جمهور سیریل رامافوسا به صراحت گفته است که هرگونه توافق ائتلافی باید در چارچوب قانون اساسی موجود باشد.

یکی از موانع بزرگ توافق، مخالفت سرسخت DA با تلاش های ANC برای ایجاد یک دولت رفاه است – به ویژه خدمات بهداشت ملی که توسط دولت تامین می شودکه DA آن را رد می کند و می گوید خیلی گران است و آینده بخش مراقبت های بهداشتی خصوصی را تهدید می کند.

دادستان به بازار آزاد اعتقاد دارد، با حداقل دستمزد مخالف است و خواهان کاهش تشریفات اداری است و می گوید این بهترین راه برای بهبود اقتصاد و بالا بردن استانداردهای زندگی برای همه مردم آفریقای جنوبی است.

او به شدت با سیاست ANC برای توانمندسازی اقتصادی سیاه پوستان مخالف است و آن را تبعیض آمیز علیه اقلیت های نژادی و در عین حال ثروتمند کردن دوستان تجاری ANC می داند.

کنگره ملی آفریقا ضمن رد این اتهامات، به شدت از این سیاست دفاع کرد و استدلال کرد که این سیاست به سیاه‌پوستان سهمی در اقتصادی می‌دهد که در دوران آپارتاید از آن حذف شده بودند.

گوئد منتاشه، رئیس کنگره ملی آفریقا، تا آنجا پیش رفت که گفت سیاست توانمندسازی سیاه‌پوستان غیرقابل مذاکره است و پیشنهاد کرد که ائتلاف با DA را رد کرده است.

اما به گفته برخی رسانه های محلی، رئیس جمهور رامافوسا آماده است تا با DA وارد ائتلاف شود، زیرا معتقد است که می توان بر اختلافات سیاسی آنها غلبه کرد.

رویترز یکی از حامیان حزب سیاسی جدید جاکوب زوما، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی، uMkhonto we Sizwe، جزوه ای را در حین انتشار مانیفست تبلیغاتی خود قبل از انتخابات عمومی 29 مه در یک گردهمایی در Saweta، آفریقای جنوبی، 18 مه 2024 حمل می کند.رویترز

رئیس جمهور سابق جیکوب زوما با کسب رتبه سوم در نظرسنجی ها شوک ایجاد کرد

یکی دیگر از گزینه های ANC تشکیل ائتلاف با MK است که پیروز بزرگ انتخابات بود و در اولین انتخاباتی که در آن شرکت داشت با 15 درصد آرا سوم شد.

اما او خواستار یک نظرسنجی جدید است و ادعا می کند که آرای بیشتری کسب کرده است اما نتیجه نهایی تقلب شده است. کمیسیون انتخابات این بیانیه را رد کرد و MK هنوز هیچ مدرکی دال بر اظهارات خود ارائه نکرده است.

شکاف بین آن و کنگره ملی آفریقا گسترده‌تر و گسترده‌تر از هر حزب دیگری است، تا حدی به دلیل خصومت شخصی بین آقای زوما و آقای رامافوسا، که او را به عنوان رهبر کشور برکنار کرد.

MK علاوه بر درخواست رئیس جمهور جدید، خواهان پاره شدن قانون اساسی است تا آفریقای جنوبی به یک “دموکراسی پارلمانی بدون محدودیت” تبدیل شود – چیزی که ANC آن را رد کرده است.

در ظاهر، این موضوع EFF را نیز رد می‌کند، زیرا همچنین خواستار اصلاح قانون اساسی است که اجازه می‌دهد زمین‌های سفیدپوست بدون غرامت مصادره شود.

آقای Malema، رهبر سابق جوانان ANC که در سال 2012 به دلیل ایجاد اختلاف و لکه دار کردن شهرت حزب از حزب اخراج شد، گفت که EFF آماده همکاری با ANC در یک دولت ائتلافی است. با این حال، درخواست حزب برای مصادره زمین یک “اصل اصلی” بود و اگر کنگره ملی آفریقا آن را رد می کرد، وارد دولت نمی شد.

ANC و EFF با هم 198 کرسی دارند – فقط کمتر از 201 کرسی مورد نیاز برای اکثریت پارلمانی، بنابراین یک حزب کوچکتر باید در ائتلاف گنجانده شود.

یا می‌توانند با MK آقای زوما که از مصادره زمین نیز حمایت می‌کند و می‌گوید که نیاز است زمین‌های کشاورزی «به طور مساوی بین جمعیت کشاورز» توزیع شود، همکاری کنند.

اما برای تغییر قانون اساسی، دو سوم اکثریت مورد نیاز است، و مجددا ANC، EFF و MK فاقد 267 کرسی مورد نیاز هستند – 256 کرسی بین آنها.

اگر چه کنگره ملی آفریقا با اصلاحات قانون اساسی مخالف است، اما به رسمیت می‌شناسد که الگوهای موجود در تصرف زمین باید مورد توجه قرار گیرد.

