نخست وزیر فرانسه به اخراج همکارانش متهم شد


هیو شوفیلد،بی بی سی نیوز، پاریس

    ترزا سوارز/EPA-EFE/REX/Shutterstock گابریل آتال، نخست وزیر فرانسه (CL) و نامزد حزب رنسانس اروپا والری هاوئر (CR) در دیدار با رئیس جمهور مکرون ترزا سوارز/EPA-EFE/REX/Shutterstock

نخست وزیر گابریل آتال وارد یک برنامه رادیویی با حضور والری هایر شد

گابریل آتال، نخست وزیر جوان فرانسه، پس از دعوت خود به مناظره با نامزد اصلی حزبش برای پارلمان اروپا، والری هیر، به «آزادی» کلاسیک متهم شد.

سیاستمداران از همه اقشار به این حملات پیوستند و گفتند که مداخله بداهه آقای آتال هیچ لطفی به خانم هیر نکرد – او را در حاشیه و زائد به نظر رساند.

«آتال اگر می‌داد هرگز به خود اجازه نمی‌داد این کار را انجام دهد [Ms Hayer] مارین لوپن، رئیس اتحادیه ملی راست افراطی (RN) گفت: انسان بود.

او ممکن است حریف سیاسی من باشد، اما روشی که نخست وزیر او را تحقیر کرد… کاملاً شرم آور بود.»

آقای آتال، 35 ساله، که اولین نخست وزیر آشکارا همجنسگرای فرانسه شد، صبح روز دوشنبه در یک مناظره رادیویی که توسط شبکه دولتی فرانس اینفو میزبانی شده بود، روی صحنه ظاهر شد.

نخست‌وزیر با تشویق نادر تماشاگران و خنده‌های خجالت‌آمیز خانم هیر گفت: «از این که چنین نفوذی می‌کنم بسیار متاسفم – من به تازگی در طبقه بالا مصاحبه کردم و برای من مهم است که بیایم و از والری حمایت کنم.»

او سپس به مدت سه تا چهار دقیقه در مورد چالش های پیش روی اروپا در انتخابات آخر هفته و دلایلی که چرا رای دهندگان جوان به ویژه باید حزب رنسانس رئیس جمهور مکرون را انتخاب کنند، صحبت کرد.

خانم هیر در پایان سخنان خود مدت زمان صحبت خود را از روی سهم خود محاسبه کرد.

نظرات سایر رهبران اپوزیسیون فوراً به توییتر X که قبلاً توییتر بود، سرازیر شد و از آنها پرسیده شد که چرا آقای آتال نمی‌تواند به نامزد حزبش – یک نماینده باتجربه پارلمان اروپا – اجازه دهد که مبارزات انتخاباتی را به تنهایی اداره کند.

ماری توسن، رئیس فهرست حزب سبز، گفت: «من با خشم بسیاری از مردم که می‌بینند نخست‌وزیر – و رئیس‌جمهور – پاهای خود را روی والری آیر می‌کشند، شریک هستم.

ژولین د روزا/ خبرگزاری فرانسه ماری توسن (راست) در جریان مناظره 27 مه با والری هیرجولین د روزا / خبرگزاری فرانسه

ماری توسن از حزب سبز گفت که از رفتار با والری هایر وحشت زده شده است

برای اولیویه فور، که ریاست حزب سوسیالیست را بر عهده دارد: «ماکرون و آتال هر کاری می‌کنند تا نامزد خود را تضعیف کرده و نامرئی کنند. هر روز خودشان را جای او می گذارند.»

خانم هییر که قبل از مبارزات انتخاباتی در فرانسه کمتر شناخته شده بود، در آخر هفته به دلیل رالی ملی به رهبری رهبر 28 ساله جردن باردلا با شکست احتمالی روبرو شد.

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که آر. ان آقای باردلا 33 درصد و نبرد خانم هیر با سوسیالیست ها حدود 15 درصد است.

مفسران گفتند که رئیس جمهور مکرون و آقای آتال به نظر می رسد که اعتماد خود را به کمپین رو به کاهش نامزد پیشتاز خود از دست داده اند – بنابراین هر دو خود را به خط انتقال رسانه ها نشان می دهند.

آقای آتال پیش از این با جردن باردلا مناظره انتخاباتی دو طرفه برگزار کرده است که با حملات خشمگین دیگر احزاب روبرو شده است که می گویند رنسانس و RN منافع مشترکی در تبدیل سیاست به نبرد ابدی بین رئیس جمهور مکرون و راست افراطی دارند.

آقای مکرون همچنین با یک سخنرانی بزرگ در مورد اروپا در ماه گذشته و یک مصاحبه تلویزیونی در روز پنجشنبه در هشتادمین سالگرد D-Day به سوء استفاده از امتیازات ریاست جمهوری برای کمک به حزب خود در انتخابات متهم شده است.

“همه چیز کمی ماچو است، اینطور نیست؟” – گفت فرانسوا-خاویر بلامی، که در راس فهرست جمهوری خواهان محافظه کار است. او مداخله آقای آتالو را اینطور خلاصه کرد: «گوش کن، والری، من بهتر از تو می‌توانم این کار را انجام دهم. من قصد دارم نحوه عملکرد آن در انتخابات پارلمان اروپا را توضیح دهم.”

“بیا، این کی قرار است متوقف شود؟” او اضافه کرد. آیا طبیعی است که مجری در بحبوحه یک کمپین زمانی را برای اشباع فضای رسانه ای صرف کند؟

دیدگاهتان را بنویسید