در مصاحبه ای با روزنامه ساندی تایمز آفریقای جنوبی، کگالاما ماتلانث، رئیس جمهور سابق، از متحدان نزدیک آقای رامافوسا، گفت که “مسئله زمین” “منبع رنجش ملی” است.

نظرات او نشان می دهد که ممکن است فضایی برای توافق با EFF و شاید حتی MK در این موضوع وجود داشته باشد.

DA به شدت با معامله بین سه رقیب خود مخالف است و می گوید این یک “ائتلاف روز قیامت” است که آفریقای جنوبی را به “زیمبابوه یا ونزوئلا” تبدیل می کند.

این حزب گفت: «ائتلاف رستاخیز این کشور را به یک درگیری قومی و نژادی خواهد کشاند که مانند آن قبلاً ندیده است.

اما برخی از مقامات کنگره ملی آفریقا دیدگاه مخالفی دارند – با توجه به موفقیت انتخاباتی آن که آن را به بزرگترین حزب در کوازولو ناتال تبدیل کرد، اگر MK کنار گذاشته شود، ثبات در خطر خواهد بود.

کوازولو ناتال دومین استان پرجمعیت آفریقای جنوبی است که به دلیل بنادرش اغلب به عنوان شریان اقتصادی این کشور شناخته می شود.

این استان همچنین از نظر سیاسی ناآرام ترین استان با سابقه خشونت است – از زمان زندانی شدن آقای زوما در سال 2021، بیش از 300 نفر در شورش ها کشته شده اند.

او به دلیل اهانت به دادگاه به دلیل عدم رعایت دستور همکاری با تحقیقات رسمی فساد در طول نه سال ریاست جمهوری خود، که در سال 2018 به پایان رسید، مجرم شناخته شد.

اعضای کنگره ملی آفریقا در کوازولو-ناتال می گویند که خطر واقعی موج جدیدی از خشونت با محاکمه دیگری وجود دارد – آقای زوما قرار است سال آینده به اتهام فساد در تهیه اسلحه در سال 1999 محاکمه شود.

بنابراین، آنها معتقدند که باید با او توافق کرد تا بر گذشته خط کشی شود و جایگاه او به عنوان رئیس جمهور سابق به رسمیت شناخته شود – به ویژه اینکه او نشان داد که در حال کسب 15 درصد آرا در کشور است.

رویترز یک روز قبل از انتخابات ملی در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی، 28 مه 2024، زنی از کنار انبوه زباله های جمع آوری نشده در شهر الکساندرا عبور می کند.رویترز

مبارزان آزادی اقتصادی جولیوس ماله در انتخابات عمومی 29 مه آرای خود را از دست دادند

گفته می شود رهبران کنگره ملی آفریقا در گوتنگ – بزرگترین و ثروتمندترین استان آفریقای جنوبی – طرفدار توافق با EFF هستند، اما دست آنها به دلیل این واقعیت که این دو حزب کرسی های کافی برای اکثریت پارلمانی ندارند، به طور قابل توجهی ضعیف شده است.

این امر چشم‌انداز یک ائتلاف ANC-DA را افزایش می‌دهد، به‌ویژه که بخش خصوصی به‌عنوان بهترین گزینه برای تضمین ثبات اقتصادی و جلوگیری از فرار سرمایه از آن حمایت می‌کند.

اما وب‌سایت معتبر نیوز24 آفریقای جنوبی گزارش می‌دهد که کنگره ملی آفریقا در حال بررسی تشکیل یک دولت اقلیت و امضای توافقنامه اعتماد و عرضه با DA است، در حالی که حزب آزادی اینکاتا، یک حزب عمدتا سیاهپوست، در کوازولو-ناتال که 17 کرسی دارد، حمایت می‌شود.

هر دو با ANC در مورد موضوعات مهمی مانند بودجه رای خواهند داد، در حالی که ANC باید دائماً با آنها – یا احزاب دیگر – برای حمایت از آن در سایر قوانین لابی کند.

این می تواند به ANC کمک کند تا با معضل انتخاب یک شریک ائتلافی مقابله کند، و همچنین می تواند DA را راضی کند، زیرا ائتلاف با ANC می تواند منجر به از دست دادن حمایت احزاب راست آن شود.

با این حال، این خطر وجود دارد که یک دولت اقلیت منجر به بی ثباتی سیاسی و “سیاست معامله” شود – نمایندگان مخالف درخواست یا پیشنهاد رشوه برای حمایت از قوانین تحت حمایت کنگره ملی آفریقا.

هنوز زود است که بگوییم چه اتفاقی خواهد افتاد. همه طرف‌ها هنوز در حال بررسی گزینه‌های خود هستند، اما بسیاری از آفریقای جنوبی امیدوارند تا زمانی که پارلمان در دو هفته دیگر تشکیل می‌شود، حداقل یک توافق کلی در مورد اینکه دولت بعدی چگونه خواهد بود، حاصل شود.

کشش
گتی ایماژ/بی بی سی زنی به تلفن همراه خود و تصویری از بی بی سی نیوز آفریقا نگاه می کندگتی ایماژ/بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید